Öyle asabi bir insan değilimdir. Dışarıda zaman zaman çocukla ilgili müdahalelere maruz kaldığımda kibarca oradan uzaklaşırım, pek cevap vermem. Uğraşmakla zaman kaybetmenin gereksiz olduğunu düşünürüm. Ancak hamilelikle ve özellikle büyüyen sevimli(!) göbekle birlikte hedef haline gelmeye başladım.

Yolda, sokakta, markette göbeğimi ellemek isteyenlerle karşılaşıyorum, her gün. Tamam, durup dururken değil biraz abartıyorum belki ama örneğin bir dükkanda bir şey soracak oluyorum, konu dönüp dolaşıp benim kaç aylık hamile olduğuma geliyor ve hoop eller göbekte. Bir şey de diyemiyorum. Sevimsiz bir gülümseme oluyor dudaklarımda ama anlayan var mı? Elbette kimsenin niyeti kötü değil.
Sonuç olarak hamile göbeği çok sevimli bir görüntü. Yuvarlak, içeride minik bir canlı var, insana enerji veriyor gel de elleme. Elleme işte. Tanımadığın birinin göbeğini elleme. Tanımadığın birinin bebeğini de elleme zaten. Önce sor. Kendi ailem, arkadaşlarım bile özenle yaklaşırken hiç tanımadığım birinin bu kadar rahat bana ve göbeğime doğru uzanmasına sinir oluyorum. Aman kimse değmesin, demiyorum zaten. Ben de istiyorum içerideki minik kız çevremizdeki herkesle tanışsın şimdiden ama kim olduğunu bilmediğim biri bana dokunmasın. Amaç bebeği hissetmek belki ama bu beden benim sonuç olarak. Normal zamanda neyse şimdi de o. Ama işte mıktanıs gibi bir şey bu hamile göbeği. Gören dayanamıyor, bir dokunmak istiyor. İçeride ne olup bitiyor anlamak istiyor.

Oysa ben insanların verdiği enerjiye inanırım. Hayatımdaki olumsuzlukları tamamen geride bıraktığım bu dönemde hem bana hem de bebeğime dışarıdan gelen herhangi bir müdahale asabi olmama sebep oluyor. Peki ne yapmalı? Ya elini uzatan kişiye kibarca ¨ellememenizi rica edeceğim¨ demeli ki bu buraya yazdığım kadar kolay değil. Hem zaten ne olup bittiğini anlamadan oluyor her şey. İkinci bir seçenek de 1-2 adım geri çekilmek sanırım. Ya da kimseyle sohbet etmeyeceğim, kimseye soru sormayacağım ki bu duruma maruz kalmayayım.

Sizin de başınıza geldi mi, geliyor mu? Böyle bir durumda ne yapıyorsunuz?