Çocuklar için aktivite bulmak tahmin ettiğimden daha kolaymış. En eğlencelisi de mutfakta ürettiklerimiz. Koray geçenlerde pinterest gezilerimden birinde renkli makarnaları gördü ve tabi ki acilen evde yapılması için talepte bulundu.

Peki, dedim. Biraz araştırma da yaptım, birkaç renk makarna için nasıl bir yol izlemeliyim diye. Devletşah haşlama suyuna gıda boyası katmış örneğin, en mantıklısı o gibi geldi ama madem gökkuşağı yapacağız en azından 6-7 renk olması lazım. Ocakta 6 ayrı tencere düşünemedim. Ben de diğer seçeneğe yöneldim: makarnalar diri haşlandıktan sonra buzdolabı torbalarına paylaştırılacak ve her birinin içine bir iki damla gıda boyası ve 1 çay bardağına yakın su eklendikten sonra ağızları kapatılarak iyice makarnanın boyanması sağlanacak.

rainbow-spaghetti

Ben parlak renklerde olsunlar diye 5 dakika da beklettim torbaların içinde.

rainbow-spaghetti

Daha sonra makarnalar sırayla süzgece alınıp yıkanacak ki fazla boya aksın gitsin birbirlerini boyamasınlar. Süzgeçten geçirdiğim makarnaları tencereye koyup biraz zayetinyağı ile çevirdim. Sonra da tulum peynir ile servis ettim. Çocukların heyecanını anlatmamın mümkünatı yok.

rainbow-spaghetti

Merak edenler için yazayım, gıda boyası sık kullandığım bir malzeme değil. Üzerinde çok detaylı düşünmüyorum. Koyduğum iki damladan hastalanmayız, civa değil ya bu ;)