Yaz kış fark etmez bizim evde her zaman dondurma yenir. Zaman buldukça da ben kendim yapıyorum dondurma makinesiyle. Makine haznesinin devamlı buzlukta durması gerekiyor ki canınız çektiğinde yapabilesiniz yoksa bir 24 saat beklemek gerekiyor. Sonra aklıma çubuk dondurma yapmak geldi. Aşağı yukarı aynı malzemelerle çok daha kısa sürede yapılıyor. Yavaş yavaş kıştan çıkarken sık sık bu çubuk dondurma tariflerini paylaşacağım. Önce çikolatalı. Frigo’yu sever misiniz? İste evde Frigo tarifi: 

Malzemeler:

80 gram yani yaklaşık 1 Türk kahvesi fincanı damla çikolata (veya bitter kuvertür çikolatayı bıçakla doğrayın)
150-160 gr toz şeker
2 yemek kaşığı mısır nişastası
3 yemek kaşığı kakao
750 ml süt
1 çay kaşığı vanilya özütü veya 1 paket vanilin
1 yemek kaşığı tuzsuz tereyağ

 Bu ölçü ile yaklaşık 8 adet çubuk dondurma çıkıyor. Kalıp olarak için ben şunu kullanıyorum. Magnum büyüklüğünde bir dondurma oluyor. IKEA’da da satılıyor değişik boyutlarda ama genelde daha küçük oradakiler. 

İlla çubuk kalıp mı lazım? Hayır. Dikdörtgen bir kalıba çok kalın olmayacak şekilde 2-3 parmak kalınlığında döküp dondurduktan sonra dilimleyerek servis yapabilirsiniz.  

IMG_8508

Yapılışı:

*Çikolata parçalarını isterseniz mikrodalgada isterseniz de benim yaptığım gibi benmari usulü eritin.

*Ardından bir tencereye erimiş çikolatayı, şekeri, mısır nişastasını, kakaoyu ve sütü ekleyip  koyu bir kıvam alana kadar karıştırın orta ateşte pişirin. Devamlı karıştırın ki üzeri kabuk tutmasın. Yaklaşık 10-12 dakika karıştırdıktan sonra koyulaşan çikolatalı malzemeyi ateşten alın ve içine vanilya ile tereyağını ekleyip karıştırın.

*Hafifçe soğuduktan sonra yani elinizi yakmayan bir sıcaklığa gelince kalıplara dökün ve 30-40 dakika buzlukta bekletin.

*Çıkarıp çubuklarını yerleştirin ve tekrar buzluğa koyun. En az 5-6 saat bekletin aslında gece boyu bırakmak en iyisi.

*Eğer benim gibi bir kalıp kullacaksanız tahta çubukları yukarıda anlattığım gibi yarım saat sonra yerleştirmelisiniz. Yoksa çubuklar kalıbın içine girer ve kaybolur :) Ikea’daki kalıpların çubukları kapağa sabit olduğu için malzemenin içine düşüp kaybolmak gibi bir sorunu yok. 

*Dondurma kalıbından çıkarırken zorlanırsanız kalıbı birkaç saniye sıcak suyun altında tutun. 

IMG_8509 IMG_8574