IMG_7410

Bu yoğun çikolatalı tat için Türkçe ne başlık atsam bilemedim. Fudge bir tür şekerleme çeşidi. İngilizler çokça yapar, işin içine çikolatayı karıştıranlar ise Amerikalılar. Orjinal tarif süt ve şekerden oluşuyor. Ocakta eritip macun kıvamına getirdikten sonra soğumaya bırakıyorsunuz sonra da kesip kesip yiyorsunuz. Ben elbette çikolatalı Amerikan versiyonunu yapıyorum. Hem de şekerini mümkün olduğunca azaltıp macun kıvamına getirmeden yoğun çikolatalı sufle-brownie arası bir şekilde servis ediyorum. Tadını yumuşatmak için de bir top dondurma öneriyorum. Hani brownie’nin içinde  hafif ıslaklık vardır ya, kek değil, çikolata da değildir. İşte kaşık kaşık o kısmı yediğinizi düşünün.

Malzemeler:

150 gr bitter çikolata (bulabilirseniz kuvertür çikolata ile yapın)
50 gr tereyağ
2 yemek kaşığı kahverengi şeker
yarım çay bardağı krema (Pınar kutu kremayı kullanıyorum)
2 yumurta
1 yemek kaşığı un

 

Yapılışı:

* Fırını 160 dereceye ayarlayın. 

IMG_7359

* Çikolatayı kolayca eritmek için mümkün olduğunca küçük parçalara bölün. Kuvertür çikolatayı bıçakla kesin. Daha sonra bir tencereye su ekleyin ve kaynatın. Kaynayınca altını kısın ve üzerine sıcağa dayanıklı bir kap yerleştirin. Çikolatayı ekleyin. Erimeye başlayınca ocağı kapatın ve tereyağ, şeker, kremayı koyun. Bütün malzemeler iyice eriyip karışıncaya kadar elinizle çırpın. Çikolata eritmek için bir başka yöntem de mikrodalga fırın kullanmaktır. En yüksek derecede 15-20 saniye yeterli oluyor. Yine de en sağlıklı yöntem yukarıda anlattığım su buharında eritmedir.

* Çikolata karışımı homojen hale geldikten sonra içine bir başka kapta çırptığınız yumurtaları ve unu ekleyin. 

* Hafifçe yağladığınız fırına dayanıklı kaplara malzemeyi bölüştürün. Ben ikea’nın fırına dayanıklı kaselerini kullanıyorum.

* Daha sonra bu dört kabı derin ve büyük bir fırın kabının içine koyun. Yarıya gelecek kadar su doldurun ve fırına koyun. IMG_7360

* 35-40 dakika sonra üzerleri katılaşıncaya kadar pişirin. Piştikten sonra tam bir fudge yani çikolata şekerlemesi haline gelmesi için buzdolabında bekletin. Ama isterseniz fırından çıktıktan sonra 15-20 dakika biraz ılınınca daha yumuşak, sufleyi andıran bir kıvamda da servis edebilirsiniz. Bir top dondurmayı unutmayın. 

IMG_7407

Afiyet Olsun!