Siz de benim gibi gerçek bir somon severseniz bu tarife bayılacaksınız.

Yaz başında Sevgili Ayşe Kucuroğlu’nun Happily Ever After’ının yenilenen menüsünü tatmaya gitmiştik. Şef Murat Bozok’un yepyeni, birbirinden harika lezzetleriyle kendimizden geçmiştik hatta. Bunlardan biri de zeytinyağı içinde önüme gelen somon dilimiydi. Sırrı ne diye sorduğumda ¨40 derecede 40 dakika¨ demişti Ayşe :)

Geçenlerde yeni bir şeyler yapayım derken aklıma geldi. Tariften hatırladığım, zeytinyağı içine gömülmüş küçük somon parçaları 40 derecede 40 dakika pişecekti. Ne tam pişiyor, ne de çiğ kalıyor. Somon filetoları iri şişler halinde kesiyorsunuz daha sonra da derince bir fırın kabına baharatlarla birlikte yerleştirip üzerine zeytinyağını ekliyorsunuz. Yağın içinde kalmalı yani bayağı bir miktar gerekiyor. Ben bunun için dikdörtgen fırın kabını kullanıyorum.

Malzemeler:

Zeytinyağı
Somon fileto
Limon
Sarımsak
Kekik
Tuz Karabiber

Somonu 40 derecede pişirmek için 40 derecede sabit sıcaklığa ihtiyaç var demek. Fırını 80-90 arası bir sıcaklığa ayarladım öncelikle. Sonra da zeytinyağını baharatlar ve ince dilim limon kabuklarıyla beraber bir tencereye koyup ısıttım. Isı ölçerimi de tencerenin kenarına yerleştirdim ki 40 dereceye gelince ocaktan alayım.

Daha sonra somonları borcama yerleştirip üzerine, ısıttığım zeytinyağını döktüm ve fırına verdim. Isı ölçerimi de ne olur ne olmaz kabın kenarında yağın içinde bıraktım. Gidip gelip dereceyi kontrol etmem gerekiyor çünkü.

Zeytinyağını 40 derecede sabit tutmak işin püf noktası. Somonların üstü renk değiştirmeden yumuşacık olması gerekiyor. Merak etmeyin çiğ değil ama alıştığımız o ızgara somon gibi de pişmiş değil. Lokum gibi ve leziz.

Afiyet Olsun!