Aylardan sonra ‘uyku problemleri’, ‘1-2 yaş bebeği uyku sorunları’, ‘uyumak istemeyen çocuk’ anahtar kelimeleriyle 3 dilde araştırma yapmaya başladım yine. Ne zaman rahata ereceğiz biz? Benim bu soruma kuzenim ‘lisede heralde’ diye cevap vermez mi? Bizim ailede uyku=sorun=Tibet demektir. İlkokula gidiyor hala uyku kelimesini duyunca sinirleniyor ve yatağa gitmemek için türlü numarayı yapıyor koca kazık. ‘Yandık’ dedim.

Koray’a gelince. 5 dakikada uykuya geçen bir çocuk normalde. Çok nadirdir uykuya geçişte problem yaşadığımız. Ancak sabaha kadar deliksiz uyuduğunu söyleyemeyeceğim. Gece yarısı mutlaka uyanıyor. Ne zamanki yanımıza alıyoruz, işte o gece hepimiz harika bir uyku uyuyoruz. Şimdi bu iyi mi kötü mü karar veremiyorum. Hele son zamanlarda uykuya geçmemek için de uğraşır oldu. Uyuduktan 2-3 saat sonra da kalkmaya başladı. Sebep: anlayamıyorum. Susadı desem, suyu yatağında ve yerini biliyor. Kalkıp içiyor. Sıcaktan mı rahatsız oluyor, dişi mi geliyor??? Yoksa annesini mi istiyor? Dün gece 10.30 gibi uyanınca sebepsiz, aldım Koray’ı bizim yatağa koydum. Pış pış bile yapmadım. Sarılmadım da. Her iki tarafına yastıkları koydum. Ben de uzandım. 10 dakika yatayım bari yanında dedim. Gözümü açtığımda sabah 6.15’ti. Koray bizim yatakta deliksiz uyumuş, tabi annesi de. Bu hep böyle mi gidecek?

İnternette co-sleeping yani yatağı paylaşmak terimini araştırınca gördüm ki, modern batı toplumu hariç dünyanın geri kalan tüm kültürlerinde çocuk 5-6yaşına kadar anne-babasıyla aynı yatağı paylaşıyormuş. Hatta Amerika’da pediatristlerin ve çevrenin tepkisinden korktukları için bebeğiyle beraber uyuduğunu söyleyemeyen bir sürü anne olduğundan da bahsediliyor.

Bir yandan da bebeği sabaha kadar deliksiz uyuyan anneler de var. Biliyorum derken, öyle anlatıyorlar, hem de gururla (Koray da uyusa sabaha kadar gururla anlatırım ben de heralde). Yoksa onlar da mı yalan söylüyorlar? Yok yok var. Bazı bebekler doğuştan uykuyu seviyorlar ve annelerini bu konuda hiç üzmüyorlar. Bir de diyorlar ki, hamileliğindeki yaşantın bebeğin yapısını etkilermiş. Buna göre Koray’ın uykuyu çok sevmemesi, gün içinde çok az uyuması ve sınırsız hareket kabiliyetinin olması çok normal. Çünkü ben de hiç uyumadım. Çalışmaya devam ettim. Bir sürü yolculuk yaptım. Doğurana kadar yürüdüm. Az kaldı sokakta doğuracakmışım zaten.

Aynı yatağı paylaşmak itiraf ediyorum benim ruhuma da iyi geliyor ama alışkanlık olmasından ve bana gittikçe daha bağımlı olmasından korkuyorum. Dr.Sears‘ı okudum yine. Uykuya yaklaşımı belli. ‘Her çocuğun uyku alışkanlığı farklıdır ve herkes için tek bir doğru yöntem yoktur. Daha rahat olun ve deneyin’ diyor. Dr.Sears da kendi çocuklarıyla beraber uyuyan bir aileye sahip ve bunun çocuk açısından daha sağlıklı olduğunu savunuyor. Eskilerin çocuk yetiştirme yöntemlerini destekliyor. Kundak, sling, emzirerek uyutmak ve aile yatağı bunlardan bazıları. ‘Çocuğunuz da üzülmesin, siz de üzülmeyin’ diyor.

Düşününce kötü bir şey yok belki ama imrenmiyor değilim. Koy çocuğunu yatağına, hemen uyusun sonra da sabah 7‘de kalksın. Neden uyku problemi var hiç anlamıyorum. Genetik kodlarımızda yazılı resmen.Hayvanlarda var mı böyle bir şey? YOK. Herkes ‘en zor insan yavrusu büyür’ diyor. Zor de kelime mi? Bazen hiç geçmeyecekmiş gibi geliyor bu sorunlu günler. Sakinleşmeliyim. Artık karakteri belli oldu. İstekler ve itirazlar başladı. Uykuya geçerken pış pış yapmamı istemiyor, çünkü biliyor ki hemen gevşiyor iki donunuşla. Odadan çıkıp gideyim, kendi kendine ağlar, yorulur, uyur desem. Eskidendi o. Şimdi odadan çıksam mutlu olur. Yatağından kaçabiliyor zaten. Ben arkamı dönsem kalkar oyuncaklarına gider. Demek ki, o iyice mayışmadan yanından ayrılmam imkansız. Büyüdükçe işler daha da zorlaşıyor.

