Şekersiz hayatımı seviyorum demiş miydim?

Bugün en sonunda Sarp’a da bu muzlu-çilekli dondurmayı servis edince anladım ki yeni beslenme düzenim herkese iyi geliyor. Bakış açımızı değiştirdi. Sebzeleri zorunluluktan yediğimiz; meyveleri de atıştırma olarak gördüğümüz günler geride kaldı. Her birinden zevk alıyoruz. Her birinin şifalı olduğuna inanıyoruz.
Benim derdim Koray aslında. Ben ne kadar beynini yıkamaya çalışırsam çalışayım onun aklı hala marketteki paketli dondurmalarda. Benim ballı, şekersiz ve bence muhteşem dondurmalarımdan istediği keyfi alamıyor. ¨Sevmeye çalışıyorum ama yetmiyor¨ diyor :)

Madem öyle son kozumu oynayacağım, dedim ve şeker kaynağı olarak muz kullanmaya karar verdim. Facebook’ta zaten devamlı videolar paylaşılıyor muz-Nutella, muz-Oreo dondurma diye. Ben yine inat ettim şekersiz olacaktı. Muz ve çilek kullanacağım dedim. Muzları dilimleyip akşamdan buzdolabı poşetine koyup buzluğa attım. Çilekleri de yıkadım, çok iri olanları ikiye böldüm ve yine buzluğa attım.
Ertesi gün, öğlen yemeğinden sonra donmuş meyvelerimi blender/rondodan geçirdim. Sonra biraz da spatulayla iyice karıştırdım. Buyrun çilekli dondurmanız, dedim.

Sarp ısrarla sordu:
– Şeker ne kadar var?
– Yok ki.
– Ananas mı koydun?
– Hayır. Sadece muz ve çilek.
– Biraz daha var mı?

Bu arada Koray gerçekten çok beğendi. Anne sen bundan hep yap dedi.

Malzemeler:
İki muz (donmuş)
Bir bardak çilek (donmuş)

İlk yaptığımda biraz fazla vakit geçirdiğim için soğuması için buzluğa attım yarım saat kadar ama daha sonraki seferlerde elimi çabuk tutup servis ettim. Verdiğim malzemelerle biz dört kişi için büyük birer top dondurma oldu. Meyveyi değiştirmek sizin elinizde. Frambuazla çok güzel oluyormuş :)

dondurma1

Afiyet Olsun!