Meyveli dondurma yapımına başlayınca hızımı alamadım, elime geçen meyveyi deniyorum günlerdir. Neden daha önce yapmamışım diye da hayıflanıyorum. Takılmışım çikolataya, süte, kremaya. Şekersiz beslenme ufkumu genişletti, mutfağımın düzenini değiştirdi. Hepimizi ferahlattı, tazeledi. Çilek memleketinde büyüyünce en sevdiğim olması kaçınılmaz elbette. Güze Ereğlimin mis kokulu çileklerini bulmak mümkün değil ama ben de pazardan taze taze aldıklarımla avunuyorum.

Çilek dışında neyle hazırlayabilirim diye düşünürken geçen gün bir arkadaşım karpuzla yaptığını söyleyince hemen aklıma düştü. Çilekle başlayan yeni eğlencem, bugün ananas ve karpuzla devam ediyor.

Kalıp olarak ise şunları ve çoğu zaman da porsiyonları daha küçük olduğu için IKEA’nınkileri kullanıyorum. Bir de Tchibo’nun biraz daha farklı şu kalıpları varmış. Aslında araştırınca bir sürü çeşidi olduğunu da gördüm.

Ananas, karpuz, çilek.

Ananası tek başına ve karpuzla karıştırıp hazırladım önce. Yeteri kadar tatlı olduğu için ananasın eklendiği herhangi bir şeye bal veya şeker koymaya elbette gerek yok. Karpuzu tek başına ve çok az balla dondurdum ama esas muhteşem olan çilek, karpuz, misket limonu karışımı oldu. Misket limonu yerine limon da koyabilirsiniz aslında ama ben diğerinin aromasını daha çok seviyorum. Biraz bal da ekledim çocukların hoşuna gitsin diye. Karpuz ile çileği bir araya getirme fikrini de kardeşim verdi. Aslında smoothie tarifini paylaşmıştı ama ben onu dondurmaya çevirdim bir anda.

Bir avuç doğranmış ananas

300-400 gr karpuz

2 avuç çilek

1 limon suyu

 

Ananas ve karpuza bal koymadım.

Çilek, karpuz ve limon üçlüsüne ise bir yemek kaşığı bal koydum.

slingomom-popsicle

Karpuz Çilek Nane Smoothie

Bu bambaşka bir güzellik. Püre haline getirdiğiniz karpuz ve çileği biraz taze nane, bolca buz ile servis yaptığınızda ‘İyi ki yaz diye bir mevsim var’ diyor insan.