Bu satırları yazarken, sağlıklı bir oğlum olduğunu, mutlu bir aileye sahip olduğumu hatırlayıp, ‘bunlar da geçecek İrem’ dedim kendi kendime. Ya gerçekten bir problemimiz olsaydı. Ya Koray’ın sağlıyla ilgili şeyleri düşünmek zorunda kalsaydık?

 

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

22 Comments

 1. sevgili irem,

  hiç üzülme bizde de aynı durum, arkadaşlarıma Kıvanç her akşam 10 da uyuyor dediğimde kıskanıyorlar ama bilmiyorlar ki gecenin ilerleyen saatlerinde kaç kere uyandığımızı… 10 da uyuduktan sonra mutlaka gece yarısı bir kere uyanıp beni aranıyor ve ben de senin gibi yanıma alıyorum, biraz meme emip kendi bırakıyor ve ortamızda sabaha kadar uyumaya devam ediyor tabi aralarda yine 1-2 kere uyanıp meme emmeye devam, ben de bu durumun ne zamana kadar devam edeceğini merak ediyorum, acaba deliksiz bir uykuyu ne zaman çekebileceğim…ama yazının sonunda da dediğin gibi eninde sonunda büyüyüp kendi kendilerine uyuyacaklar elbet , sağlıklı ve mutlu olsunlar da gerisini anne olarak nasılsa bir şekilde idare ediyoruz… 

 2. Koray bir de 7.30’ta yatıp gece 1-2’ye kadar uyanmıyordu. Son günlerde. 7.30’ta yatıp, 9-10’da bir kalkıyor. Sinirleri bozulmuş olduğundan daha zor geçiyor uykuya. Uyuttum, artık sabaha kadar uyanmaz diyorum. 2 saat sonra tekrak. Dün 10.30’da uyanınca, odası da çok sıcak olmuş, belki de ondan uyandı anlayamadım. Aldım götürdüm bizim yatağa. İkimiz de bir güzel uyumuşuz. Babamız, gelmiş bakmış yatakta yer yok, başka yerde yatmış. İnanır mısın fazla uykudan başım ağrıyor şu anda.

  senin emziriyor olman gece uykuları için dezavantaj ama elbet o da bitecek. öyle değil mi?

  sevgiler,

  irem

 3. Ananesini arıyor olabilir :))))) İremcim şimdi desemki hep böyle oluyorlar inandırıcı olmayacak.Ama inan ben deliksiz uykuyu ilkokula başladıklarında tadabildim.Moralini bozmak için söylemiyorum,tabii ki her çocuk farklı,ama koray uykuyu çok sevmeyen bir çocuk ihtiyacı olanı alıyor demekki.Zor ve sabır istiyen bir süreç…Birde genler var işin içinde…

 4. Merhaba
  Kızım 13 aylık,doğduğundan beri uyku problemi var.Kendi kendine dalmayı öğrenemedi.Emzirerek ya da ayakta sallanarak uyuyor.Gecede 5 10 kez uyanıyor,bazen emip tekrar yatıyor bazende dalması saatler sürüyor.Bende işimi bıraktığım ve annem yardıma geldiği için sabah anneme verip bir kaç saat uyuyabiliyorum
  Okuduğum kitaplar çoğunlukla ağlatarak bu durumu halledebileceğimi öneriyor.Ne zaman güzel deliksiz normal bir uyku uyuyacağım merak ediyorum?önerileriniz var mı?

 5. Beyza, ağlatarak uyumayı mı yapmaya çalışıyorsun? Bebeğin kaç aylık? Bu kadar çok ağlıyorsa size uygun bir yöntem olmayabilir diye düşünüyorum.
  Dr Sears bebekle annenin birlikte uyumasından yana. Bir yöntemi falan yok.

