Bana ilham veren bloglar var bir sürü. Çoğu ingilizce çünkü onlar bu bloglama işini bizden çok önce keşfetmişler. Hem bilgi açısından hem de tasarım açısından oldukça tatmin edici çoğu. İstedim ki size de ilham versin. Blog yazmıyorsanız bile okuyun, keşfedin, öğrenin.

1. Finslippy

Yazarı Alice Bradley.

Oğlu Henry yazılarının kahramanı. Sivri bir dili var. Bir çok annenin bahsetmekten bile çekindiği konuları açık açık ama komik bir tarzla yazıyor. Bol bol şikayet ediyor. Kendisiyle dalga geçiyor. Bu arada bir başka anne blogger ile Let’s Panic About Babies adlı siteyi kurmuş. Sitede yazılanlar kitap haline geldi yakın zamanda.

Ben bu kadının yazdıklarıyla çok eğleniyorum. Bebek bakımına ve gelişimine dair konulardan çok, annelik hakkında yazdığı cesur yazılarına hayranım.

2. The Pioneer Woman

Yazarı Ree Drummond.

Aslında site karşınıza açıldığında önce bunun bir blog olduğuna inanamıyorsunuz. Ayda iki milyon ziyaretçisi olan sitenin tasarımına hayran kalmamak mümkün değil. Topuklu ayakkabılı şehir hayatını evlenince terk etmiş ve bir çiftçi karısı olmuş. Artık kovboy şapkası başında, atlarla birlikte müthiş bir arazini ortasında dört çocuğuyla yaşıyor. Blogunda fotoğraf, yemek tarifleri, ev ve bahçe hakkında bilgiler veriyor. Bence en can alıcı kısmı Homeschooling yani ev-okul yazıları. Bu şekilde bir eğitim sistemini seçmek zorunda kalmış çünkü şehirden oldukça uzak oturuyorlar ve çocukların okula gidip gelmesi büyük bir problem.

Yazı dili bana çok samimi geliyor. Çektiği fotoğraflar hayranlık uyandırıyor. Tariflerine çoğunlukla fotoğraflar için bakıyorum. Bir de yemek kitabı çıkmış Ree’nin. Amazon‘da bulabilirsiniz.


3. MotherLode

Yazarı Lisa Belkin.

New York Times’a ait bir blog sayfası aslında Motherlode. Neredeyse her gün bir göz atıyorum. İnsana ilham veren yazıları var Lisa’nın. Sadece deneyimlerine yer vermiyor. Anne ve çocukla ilgili haberleri ilk bu sayfalarda okuyorum. Oldukça akıcı ve kendinden emin bir tarzı var.

‘Tasarım yok, hiç blog gibi değil, bir gazetenin köşe yazarı gibi’ düşünebilirsiniz ilk bakışta ama Lisa’yı bir kere okumaya başlayınca bunların hiç bir önemi kalmıyor.


4. Mighty Girl

Yazarı Maggie Mason.

Aslında her şey 2004 yılında yazmaya başladığı  alışveriş sitesi Mighty Goods ile başlamış. Daha sonra ‘Mighty’ ile başlayan bir sürü blog açmış. Mighty Girl’de annelik, seyahat, el işi, moda gibi bir kadını ilgilendirebilecek bir çok konuda yazılar bulabilirsiniz.

5. Parent Hacks

Elbette Parent Hacks.

Kurucusu Asha Dornfest. Çocuklu hayat için ipuçları veren bir site. Uzmanlar? Konunun uzmanları yine anne babalar. Bir annenin aklına gelen sorulara cevap veren çok yazarlı bir site. Tasarımına falan bakmayın. İçindeki bilgiler o kadar değerli ki. Google Reader’ı kullanmaya başladığımda bookmark’ladığım ilk site. Yaşa ve konuya göre kategorize edildiği için de istediğiniz bilgiye çok çabuk ulaşabiliyorsunuz. Eğer iyi bir Twitter kullanıcıysanız buradan da takip edip yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz @parenthacks.

Bir de bunlar var:
http://www.dooce.com
http://www.designmom.com
http://www.mom-101.com
http://www.fussy.org
http://www.alphamom.com