Her hafta yeni bir kurabiye deniyorum. Bu hafta yumuşacık, ağızda dağılan aromalı bir kurabiye. Acıbadem sevmiyorsanız sadece vanilya koyabilirsiniz. Acıbadem çok keskin olduğu için dikkatli eklemek gerekiyor aromayı. Belki de ben çok sevmediğim için bana keskin geliyor da olabilir. Ama eminim kurabiyeyi seveceksiniz. Normalde şeker miktarı biraz daha fazla ama ben mümkün olduğunca azaltıyorum. 

IMG_6674

Malzemeler: 

Kurabiye için:
2 bardak un
yarım çay kaşığı kabartma tozu
bir tutam tuz 
200 gr tereyağ (oda sıcaklığında) 
yarım bardak toz şeker  
1 büyük boy yumurta
1 çay kaşığı acıbadem özü veya 1 tatlı kaşığı likörü
2 çay kaşığı vanilya özü

Süslemesi için:
1 bardak pudra şekeri
1 yemek kaşığı süt
1 çay kaşığı acıbadem özü
1 çay kaşığı vanilya özü

Yapılışı:

* Fırını 180 dereceye ayarlayın. Tepsiye pişirme kağıdı yerleştirin. 
* Tereyağ ve şekeri iyice karıştırın. Daha sonra yumurta ve vanilya ile acıbadem özlerini ekleyin. İyice çırpın.
* Un, kabartma tozu ve tuzu önce başka bir kapta birleştirin ve şekerli karışıma mikser ile çırparak yavaş yavaş ilave edin. 
* Hamurdan bir tatlı kaşığı elinize alın ve yuvarlayın. Pişirme kağıdı yerleştirdiğiniz tepsiye aralıklı olarak dizin ve elinizle veya bir bardak altıyla hamura bastırın. Her biri disk şeklinde kurabiyeleri 8-10 dakika üzerleri çok kızarmadan pişirin. 
* Kurabiyeleri fırından çıkardıktan sonra 5-10 dakika soğumaya bırakın. Daha sonra başka bir tabağa alıp tamamen soğuması için bekleyin. 

* Süsleme  malzemelerini iyice çırpın. 
* Soğumuş olan kurabiyelerin üzerine bir tatlı kaşığı koyup sürün. İsterseniz benim yaptığım gibi renkli pasta süslerinden de koyabilirsiniz. 

Notlar: 
Acıbadem olmadan da olur bu kurabiye. Vanilya özünü biraz daha fazla koyabilirsiniz. Aslına bakarsanız aromayı siz belirleyebilirsiniz. 

Afiyet Olsun!