Meyveli yoğurt sever misiniz? Ben hiç sevmem, çocuklara da vermem. Daha doğrusu hazır meyveli yoğurtları almam. Şekersizlikten önce de böyleydi. Her zaman tuhaf bir tat almışımdır çünkü. Plastik, kimyasal bir tuhaf. ¨İrem abartıyorsun, tadında bir şey yok¨ diyen de çok oldu ama benim içime sinmedi işte. Yoğurdu tam yağlı ve sade tüketmeyi tercih ettim.

Geçenlerde aklıma geldi hem şekersiz hayat için değişiklik hem de çocuklara sürpriz oldun çilekli yoğurt yapmaya kalkıştım. Çilekleri püre haline getirmek için blender’a atmıştım ki aklıma bir fikir daha geldi. Amerika’da çocuklar, bebekler için ‘yogurt melts’ var. Damla damla meyveli yoğurtları anlayamadığım bir yöntemle kurutup paketliyorlar. O zamanlar şekersiz bilincim yeterince gelişmediği için açıp bakmamıştım içinde ne var diye ama tadı güzeldi, çocuklar için eğlencelikti. Yapabilir miydim evde? Kurutma şansım yok ama dondurma şansım var. Ve elbette ben şeker koymadım. Şekersiz Günlük takipçileri için şeker olmadan da gayet güzel bir atıştırmalık. Meyve salatası yapıp yanında soğuk soğuk yoğurt taneleri servis etmek harika oluyor. Çocuklar için biraz daha güzellik katayım istedim ve bal ekledim.

Açıkçası miktar konusunda tam bir netlik yok. Ben 10 çilek, 4-5 kaşık yoğurt ve 1 kaşık bal ile hazırladım. Önce çileği püre haline getirdim daha sonra da yoğurdu ekleyip elimle karıştırdım. Blender’a koyunca yoğurt sulanıyor, kıvamı bozuluyor çünkü. Çilek yerine başka meyvelerle de yapabilirsiniz. Muz, şeftali ve orman meyveleriyle güzel oluyor

yogurt-melt

Daha sonra da yoğurt karışımı buzdolabı torbasına koyup bir ucunu kesip, buzluğa sığacak bir tepsi veya tabağa damla damla döktüm. Kaşıkla da yapabilirsiniz. Tepsiye yağlı kağıt koymak iyi oluyor.

IMG_4475

İki üç saat sonra yoğurt taneleriniz hazır. Bu karışımı isterseniz küçük bardaklara koyup dondurma gibi de ikram edebilirsimiz.

yogurt melt