Ben bunu ilk duyduğumda, yani gerçek anlamda hayatıma girdiğinde Koray henüz 1 aylıktı. Gündüz uykuları düzensiz, 45 dakikayı geçmiyordu. Ben sinir krizinin eşiğine geliyordum. Geceleri uykusuz, gündüzleri yorgun. Ne yapacağımı bilemez haldeydim. Elime bir kitap geçti. The 90-Minute Baby SleepProgram. Okuduğum en harika uyku kitabıdır. Aslında kitabın dediği şuydu: bebeklerin 90 dakikada bir uykusu gelir. Uyanık olduğu 85.dakikada gözlemlemeye başlayın, sinyalleri verecektir. Onu uyku için hazırlayın. Böylece tam olarak uykusuzluk sıkıntıları göstermeden yatıracaksınız ve çok daha kolay uykuya geçtiğini göreceksiniz. Ayrıca bebeklerin uyku döngüleri biz yetişkinlerden farklıdır. Uyuduktan sonra 45.dakikada uykusu hafifler eğer devam ederse minimum 90 dakikaya tamamlar. Yani uyudukça uyumayı öğrenir.

Koray’ın uyanık olduğu süreleri gözlemledim. Gerçekten de 90.dakikada uykusuzluktan söylenmeye başlıyordu. Ben de 5 dakika önceden onu sakinleştirmeye başladım. Uyudu hem de çabucak. 40-45.dakikada kalkıyordu o ayrı. Bazen devam ettirebiiliyordum bazen ettiremiyordum ama söylenenler, yazılanlar aynen geçerliydi bizde.

Uyku konusunda aklınıza gelebilecek her kitabı okudum ayrıca. Onlarcası var kütüphanemde. Her birinden bir şeyler kaldı aklımda. Bazıları birbirinin tam tersi akımları savunsa da birleştikleri bir konu vardı: bebeklerin uykusu geldiğinde vakit kaybetmeden yatırmalı.

Kitapların yanı sıra tecrübe ederek bu 2.5 sene içinde öğrendiklerim:

Rutin çok önemli. Çok çok çok hem de. Çocuklar düzen isterler. Kendilerini güvende hissediyorlar bu şekilde. Uyku öncesi alışkanlıkları severler çünkü başlarına ne geleceğini bildiklerinden hazırdırlar. İtiraz bile etseler, uyurlar. Beden almıştır sinyali rutin başladığında. Bizim rutinimiz banyo-masal-ninni şimdi. İlk sene süt-banyo-masaj‘dı.

Koray gibi kısa süre uyuyan bebeklerin ilacı gün içinde sık sık uyutmakmış. Normalde 3 uyku uyuyorsa, 4 kere, 5 kere hatta. Bir süre sonra bebek bunları birleştirecekmiş. Üstelik gündüz güzel uyuyan çocuk da akşam uykusuna hem daha kolay geçer hem de kesintisiz uyur.

Müzikle uyutmak iyi bir fikir olabilir. Ben her şeyi denemeye hazır bir anne olduğumdan Koray’a hamileyken araştırmaya girişmiştim. İlk üç ay Transitions, sonra Mozart, Putumaya Dreamland ve son günlerde Babies Go Beatles. Ya müzik düzeni kuramazsam ve Koray bir türlü uykuya geçmezse diye endişe etmiştim zaman zaman. Ama her yere taşıdım ben CD’leri. Bir şekilde müzikle uyuttum. Bir kaç sefer müziksiz ama uzun uzun ninni söyleyerek de becerdim uyutmayı :) Artık kendisi seçiyor uyku müziklerini. Uykuya itiraz yok. Yok da uykuya geçerken istekleri var işte. Biri yanında olsun istiyor.

Sabah biraz daha geç kalksın diye uykusu gelen çocuğu geç yatırırsanız, sabah her zamankinden de erken kalkabilir. Fakat akşam uykusunu geciktirmeden hatta 15 dakika öne çekerseniz sabah da 15 dakika daha geç kalkması muhtemel. Biz de hep öyle oluyor. Çünkü yorgunluğu arttıkça huzursuzluğa da artıyor ve aynı huzursuzlukla uykuya geçiyor. Bu da sabah daha erken kalmasına neden oluyor.

Bebek, gündüz uykusundan ağlayarak kalkıyorsa uykusunu almamış demektir ve biraz gayretle uykuya devam edebilir. Tabi ki neşeli uyanan çocuk da uykusunu almış çocuktur. Bazen 1.5 saatin sonunda ağlayarak uyanır Koray ve bir ninni ile en az 45 dakika daha uyur.

Bebeği yatırdığınızda hareketliliği devam ediyorsa onu rahatlatmak ve gevşemesini sağlamak için ellerine, kollarına, ensesine yumuşak hareketlerde hafif hafif masaj yapın. Bedeni yavaş yavaş hareketsiz hale gelecektir. Bizde en son ayaklar dururdu. O zaman anlardım Koray’ın derin uykuya geçtiğini.

Karanlıkta uyutmak iyidir. Bunu ben değil uzmanlar da söylüyor. Kaliteli uyku karanlıkta uyunandır. Ne kadar karanlık? Valla bayağı, bildiğiniz, karanlık işte.