 6. 11 ay nerdeyse hiç uyumadım…Sonunda ayakta sallanmalar esnasında bir de omuzumu dişlemeler, saçımı yolarak çekmeler başlayınca dayanamadım artık , 5 dakika sallama+ yatır kaldır+ ağlama yolllarını karmakarışık yaptım bir şekilde kendi uyur hale geldi. 8 gibi yatar, gecde 1-2 kez kalkar , çoğunlukla kendi gene dalardı. sabah 7-7.30 gibi uyanır biz de ailecek uyur ve mutlu mutlu dolanırdık.Tatile g,ttim 1 ay evvel, 5 gece benle yattı. dönüşte eski düzene geçemedik hala tam olarak. 8 de yatıp 12 de uyanıyor. Uykusunu tam oalrak alamasa da yorgunluğunu atıyor ve ağlamaya başlıyor. Onu kucakladığımda o kadar sıkı sarılıyor ki bana geri yatağına yatıramıyorum..Benim de uykum var, haydeee bizim yatağa :) Çok mutlu oluyor. Bozmuyorum .Ama sorun şu ki ; bizim yatakta ( karı koca mutluyuz bu arada ) yatarken ilk 1-2 saat hiç sorun yok ama sonra bir sağa bir sola dönmeler, amuda kalkmalar, ayaklarını kafamıza işaretleyip tekmelemeler bu esnada kendini de uyandırdığı için sinirlenip ağlamalr başlıyor. Ben 30 cm, Ahmet 40 cm lik bir alanda yatıyoruz vallahi ölçtüm !!! Doruk 90-100 cm lik bir alanda yatıyor sığmıyor …Sabaha dek 5-6 kere uyanıyorum. Bir gece kesin birimiz yataktan düşeceğiz ama bakalım hangimiz ? Sabah olunca da uyanırken saçlarımı yakalayıp yolmaya başlıyor…Yok vallahi ben çok mutlu mesut uyuyoruz deliksiz falan diyemeyeceğim ..Sanıyorum ki ancak şunu yapabilrim, bazı geceler uyuyor bazı geceler uyumuyor yatağında. O çok huzursuzca alacağım, mızıldanma modunda ise bırakacağım bakalım gene dalacak mı..Bugün doktorumuza anlattım. 15-30 ay arası anneden ayrılık korkusu dönemidir. Bazı bebekler 18 ay civarında başlar, bazı beebkler 2,5 yaş civarında unutur bu hissi ama geniş anlamda dönem 15-30 aydır dedi… Bence tamamen yatağınıza almayın, çok ağladığı zamanlarda da kendi başına hallet demeyin dedi. Bu durumda uykusuz veya kalitesiz uyku zamanlarını biraz daha sineye çekmekten başka seçeneğim yok. Ne yaparsam yapayım onu deli gibi ağlatamam, her 4-5 ayda bir düzen dalgalanmaları var diye sil baştan yapamam…Çocukların özgüvensizliklerini sadece UYKU biçimlerinin belirlediğine inanmıyorum. biraz ağlamasının bence sakıncası yok, ama her gece ağlıyorsa sil baştan Ferber çekemem….Dayanacağım başka çaresi yok.

  1. sena hanım söylediklerinizi aynen yaşayan biriyim oğlum saat 22:00 gibi yatıyo o da kendi çabasıyla değil mutlaka ayaklarda sallanarak ..yatağına yatırıyorum gece mutlaka uyanıyo uyandığında yatağında yatırmak için çabaladım ama sonuç alamayınca yatağıma aldım ,ama yatakda dediğiniz gibi ayakları başımızda yatıyo ,yastıkda enlemesine yatıyo,bazen ayak ucumuzdan alıyorum onu,illaki saçlarım yonuluyo :))va daha bissürü bişey …bu arada oğlum 28 aylık ve bu durum hiç düzelmedi bebekken daha iyidi ağlıyodu gidip emziriyodum uyuyodu tekrar yatırıyodum yatağına ,şimdi durum tam tersi ..ne zaman düzelecek diye bekleyenlerdenim…dediğiniz gibi dayanacağız başka çaresi yok

 7. Sena, ben de aynı durumdayım biliyorsun. Dün akşam yattı. Ve uzun bir süredir ilk defa 3’te uyandı. O kadar yorgundum ki yanına gidip onunla ugrasacak halim yoktu. Sarp gitti getirdi aramıza. Sabah 7’de uyandık hepimiz. Deliksiz :)
  Fakat bazen üçümüz sığamıyoruz ve büyüklerden biri terk ediyor yatağı ki çoğunlukla babamız oluyor bu.
  Doktorunun dediği gibi valla. Bu aralar yapışmış durumda bana.

