Aslında aşağıya yazacaklarımı önce benim uygulamam gerekiyor ama iki çocukla konsantre olup kendime söz verdiğim blog yazılarını yazmakta zorluk çekiyorum zaman zaman. Neyse ki bu aralar bir düzene girdim de yazılarımla karşınızdayım. Önerilerim hızlı blog yazmak için işe yarıyor diyebilirim. En azından başladığınız yazıyı bitirmenizi sağlayacağına eminim.

blogging101

 

1. Düzeniniz olsun. Daha fazla okuyucuya ulaşmak için belli bir yayın düzeni olması gerekir. Ne kadar sık o kadar iyi. Her gün yazmak kolay değil elbette ama en azından haftada iki-üç yeni bir başlık atmanız hem sizin hem de okuyucunun motivasyonu için gerekli.

2. Konularınızı listeleyin. Bloga yazı yazmak, konu bulmak her zaman kolay değil o yüzden en iyisi hafta başında neler yazacağınızı, hangi konulara değineceğinizi bir yere not edin. Okuyucunun en seveceği, en çok ilgisini çekeceğini düşündüğünüz konuyu ele alın. Bilgisayar başına geçtiğinizde hazırlıklı olacağınız için yazıya daha kolay başlarsınız. Bazen de okuduğunuz, gördüğünüz, yaşadığınızı hemen paylaşmak isterseniz. Sakın sonraya bırakmayın böyle bir durum varsa.

3. Tarih belirleyin ve ona uymaya çalışın. Ödev teslimi gibi düşünün ya da blogunuzu bir dergi gibi düşünün. Siz de genel yayın yönetmenisiniz ve yetiştirmeniz gerekiyor yazılarınızı. Tembellik yapıp da masa başına oturamadığınızda içinizin rahat edemeyeceğini göreceksiniz. Buyrun başladığınız yazıyı bitirmek için size motivasyon :)

4. Dikkat dağıtan şeyleri etrafınızdan uzaklaştırın. Blog yazısı için bence en gerekli unsurlardan biri. Sakinlik. Kafayı toparlamak, aklınızdakileri düzgün şekilde yazıya dökmek için dikkatinizi toplamanız gerekiyor. Tv açıkken bu çok zor örneğin. Eğer evdeyseniz daha da zor bu. Kapı çalar, telefon çalar, odaklanmak zorlaşır. En iyisi telefonları kapatmak. Sevdiğiniz içeceğinizi yanınıza alın ki benim için bu güzel bir kahve, bilgisayarın başına geçin. Sosyal medya sayfalarını kapatın, cep telefonunuzu kısın. Rahatlayın ve yazmaya başlayın.

5. Son cümlenizi önce yazın. Ben giriş paragrafını yazdıktan sonra son paragrafımı yazıyorum. O an aklıma gelen neyse, nasıl bitirmek istiyorsam olduğu gibi yazıyorum. Böylece okuyucuya vermek istediğiniz hikayeye sadık kalacaksınız. Bazen dikkatinizi toparlayamadığınız veya yazınızı yarım bıraktığınız zamanlar bir bakmışsınız vermek istediğiniz mesajdan, bilgiden çok uzaklaşmışsınız. Son cümle sizi toparlayacaktır.

6. Yazarken dilbilgisine ve yazım hatalarına takılmayın. Kontrolleri en sona bırakın ama mutlaka kontrol edin. Yayınlamadan önce son bir kez de sesli okuyun. Sonra okuyucu soğur sizin yazılarınızdan.

 7. Mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Blog yazmak bir proje, dönem ödevi veya bitirme teziniz değil. Okuyucularla diyalog içindedir blogger, o yüzden aklınızdakini doğru kelimelerle yazmaya çalışın yeter. Herkese her şeyi beğendirmek gibi bir göreviniz yok sonuçta.  Yazı üzerinde çok düşünüp zaman kaybetmeyin.

Yazınızı başladınız ve bitirdiniz mi? Son kontroller de yapıldıktan sonra başına, ortasına veya sonuna bir görsel yerleştirirseniz okuyucunun ilgisini dağılmadan, sıkılmadan sonuna kadar gelmesini garani edeceksiniz. Yazı içindeki güzel bir fotoğraf çok şey değiştirir.