2 dakikada Brownie tarifini paylaştığım ilk günler oldukça sükse yapmıştı. Öyle ki telefon açıp ¨Çok kötüsün, insan bu kadar kolay ulaşılabilir bir kek/sufle yapar mı?¨ diye serzenişte bulunan arkadaşlarım olmuştu. Üzerinden çok zaman geçti. Ben radikal bir kararla beslenme şeklimi değiştirdim, şekeri hayatımdan çıkarttım. Eskiye oranla daha sade beslendiğim doğru. Çikolata vazgeçilmezim olmakla birlikte çözümü içindeki kakao oranı en az %85’lik olanda buldum. O da kahvenin yanında aldığım küçük bir parça. Fazla fazla yetiyor artık.

Peki evin kalanı için tatlı bir şeyler yapmıyor muyum? Doğruyu söylemel gerekirse pek yapmıyorum. Alışalım, alışsınlar istiyorum. Ev dışında zaten o gereksiz şekeri alıyorlar, evde düzgün beslensinler istiyorum. Yine de zaman zaman Koray isyan edebiliyor ¨Şekerli kek¨ istiyorum diye. Ben de şeker miktarını azaltarak bir şeyler yapmaya çalışıyorum.

Gelelim Şekersiz Günlük için hazırladığım tarife. Geçenlerde Hindistan cevizi sütü ve unu yapmaya çalıştığım ve anlattığım yazım vardı ya, ben o keki henüz yapamadım ama bulduğum tarifteki malzemeleri daha önceki 2 dakikalık brownie tarifini referans alarak ayarladım. Şeker yerine bal koydum. Yağ ve süt yerine yoğurt veya krema ekledim.

Şimdi, bu tarif ve sonucunda elde ettiğim sufle kıvamlı brownie gerçekten de şekersiz. Rafine şeker içermiyor, yapay tatlandırıcı içermiyor sadece bal var. Ve bu yüzden şekersiz beslenmeyen biri için oldukça tatsız, keyifsiz. Biliyorum çünkü ilk denemelerimi babam ve anneme sundum ¨Bu ne böyle tadı yok¨ dediler. Bence vardı ama onların alıştığı yoğunlukta değil. Bu arada koymam gerekenden biraz daha az eklemiştim balı. Sonra tamam, dedim sizin için bir değil iki kaşık bal koyacağım.

Kısaca bu tarif şekersizler için.

sekersizbrownie

Malzemeler:
1 yemek kaşığı yoğurt veya krema (Ben yağ oranını da kontrol etmek için yoğurdu tercih ettim)
1.5-2 yemek kaşığı bal (Kendim için 1 yemek kaşığı koydum, 2 kaşığa kadar koyabilirsiniz)
1 yemek kaşığı kakao
2 yemek kaşığı un (Bir kaşık beyaz un, bir kaşık tam buğday unu ile yaptım)
1 yemek kaşığı yumurta beyazı (Bir küçük boy yumurtanın beyazından iki fincan kek yapılıyor)
1 yemek kaşığı bitter çikolata (Şekersiz kuvertür de olur. Ben yine %85’lik Lindt kullanıyorum. Bu arada çikolata koymak zorunda değilsiniz.)
Yarım çay kaşığı vanilya özütü
1 çimdik tuz

IMG_4665

Kuru malzemeyi ayrıca karıştırmak daha iyi sonuç veriyor. O yüzden un, tuz ve kakaoyu önce karıştırıp diğer malzemelere ekleyip çatalla karıştırın.

IMG_4666

 

Fincanı mikrodalgada 45-55 saniye pişirin. Çok pişirmekten kaçının yoksa sünger gibi bir kek oluyor işte o zaman yeme zevki pek kalmıyor.

Fırından çıkardıktan sonra çok sıvı görünebilir. Problem yok, 1-2 dakika bekledikten sonra istenilen ıslak kek kıvamına gelecektir.

sugarfreebrownie

Eğer evde sizin gibi şekersiz beslenen yoksa ve bu duruma isyan eden varsa ıslak kekin üzerine bir top vanilyalı dondurma koyup servis edebilirsiniz. Sanırım bu tarif ‘şekersiz hayat’ı benimsemiş biri için ödül niteliğinde. Şekersizliğe alışmış, ilk 21 günlük detoksu atlatmış biri için son derece uygun bir tatlı. Arada sırada hayatı neşelendirmek lazım öyle değil mi?

Afiyet olsun!