 8. Yok onu yapamam işte,memede uyuyor ve bende kesme öncesi bunu unutturmaya çalışıyorum ,memede uyuma aşamasına geçtiği an yatağına atıyorum ninniler eşliğinde,inat yaptı susturamadım,şu an 17 aylık ve hala aynı odada yatıyoruz, ama bu hafta odasına geçiricem,çok zor,bir süreç bizi bekliyor

  1. Beyza biz 6 aylıktı yatağını kendi odasına almıştım ama hemen ardından 2.5 ay süren yazlık maceramız başladı. Dönüşte 9 ay civarındayken kendi odasında yatmaya başladı. Sonuç: gece yarısı aramızda hala :D

 9. merhaba arkadaşlar bende uyku sorunu yaşayanlardanım benim oğlum 23 aylık 18 aylıkken memeden kestim süte alıştı memede iken beraber yatıyorduk memeden kestikten sonra ayrıldık fakat 2 satte bir saat başı veya 3 saatte fark etmiyor geçen hafta saat başı ve yarım saatte kalkıyordu ve bir litre süt içiyordu.dün geçe çok sinirlendim ve gece 4 te kalktığında süt vermedim ağladı kızdı kalkmak istedi bir bir buçuk saat uğraştan sonra ikimizde uyumuşuz bugün nasıl olacak bakalım gece bir kere kalkmasına alıştıracağım yapabilirsem inşaallah yaparım herkese iyi geceler

 10. arkadaşlar ben denedim ve oğlum artık bir kere kalkmaya alıştı ama bir hafta zorladı bazen şimdide zorluyor biraz zaman geçince onada alışır herkese iyi geceler ………….

 11. Yazilanlari okuyunca yasadiklarimi baska annelerde yasiyomus dedim:)benimde kizim 19 aylik ve kendi yataginda yatmaya korkanlardan.hala uyku saatlerini rutine koyamadik.cok gec uyuyup cok gec uyaniyoruz.evet erken uyanmaktan iyi gozukuyor olabilir ama bu seferde butun gece 1.5-2 ye kadar onunla ilgilenmek zorunda kaliyorum.gece 1de ayakta sallayip uyutuyorum yatagina koyuyorum.yaklasik 3saat sonra mizirdaniyor.bende uyku haliyle yatagindan alip ortamiza koyup basucumda hazir bulundurdugum sutunu veriyorum.sonra sabaha kadar uyuyoruz.tabi bizimkinin ayaklari ustumuzde,yatagin yarisini isgal etmis bir vaziyette:)nasil ne sekilde ne yapacagimi bilmiyorum.sabah erkenden kaldirip gece erken uyumasini saglayabilriim ama ben uyanamiyorum ki erkenden onu kaldiriyim:)hele yatak ayirma konusu beni cok endiselendiriyor.annesi ve babasiyla uyuyan cocuklarda ozguven eksikligi olur diye okumustum bir yerde.kendi kendilerini karar verme yetisi gelismezmis:( iste bunlari dusundukce uzuluyorum.3 muzun sabaha kadar rahatca uyumasida bir yandan hosuma gidiyor.cok arada kaldim.fikri olan lutfen yazsin..sevgiler….

 12. benim bebeğimde 22 aylık son günlerde her şeye ağlıyor,sürekli birşeyler istiyor,tam konuşamadığı için her şeye bu diyor istekleri hiç bitmiyor. geceleri saat başı ağlayarak uyanıp,ne kendisi ne biz düzenli bir uyku uyuyamıyoruz.çok sinirli oldu.çok inatçı oldu songünlerde.napıcamı bilmiyorum .çalışan bir anneyim herhün uykusuz bir şekilde işe gidiyorum sersem gibi olduım

 13. 2,5 yaşında kız çocuğu annesiyim, her türlü yönetmi denedik. 6-20 ay arası kendi yatağında hiç gelmeden uyudu 20 ayda gece terörü yaşadık yanımıza aldık, 30 ay oldu kendi yatağına geçiş yaptık. 33 aylık şimdi bazı geceler hiç gelmiyor misal cumartesi gecesi gece 08:30, sabah 09:30 hiç kalkmadan uyudu, ama bazı geceler yanımıza geliyor özledim diyor alıyoruz, kısaca çok abartmadığı müddetçe sabaha karşı yanımıza gelmesine müsade ediyoruz, stres yaptıkça ters tepti çünkü bizde.

 14. 4 yaşa geldik hala ayrı yatma sorunumuz devam ediyor……….

 15. Kızım 20 aylık, hala beraber yatıyoruz. Hem bana hem de kızıma iyi geliyor bu beraberlik :)

 16. çocuğum 4 aylık olana kadar kendi yatağında yatıyordu sallamadan sadece pış pış diyerek rahatça uyuyordu hiç uyku problemi yaşamadık ve ben onu kış geceleri emzirirken üşümesin yatağı soğumasın diye yatağıma aldım ve o zamandan bu yana beraber yatıyoruz bana herkes hata yapıyorsun ne yaptın ayıramayacaksın derken bir de baktım ki anne çocuk birlikte uyumalı diyen yazar araştırmacı uzman doktor sayısı gün geçtikçe artıyor, demek ki annelik içgüdülerime iyi ki kulak vermişim en iyisi size en o anda doğru ne geliyorsa onu yapmak

Leave a Response