Yemek yapmayı seviyorum evet ama her şey bir yana çikolata bir yana. Ben kabul ediyorum çikolata bağımlısıyım. Zaman zaman uzak duruyorum, birkaç hafta boyunca eve sokmuyorum, marketle çikolata reyonunun önünden geçmemeye çalışıyorum sonra da gece rüyalarıma giriyor. Seviyorum ne yapayım :)

Çikolata ile yapmayı sevdiğim tatlı ise brownie. Bir de kolay kolay beğenmem ben. Örneğin içinde ceviz istemem, koymam, konmuş olana elimi sürmem. Çünkü o ceviz yüzünden çikolata tadını alamıyorum. Ben bir de kakao kullanmam, çikolatayı eritip eklerim. Kakao kullanılmış olanı da hemen anlarım. 2 dakikada Brownie tarifinde kakao var ama diyenler çıkabilir. Doğru ama zaten o tarif de yalancı brownie, öyle değil mi? Ama siz cevizsiz olmaz derseniz elbette son aşamada içine istediğiniz miktarda ekleyebilirsiniz.

Malzemeler:

150 gr tereyağ
250 gr toz şeker
3 yumurta
1 yemek kaşığı vanilya
200-250 gr bitter çikolata(kuvertür çikolata en iyisi)
200 gr un
yarım paket kabartma tozu
bir tutam tuz
bir avuç damla çikolata

Yapılışı:

*İşe önce fırını açmakla başlayın. 175 dereceye ayarlayın.

* Kuvertür çikolatayı parçalara ayırın sonra da şeker ve terayağ ile birlikte kaynayan su dolu bir tencere üzerine yerleştirdiğiniz karıştırma kabına koyun. Bütün malzemeler eriyince kabı tencere üzerinden alın ve spatula ile iyice karıştırın. Şeker, çikolata, yağ eriyene kadar ve iyice birbirine karışana kadar spatula ile kenarlarını sıyıra sıyıra karıştırın. Eğer bununla uğraşmak istemezseniz mikrodalga fırın da kullanabilirsiniz. 30 saniyede bir çıkarıp karıştırmanız gerekir. 2-3 sefer yeterli olur. Ama bana soracak olursanız kaynayan suyun üzerinde eritmek daha keyifli.

* Yumurtaları iyice çırpın, vanilya ve çikolata karışımını ekleyin. Sonra da un, tuz, kabartma tozunu koyun. 4-5  dakika çırptıktan sonra hafifçe yağladığınız 20X20 cm’lik cam fırın kabına veya benim yaptığım gibi 26 cm çapındaki kelepçeli kalıba dökün. Ben kelepçeli kalıbın dibine pişirme kağıdı koyuyorum her zaman. Kalıba döktükten sonra da damla çikolataları üzerine serpin. İsterseniz kalıbın içinde spatula ucuyla ile dibe doğru ittirebilirsiniz çikolataları.

*25-30 dakika pişirmek yeterli. Ben birkaç denemeden sonra 26.dakikada fırından çıkarınca en iyi halini aldığını gördüm. Üstünün kabuk olması gerekiyor ve de hafifçe çatlamalı. İçi kek gibiyse fazla pişmiş demektir. Sizin kalıbınız yukarıda yazdıklarımdan daha büyük ise daha az sürede pişer elbette. Ya da malzemelerin miktarını arttırabilirsiniz.

* Fırından çıkardıktan sonra 10 dakika kalıbın içinde soğuması için bırakın. Kalıptan çıkarınca da kare kare kesin ve buzdolabına kaldırın. Sıcak yemenin keyfi de ayrı tabi. O zaman da üzerine bir top dondurma koyun.

IMG_6947 IMG_6948 IMG_6949

İçinde ağızda eriyen yoğun çikolata tadı, dışında mükemmel brownie kabuğu.

İşte böyle:

IMG_6945

Afiyet Olsun!