Şekersiz hayat devam ediyor. Benim seçimlerim ev halkını da ister istemez etkiliyor tabi ki. Artık kek, pasta yapmıyorum. Sadece kendim için değil, hiçbirimizin fazladan şekere ihtiyacı yok ama Koray’ı çok sevdiği ve bazı sabahlar kendi yaptığı nutella’lı tost keyfinden mahrum etmiyorum. Gerçi başka da bir talebi yok. Yoktu. Geçenlerde evde isyan çıktı, baba-oğul kek istediler. Ben inat ettim şekersiz, mümkünse beyaz unsuz bir tarif bulup bize uygun şekilde yapacaktım. Buldum ama malzemelerin bir kısmı bende yok hatta Türkiye’de yok: Hindistan cevizi unu ve badem unu. Neyse badem unu satan bir yer buldum da diğeri mümkün değil yok. Kendim yapacağım. O kek bu mutfakta yapılacak :)

Önce gidip en yakın marketten hindistan cevizi aldım.

Konuya ‘hindistan cevizi kabuğu nasıl kırılır, içindeki etli meyvesi nasıl çıkarılır?’ diye girmem lazım aslında çünkü işin en zor kısmı bence orası. Yardım almadan yapmayı başaramadım çünkü hindistan cevizinin kabuğu çok kalın, çok sert, kırmak güç gerektiriyor. Benim gibi sakar bir insanın elini, parmağını yaralaması an meselesi. O yüzden Sarp’tan yardım istedim.

Hindistan cevizinin tepesinde üç tane göz var. İlk iş o her bir gözü tornavida ve çekiç yardımıyla açacaksınız sonra da bir kaba içindeki suyu boşaltacaksınız.

Processed with Moldiv

Suyunu boşalttıktan sonra hindistan cevizinin ekvator(!) çizgisi boyunca çekiçle vuracaksınız ta ki kabuk kırılana kadar.

 

Daha sonra içindeki sertçe beyaz meyvesini çıkaracaksınız. Ben bıçakla küçük parçalar halinde çıkardım. Meyveyi önce rendeleyeceksiniz. Daha sonra 1 bardak rendeye karşılık 4 bardak su koyarak blenderda bir süre karıştıracaksınız. Ben blenderdan hemen süzdürmedim bir saat kadar bıraktım ki süt ile posası iyice ayrılsın. Daha sonra süzeceksiniz. Ben süzme yoğurt yapmak için kullandığım aparatı kullandım ama tülbent kullanmak daha iyi fikir çünkü tülbent ile iyice suyunu sıkabiliyorsunuz. Su dediğim şey aslında hindistan cevizinin sütü.

Kalan posayı da kurutmaya bırakacaksınız ki un olsun. Fırında 110-120 derecede 7-8 saatte kurutabiliyormuşuz ama ben elektrik harcamak yerine 24 saat boyunca dışarıda bırakmayı kendi halinde kurutmayı tercih ettim.

Hindistan cevizi unu işte böyle elde ediliyor. Blender’ın kenarında kalan ve su ile karışmayan birkaç parçayı aldım elime. Hindistan cevizi yağının ta kendisi. Sürdüm ellerime nasıl yumuşak, nasıl güzel kokuyor. Aklıma başka bir şey geldi, yapayım da yazayım diye sabırsızlanıyorum.

Hindistan cevizi sütünü ne yapacağım?

Tayland mutfağında sıkça kullanılan bir sıvı. Bizde pek bir yeri yok. Benim aklıma sabahları yulaf kepeği ve meyve ile birlikte yemek geldi. Bununla kek ya da ekmek yapabilirsin diyen de oldu. Biraz düşüneyim, araştırayım yazarım :)

Hindistan cevizi kabukları ile ne yaptım?

Tabi ki mumluk. Kullanılmış, yarım mumları önce benmari usulü erittim sonra da delik olmayan kabuğun içine doldurdum. Fitil olarak da eriyen mumların içinden çıkanları kullandım. Yaptım, oldu. Harika görününüyor bence.