‘Şekersiz Hayat’ tam gaz devam ediyor. Ben artık uzun uzun yazılar yazmıyorum konuyla ilgili çünkü takip ettiğim bir diyet menüsü değil hayat tarzım oldu. Şekeri çok az miktarda almaya çalışıyorum. Alacaksam da doğal şekeri tercih ediyorum. Bazen canım kek çekmiyor mu veya dondurma? Çekiyor. Kek olunca akan sular duruyor özellikle yanında da kahveyle hele. Bir dilim yiyorum ama ertesi gün sadece yeşil sebze ve az şekerli meyvelerden oluşan bir menüyle vücudumu temizlemeye çalışıyorum. En azından şekerin verdiği ağırlığı ortadan kaldırıyor ve kendimi çok daha iyi hissediyorum yüksek alkali günlerde. Siz de yapın tavsiye ederim.

Çocukları soracak olursanız, onların da beynini yıkamaya devam ediyorum. Şekerin ve hatta beyaz unun fazlasının vücudumuzu zehirlediğini anlatıyorum. Alin zaten ben ne yersem onu istediğinden şekerle ilişkisi kısıtlı ancak bu bilince geç ulaştığım için Koray daha bağımlı maalesef. Onu da elimden geldiğince uzak tutmaya çalışıyorum ama bir yere kadar. Dondurmanın tadını almak istiyor. Madem öyle dedim marketteki paketli çubuk dondurmalar yerine benim yaptıklarımdan ye. Hem taze hem lezzetli hem de çok daha sağlıklı olacakları garanti çünkü. Önce bir mırın kırın etti. ¨Tatsız olur şimdi o¨ dedi. ¨Sen bana güven¨ dedim. Hatta çilekleri ayıklayıp püre haline getirme görevini de kendisine verdim.

Gelelim tarife.

Pazardan alınma mis kokulu çilek, limon suyu ve bal. Malzemeler bu kadar. Elbette bir de çubuk dondurma kalıpları. Ben boyutlarından dolayı ikea’nınkileri çok seviyorum. Pratik, kolayca temizleniyor, buzlukta çok yer kaplamıyor. Fiyatı da oldukça uygun.

Ben yaklaşık 1 kilo ayıklanmamış çileğe ki bu püre haline getirilince yarım kilo oluyor, 1 limon suyu ve 2-3 yemek kaşığı bal koyuyorum.

Bütün malzemeyi rondo/blender’da püre haline getirip kalıplara dökün. Birkaç tane çileği de kalıpların içine doğruyorum. Hatta üşenmeyip ince dilimler halinde kesip püreyi koymadan önce kalıpların yanlarına yapıştırıyorum. Böylece çok daha güzel görünüyor. Sonra da en az 3-4 saat buzlukta bekletmek gerekiyor.

Dondurmayı kalıptan çıkarmak için musluktan akan sıcak suyun altında iki üç saniye tutmak yetiyor. Sonuç herkes için tatmin edici oluyor. Deneyin herkesi memnun edeceğinizi garanti ederim :)

 

sodaBu arada ben kendim için çilek püresini biraz limon suyu ile aynı kalıplarda donduruyorum. Şekersiz. Sıcak yaz gecelerinde nasıl iyi geliyor.

Şekersiz çilek püresini bir de buz kalıplarında donduruyorum. Sonra da yine naneli buzlarla birlikte maden suyunun içine atıyorum :)

 

 

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

Leave a Response