Kahvaltı ailecek en sevdiğimiz ve en yaratıcı olduğumuz öğün. Her hafta yeni bir şeylerle çıkıyorum karşılarına. Bazen de Sarp ¨Durun bir şey yapacağım¨ diyor. Cumartesi Pazar sabahları sofradan uzun süre kalkamıyoruz. Yapması ayrı sürüyor, yemesi ayrı. Son günlerde ise şimdi size vereceğim tarife takılmış durumdayım. Sadece kahvaltılık da değil bence.

Ana malzeme tost ekmeği. Taze ve büyük dilim olanlarından gerekiyor. Evet biliyorum şekersizlik için uygun değil ama zaten çocukların ekmeğine karışmıyorum. Yine de alışveriş yaparken ambalajını çevirip 100 gramındaki şeker miktarına bakıyorum. %6’yı geçmemesine dikkat ediyorum ki genelde aldıklarım %2  şeker içeriyor. Bu şeker ve yüzdelik konusuna ayrıca başka bir yazıda değineceğim zaten.

Neyse gelelim bizim tost ekmeğine.

Ekmeğin taze olması kolayca, kırılmadan rulo yapılması için önemli. İsterseniz kenarlarını kesebilirsiniz.
Sonra bir merdane veya oklava ile ekmeklerin üzerinden geçip incecik hale getiriyorsunuz.
İnce dilim kaşar peyniri veya hazır dilimlenmiş tost kaşarını yerleştirip sıkıca yuvarlayın. Ben bazen arasına jambon da koyuyorum. Bayılıyor ev halkı tabi ki.

cheeseroll

Daha sonra biraz tereyağı ile tavada çevirerek peynirler eriyene kadar pişiriyorsunuz.
Bir başka pişirme yöntemi de ruloları, çırpılmış yumurta+süt karışımına batırıp yine tavada pişirmek ama ben genelde bu kısmı atlıyorum.

cheeseroll

cheeseroll

 

Bu arada peynir koymak yerine Nutella da sürebilirsiniz ;)