Hem hamile hem meraklı hem de teknolojiyi kullanmayı seven biri olarak gebelik takibini telefonuma indirdiğim birkaç uygulama ile de yapıyorum. Bir çok uygulama denedim aslında. Denediğim, kullandığım uygulamaları da paylaşmak istiyorum. İşte hamilelik takibi için en iyi telefon uygulamaları:

My Days – Period & Ovulation


Bu aslında hamile kalmayı planladığınız dönemde kullanacağınız bir uygulama. Adet günlerinizi takip etmenizi sağladığı gibi yumurtlama döneminizi tahmini veriyor. Sizin gireceğiniz adet döngüsü detaylarına göre de hamile kalacağınız en muhtemel günleri de gösteriyor. Adet olmanız gereken gün size hatırlatma yapıyor. Elbette bu sadece hamilelik planı yapan bir kadın için değil adet döngüsünü her zaman takip etmek isteyenler için harika bir uygulama.

 

Pregnancy Calculator


Son adet gördüğünüz tarihi girdiğinizde kaç haftalık hamile olabileceğinizi gösteren ve bebeğin tahmini doğum tarihini veren basit bir uygulama.

 

Sprout Pregnancy

Bedava ve paralı olarak iki versiyonu olan uygulama en popüler hamilelik takibi uygulamalarından biri. Anne karnındaki bebeğin temsili görüntüsü ile hafta hafta takibini yapabiliyorsunuz. Doktor kontrolüne gittiğinizde neleri sormanız gerektiği gibi bilgileri veriyor. Kendi kilo takibinizi, bebeğin tekmelerini kayıt edebileceğiniz bölümleri var.

 

What to Expect – Pregnancy

En sevdiğim uygulama sanırım. Son adet gördüğünüz tarihi veya bebeğin muhtemel doğum tarihini giriyorsunuz. Uygulama da günlük, haftalık olarak bebeğinizin gelişimini gösteriyor ve sizin başınıza gelebilecekler hakkında kısaca bilgiler veriyor. Fotoğraflarınızı çekip yükleyebiliyorsunuz. (Ancak arada kendi kendine kapanıyor. Bilmiyorum herkes bu problemi yaşıyor mu?!?)

 

Babybump

Babycenter uygulamasına çok benziyor. Günlük veya haftalık olarak takip ediyorsunuz hamileliğinizi ancak esas sayfa haftalık olarak gösteriyor. En sevdiğim özelliklerinden biri bulunduğunuz haftaya kendi fotoğrafınızı çekip yükleyebiliyor olmanız. Böylece kendi gelişiminizi de gerçekten görüyorsunuz. Bedava ve paralı olmak üzere iki versiyonu var bu uygulamanın. Bedava olan gayet yeterli bence.

 

Babycenter – My Pregnancy

Web sitesini kullanmayan, göz atmayacağım hamile veya anne yoktur diye düşünüyorum. Babycenter iPhone uygulaması da aynen webdeki gibi hamileliğinizi takip etmenizi sağlıyor. Bebeğin boyutlarını yine bir limona, portakala, kavuna benzetiyor ;) Hafta hafta takip edebildiğini gibi o hafta içinde hangi gün neler olacağını da aşağı yukarı yazıyor. Detaylı bilgi için web sitesine yönlendiriyor. Aynı zamanda uygulama içinde bebeğinizin hareketlerini takip edip yazabileceğiniz bir bölüm de var. İphone için olduğu gibi Android uygulaması da var. 

 

Türkçe uygulamalar yok mu? Var elbette.

Hamileyim
Dr. Alper Mumcu tarafından hazırlanmış. Bebeğinizin gelişimini hafta hafta takip edebiliyorsunuz. Aynı zamanda Dr. Alper Mumcu’nun tavsiyelerine de yer verilmiş.

E-bebek Hamilelik Takvimi
Hamilelik takvimi diyor adına ama aslında adet takibi yapmanızı sağlayan bir uygulama.

Prima iPhone
Hafta hafta hamilelik takibini sağlayan bir hamilelik takvimi, bebek isimleri sözlüğü ve aynı zamanda hamilelik ve bebekle ilgili makaleler de var uygulamada.

Tüm bunlara gerek var mı? İnternet elimizin altında, bir sürü kitap da var. Üstelik ikinci hamilelik de aşağı yukarı başıma ne geleceğini biliyorum ama bu uygulamalarla gün ve haftayı takip etmek de hem çok zevkli hem çok heyecanlı.