İlk sene üç gün kuralı geçerliydi. Çocuğu üç gün aynı şekilde uyutun, dördüncü gün buna alışmış olacak. Bu hem iyi hem kötü. Mesela tatildesiniz ve pusette uyumak zorunda kaldı hep. Eve dönüşlerde yatakta uyutmakta zorlanıyorsunuz. Ben de üç gün kuralını unutmadım. İki gün dışarılarda uyuttuysam, üçüncü gün mutlaka yatağında uyuttum.

Anne uyku konusunu abartmazsa, çocuk da abartmıyor.

Çocuk uykuya mutlu mutlu geçerse, kesintisiz uyuma ihtimali o kadar yüksek. Eğer, kavga gürültü ağlama sızlanmayla uyursa bir kaç saate ağlayarak uyanması muhtemel. Bazen Koray babasıyla uyumak istiyor. Ben de oyalanıyorlar diye ipleri elime alıp ‘hayır benle uyuyacaksın’ diyorum. Evet, çok geçmeden uyuyor ama 2 saat sonra ‘babaaaaaa’ diye uyanıyor. Aldım ağzımın payını. Hiç direnmiyorum artık.

Uyku konusunda tek bir doğru yok. Çocuktan çocuğa değişir. Hatta çocuğun büyüme ve gelişme dönemlerine göre de değişebilir. Tam ‘her şey yolunda gidiyor, artık kendi kendine uyuyor’ dersiniz, ertesi gün sizinle uyumak istediğini söyleyebilir. Veya kesintisiz uyumaya başlarsınız, ‘bitti uyku sorunumuz’ diye düşünürsünüz, o gece 10 kere uyanır.

ve…

Bazı çocuklar uykuyu sevmez. Siz ne yaparsanız yapın, sevmezler işte.

 

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

14 Comments

 1. bu kitabı nerde bulabilir güzel bi kitab.benim bebişiminde uyku sorunları var. bende işe başlıcam alıştırmam lazım onu

  1. Türkiye’de olduğunu sanmıyorum. Amazon’dan sipariş verebiirsiniz. 10-15 gün içinde elinize geçer. Ancak bu bir Ferber ya da Tracy Hogg gibi yöntem anlatan bir kitap değil. Bebeklerin uyku özelliklerini anlatıyor. Uyku döngülerini öğrendiğinizde uykuya nasıl geçireceğinize yine siz karar vereceksiniz ama dediğim gibi süper bir kitap. Umarım elinize geçer ve faydasını görürsünüz benim gibi

   irem

    1. hayır. Türkçe’ye çevrilmemiş. Ama dediğim gibi bu akşam özetine başlayacağım. Bitirebilirsem yarın yayınlarım.

 2. Bu 90 dakika olayı kaç aylığa kadar geçerli? 7-8 aylık bebek de mi 90 dakika sonra yoruluyor?

  1. En iyisi ben kitabın güzel bir özetini çıkarayım bu akşam. Olur mu?

   Zaten ne zamandır aklımda :)

 3. defneyi doğduğundan beri 90dakika metodunu hatırlayarak uyuttum,4.5aylıktı kendi yatağına aldım…daha var aslıda bir dolu fikir ama dediğin gibi bu gün ahkam kesersin akşama nanayı görürsün..bir şeyi hep aklımda tuttum:insan sonuçta,elbet uyuyacak..;)

  1. Ya da birilerinin! nazarı değer :P… Hayatta kimseyi kıskanmadım, bebeği kendi kendine ve kesintisiz uyuyanlar hariç!

 4. Nezaman uykusu artık düzene girdi, artık kesintisiz uyuyor desem o gece sayamıyacağım kadar çok kalkıyoruz :) Onun için hala uykularımız sorunlu :) Ezgi gece nekadar az uyanıp ağlar ve sabah mümkün olduğunca geç kalkarsa o gün ikimizinde keyfi yerinde oluyor. Karnını daha güzel doyuruyor, oyunları daha keyifli. Birde hergün yapabilsek …

 5. İrem Hanım siz bebeğinizi her gün banyo sonrası uyutuyosunuz ya, ben de öyle yapmak istiyorum. ama bizimki banyodan çok korkuyor. alışsın diye küvetine su dolduruyorum, için eoturtuyorum, sonra nazikçe yıkıyorum. kafadan su döküldüğünde nefesi kesildiği içimn ilk başlarda ağlıyodu. banyonun ilk kısımları eğlenceli, durulanma kısmı ağlamaklıydı yani. bebeğim 11 aylık şimdi. bir-iki aydır da banyo boyunca ağlıyo ayağ kalkıp boynum sarılıyor. nasıl banyoyu sevdiricem bir fikriniz var mı?

  1. Azer,
   Daha geçen gün bir arkadaşım aynı sorundan bahsetti. Oğlu 13 aylık ve her banyo kabusa dönüşüyormuş.
   Ben Koray’ı neredeyse doğduğu günden beri yıkıyorum. Durulanma kısmında çoğu sıkıntı yaşıyor. Ağız burun kapatmayı öğrenemediklerinde paniğe kapılıp korkuyorlar.
   Bir önerim bebeğinizle küvete beraber girin. Suyu başından azar azar dökün ilk zamanlar. Bir kendinize, bir bebeğinize. Sizi gördükçe rahatlayacaktır. Açıkçası biraz ısrarcı olmakta fayda var. Birisinin onunla aynı yerde, küvetin içinde olması güven duygusunu arttırabilir.

   Kolay gelsin :)

Leave a Response