New York’un ünlü Magnolia Pastanesi’nin daha da ünlü Banana Pudding’i vardır. Gidenler bilir, gitmeyenler belki duymuştur. Duymayanlar için ben nillasöyleyeyim müthiş bir lezzet. Muz, nefis vanilyalı puding ve bisküvi parçaları. Aslında bu tarifin kilit noktası bisküviler. Vanilla wafers diye geçiyor ve tek bir markayı işaret ediyor tarifin sahipleri: Nabisco Nilla Wafers. Bizim bildiğimiz bisküvilerden biraz farklı. Tek başına yenmeye kalktığında o kadar güzel bile değil tadı bence ama pudingin içine girince her şey değişiyor. Evet ama ülkemizde satılmıyor. En azından ben bilmiyorum yine de benim bu tatlıyı yapmama engel değil. Birkaç çeşit bisküvi ile denedim, evdekilere denettim. En yüksek puanı Eti CiciBebe aldı. Yine de ben boş bir günümde oturup evde vanilla wafers yapacağım. Kararlıyım.

Gelelim tarife. Bisküviyi hallettikten sonra gerisi kolay. Vanilyalı puding, krema ve muz gerekiyor. Eğer sizin her zaman yaptığınız bir vanilyalı puding tarifiniz varsa onun içine bir kutu krema ekleyerek uzun uzun çırpın. Yoksa ben kendi yaptığımı aşağıya yazıyorum:

Malzemeler:

[one_half]*Puding için:

125 gr toz şeker

2 yemek kaşığı mısır nişastası

2 bardaktan biraz fazla süt

3 yumurta sarısı

bir çimdik tuz

3 yemek kaşığı tuzsuz tereyağ

2 çay kaşığı vanilya aroması

[/one_half]

[one_half_last]

* 1 kutu krema

* 1 paket vanilyalı bisküvi veya bebe bisküvisi en güzeli

* 3 muz[/one_half_last]

Yapılışı:

* Puding: Şeker, nişasta ve tuzu ortaboy bir tencerede tel çırpıcı ile karıştırın. Pürüzsüz bir kıvam oluncaya kadar çırparak yavaşça yarım bardak sütü ekleyin. Ardından yumurtaları ve kalan sütü koyun. Tencereyi orta ateşe alın ve puding koyulaşıncaya kadar sık sık karıştırın. Puding kıvamını alınca altını iyice kısın. Spatula ile kenarlarını sıyırın 3-5 dakika daha pişirin ve altını kapatın. İçine tereyağ ve vanilyayı ekleyin, karıştırın. Bir başka kaba alın ve soğumaya bırakın. Ara sıra karışıtırın ki üzeri kabuk tutmasın.

* Puding soğuduktan sonra bir kutu kremayı ekleyin ve iyice çırpın.

* Bisküvileri mutfak robotunda çekin. (Ben az bir miktar yapacak olduğumda buzdolabı poşetine koyup tahta kaşıkla vurarak kırıntı haline getiriyorum.)

IMG_5680

* İster büyük bir cam kase veya isterseniz benim yaptığım gibi tek kişilik cam servis kaplarında/bardak kullanabiliriniz. Önce bardağın dibine bisküvi kırıntılarını koyun sonra üzerine puding. Bir kat daha bisküvi kırıntısı, ardından bolca muz dilimi. Bir kat daha puding, bisküvi kırıntısı ve süslemek için yine muz.

İşte size ev yapımı Banana Pudding. Tamam orjinali gibi değil ama tadı yine de harika.

IMG_5681

Çocukların ve hatta babaların(!) da bayıla bayıla yediği bir tatlı.

Afiyet Olsun!