Yarın Ramazan Bayramı. Böyle tatlı tatlı, şekerli, çikolatalı bir yazı yazmak istedim. Konuya önce şuradan başlamak istiyorum:

Nutella bağımlısı olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz? 

Bu tehlikeli maddeyle ilgili internette araştırma yaparken bulduğum bu sitedeki soruları kendime ve çevreme göre uyarladım ve şimdi size söylüyorum:

10. Birisi ‘Bir kaşık ister misin?’ diye sorduğunda, ‘Elbette!’ diyerek Nutella kavanozuna uzanıyorsanız,

9. Boş Nutella kavanozlarını atmayıp mutfakta kullanıyorsanız,

8. 100gr Nutella’nın kaç kalori olduğuna hiç bakmadıysanız ve de bakmak gibi bir niyetiniz yoksa,

7. Öğleden sonra ara öğünü olarak Nutella hot chocolate, bir dilim ekmeğin üzerine sürülmüş Nutella veya direkt kaynağından kaşıklamacayı tercih ediyorsanız,

6. Birisi sizi kahvaltıya/brunch’a davet ettiğinde sorduğunuz tek soru “Nutella var mı?” ise,

5. Zaman zaman Nutella’nın hayalini kuruyorsanız,

4. Nutella’ya yakışmayan herhangi bir besin tanımıyorsanız,

3. Kötü zamanlar için sakladığınız bir Nutella kavanozu varsa,

2. Açılmış Nutella kavanozunun varlığı sizi rahatsız ediyorsa,

Ve…

1. U, T, L ve A harflerinin herhangi bir kombinasyonunu NUTELLA olarak okuyorsanız,

EVET SİZ BİR BAĞIMLISINIZ.

Yani ben bir bağımlıyım. Aslında çikolata bağımlısıyım ama Nutella fena bir şey. Bir süredir NUTELLA rejimine girmiştim. Çünkü akıllı-mantıklı bir tüketim olmuyor bende. Ya benimsin ya toprağın! der gibi kavonozun dibini görmeden içim rahat etmiyor. Hani dolapta dursa, sabah kahvaltılarında bir iki kaşık ekmeğin üzerine sürsem veya kötü zamanlarda moral bozukluğunu atmak için kavanozdan en fazla iki kaşık ile çıksam, olmuyor. İradesiz miyim neyim diye soruyorum hep kendime. O yüzden ilişkimize ara verdik. Sancılı bir süreç ama bağımlılıktan kurtulmanın başka çaresi var mı? Sigara, alkol gibi işte. Anladım ki kadınlar Nutella bağımlısı olmaya daha meğilli. Erkeklerin pek öyle ilgi alanına girmiyor. Ne kocam, ne kardeşim, ne babam ne de kuzenlerimden duymadım bu büyük derdi. Hatta bize bakıp biraz da hayretler içinde kalıyorlar.

Anlamayan çok var ama internet annelerim ile yaptığım mutealaya* göre onlar da en az benim kadar Nutella’cı. Sarelle, Chokella ve diğerleri kusura bakmasın ama durum bu. Öyle ki Facebook’ta sayfalar, Twitter’da hesaplar var. Mesela 5 Şubat Nutella Günü olarak kutlanıyormuş. ¨Yeni Başlayanlar İçin Nutella¨ diye bir bölüm bile hazırlamışlar. 500’den fazla Nutella tarifi var, ilgilenenler buradan bakabilir.

Zaman zaman içinde başka maddeler olduğundan şüpheleniyorum. Nedir ki bunun olayı? Bir kere kötü gün dostudur, moral verir, mutlu eder. Televizyondaki dizilere eşlik eder. Keklerin, tartların tadını değiştirir. Çilekle birleşimi olağanüstüdür. Yukarıda linkini verdiğim Nutella grubundakiler üşenmemişler, Nutella yemenin 50 şeklini yazmışlar. Onun üstünde, bunun altında, şunun yanında diye ama bence en güzeli kaşıkla kaynağına dalmak. Ben, buzdolabına koyarım ki iyice soğusun ve katılaşsın. Kaşığın ucuyla biraz zorlanarak alayım da ağzımda erisin. Bak şimdi canım istedi ama HAYIR. Bir kere başlarsam sonunu görürüm diye korkuyorum.

Sizce, Nedir bu Nutella’nın olayı?

 

 

*Muteala, bir Twitter sohbeti sırasında tarafımdan Nutella olarak okunarak konuya başka bir boyut kazandırmış, gülmekten karın ağrısına ve kafa karışıklığına sebep olmuş olan kelime.