Günler nasıl hızlı geçiyor. Oysa daha dün gibi hamilelik testini yaptığım o ılık Eylül günü. 20 HAFTA bitti bile. Yarısı gitti. Kaldı bir bu kadar daha. Şimdi daha da keyifli aslında. Enerjim gittikçe yükseliyor, biraz daha hareketlendim. Ancak bir sorunum var bölük pörçük gece uykularım. Deliksiz uykularım yine bitti. Ya sırtım ağrıyor, ya kasıklarımda bir sızı oluyor ya da bacaklarımda bir karıncalanma oluyor. Ya da sadece huzursuz şekilde uyanıyorum. Zaten zor uykuya geçerim, gece boyu böyle en az 2-3 kere uyanıyorum. Yeni doğan zamanlarına hazırlık mıdır nedir? Hani o iki saatlik kara(!) geceleri hatırlatmaya mı çalışıyor vücüdum bana acaba? Ben artık böyle düşünmeye başladım. ¨Bu kadar rahatlık yeter, bak başına neler gelecek mi?!?¨ diyor dersiniz ruhum bana? Bir arkadaşım bana doğum günümde hamile masajı seansı hediye etmişti. Bir türlü fırsatım olmadı. Aslında şu anda en çok ihtiyacım olan şey gevşemek.

Bu haftanın içinde detaylı ultrason kontrolüm vardı. Kendi doktorum beni bir perinataloga gönderdi. ¨İkinci bir gözün görmesini tercih ediyorum¨ dedi. Bu sefer cinsiyeti kesin öğreniriz diye gittik biz asıl. Sağlıklı olsun ama bir de öğreneyim işte. Sonuç kız tabi ki. Sevindik, heyecanlandık. Eve bambaşka bir hava gelecek diye düşündük. Sonra da aklıma ‘acaba bir erkek olsaydı Koray için daha mı iyi olurdu’ sorusu geldi. Hani hem kardeş, hem arkadaş olurlar diye… Kız geliyor ama şansıyla gelsin, sağlıklı olsun, mutlu olsun. Hadi öyleyse diyorum, günler çabuk geçsin de süt kokusunu içime çekeyim yeniden. Detaylı ultrason kısmına gelirsek; doktor bebeğin her bir organını tek tek inceledi, gösterdi. İç organları, kolları, bacakları, elleri, ayakları, parmakları, ağzı, burnu hatta göz merceğine kadar anlattı. Her şey yolunda çok şükür. Nazlı bebeğimiz aslında bacaklarını yine açmadı ilk başlarda ama biraz uğraşla genital organlarını hatta rahmini bile gördük. Aslında biz görmedik. Yani ekrana baktık ama anlayamadık elbette karı-koca. Doktor öyle diyorsa öyledir :)

20 haftalık bebek yaklaşık bir muz büyüklüğünde oluyormuş. Anne karnında duruşu biraz daha toparlandığı ve ultrasonda belirgin hale geldiği için artık baş-popo mesafesi değil baş-ayak mesafesi ölçülebiliyormuş. Bu hafta artık dış sesleri de iyice duyar hale gelmiş yani bugünden itiabren ben ne kadar çok konuşursam karşılaştığımızda birbirimizi o kadar yakından tanıyacağız demektir. Bu zamana kadar 4.5 kilo aldım. Hamileliğin kalan yarısında da 4.5 kilo alsam keşke ama pek mümkün değil sanki. Ben yine de dikkat etmeye ve alabileceğim en az kilo ile tamamlamayı hedefliyorum 40 haftayı. Sadece yemeğe dikkat etmek yetmiyor elbette. Hareket etmek ve bu döneme uygun egzersizlere de yer vermek gerekiyor gün içinde. Karnım bir önceki hamileliğime göre daha erken belirginleşti.

Son günlerdeki tek derdim bebek odası, Koray’ın odası, Koray’dan kalan kıyafetlerin ve eşyaların ayrılması. Nasıl gözümde büyüyor ama eve bir an önce düzen gelmesi de gerekiyor. Elimi attığım yerden oyuncak çıkıyor. Off! Çok dağılmışız. Sihirli bir değneğim olsa da ev tam hayalimdeki gibi yerleşse. Her şey ayrılmış, kutulanmış, düzenlenmiş; çocukların odaları toparlanmış olsa keşke. Önümde bir sürü zaman var ama ilk 20 haftanın nasıl geçtiğini anlayamayan ben, kalan 20 haftayı da kaçırabilirim gibi geliyor. O yüzden hafiften bir panik havası var bende.

En son durum budur:

(Kıyafetlerimin uyumsuzluğu için kusura bakmayın, ne bulduysam giyiyorum artık)