Patatesin her halini sevenlerden misiniz? Ben öyleyim. Oğlum da öyle.

Bu seferki tarif hem çok kolay hem çok lezzetli hem de yemesi çok zevkli. Önce fırınınızı 180 dereceye ayarlayın ki siz hazırlayana kadar iyice ısınsın. Sonra da bir büyük patates gerekiyor özellikle de uzunca olanlarından. Yuvarlak patateslerle bu görüntüyü yakalamak zor. Patatesi  yarım santim belki biraz daha ince aralıklarla  aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi dilimliyorsunuz. Tam da kesmiyorsunuz ki dağılmasın. Bıçağı aşağı indirip bırakın ve çekin. Patatesi kestikten sonra istediğiniz bir kaşar peyniri bu aralara yerleştirin. İlk denememde evde tost kaşarı vardı onunla yaptım ama anında eridi, doğru bir tercih olmadığına karar verdim. Ben kaşkaval kullanıyorum artık. Lezzeti de harika oluyor. 

IMG_5786

Kaşar peynirleri aralara yerleştirdikten sonra taze çekilmiş karabiber serptim. Bu da bir tercih meselesi ama ben bayılıyorum taze bibere o yüzden çok sık kullanıyorum. 

IMG_5787

Pişirme kağıdı koyduğum fırın tepsisine patatesi yerleştirip üzerine 1-2 yemek kaşığı krema döküyorum. 

IMG_5788

Yaklaşık 40-45 dakika sonra karşınıza şöyle bir şey çıkıyor. Ben patatesleri tabaklara servis edemeden Koray koparıp koparıp yemeye başlıyor bile. Sanırım en iyisi de o. Masanın tam ortasında insanın daha da acıkmasına sebep olan bir yemek. 

IMG_5789

Afiyet olsun! 

 

*Bu patatesi peynir ve krema yerine kuru soğan ile yapabilirsiniz. O da değişik oluyor. İnce halkalar halinde dilimlediğiniz soğanları aralara yerleştirip tuz-biber serpin. Zeytinyağı gezdirin ve fırına verin.