Bu tarif sadece benim için. Hak ettim ama :)

Şimdi ben kahvenin her çeşidini çok seven bir insan olarak ne zamandır buzlu kahve tarifi arayışındaydım. Granül kahveyi soğuk su ile hazırlayıp üzerine buz eklemek en basit yöntem belki ama birkaç dakika sonra tadını beğenmez oluyorum. Yoğun kahve aromasının bardaktaki son damlaya kadar devam etmesi beklentisi içindeyim. En sonunda pinterest’te kahve buzlarını gördüm. Kolay buzlu kahve için harika olabilecek bir fikir geldi aklıma.

Önce filtre kahveyi hazırladım. Genelde fındık aromalı filtre kahveyi tercih ediyorum. Biraz soğuttuktan sonra buz kalıplarına döktüm ve buzluğa yerleştirdim. Ben bu işlemi dün gece yatmadan önce yaptım.

Akşam üstünü buzlu kahve keyfiyle tamamlama zamanı geldiğinde önce kullanacağım bardağımı buzluğa attım. Sonra da yeniden taze taze filtre kahvemi hazırladım ve işlem bittikten sonra bir kenarda soğutmaya bıraktım.

IMG_3724

Soğuk bardak

Kahve buzları

Filtre kahve

IMG_3725

Bundan sonra şeker ve süt ilave edip iyice karıştırın işte size harika bir yaz kahvesi.

IMG_3726

Ya da kahveyi daha da mükemmelleştirmek için şeker yerine şekerli süt konsantresi(sweetened condensed milk) ekleyip çok çok iyi karıştırın. Vietnam kahvesi olarak da sunulan bu ikinci tarifteki kahvenin gerçekten de tadına doyulmuyor.

IMG_3727

Zaten bugün 2 saatten fazla uğraşıp bu şekerli süt konsantresini sırf bu kahve için yapmıştım.
(Tarifi burada.)

IMG_3728

Afiyet olsun.