Kışın sizin de dudaklarını çok kuruyor mu? Çatlayan, sızlayan dudaklar için en iyi çözümlerden biri nemlendiricili rujlardır aslında ama her zaman her yerde sürülmüyor ruj. Hele dudakların uzun süre nem ihtiyacı varsa kesinlikle yetmez. Dudak koruyucular çantalarımızda her zaman yer bulur bu yüzden. Biliyor musunuz kendi dudak koruyucumuzu yapabiliriz. Hem de hafif renkli olanını. Kakao yağı, balmumu diye başlamayacağım reçeteye. Onu sonraya saklıyorum. Bu daha kolay, daha pratik ve gereken malzemeler hemen hemen her evde bulunuyor üstelik: Vazelin, rengini beğendiğiniz bir ruj ve küçük, kapaklı bir kutu.

IMG_4995

Alin yine bir gün tezgahta bana eşlik ediyor. Ruj görünce dayanamıyor elbette :)

Boş ilaç kutuları, bitmiş göz kremi kavanozları bunun için ideal. Bende hiçbiri olmadığı için Sephora‘nın boş kutularını kullandım. Önce vazelini koyup biraz karıştırın sonra da ruju kesip ekleyin ve iyice birbirine yedirin.

IMG_4997

Rengin koyuluğu size kalmış. Ben güzelim PUPA kırmızı rujumu harcadım ama bence güzel oldu rengi.

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

8 Comments

 1. Bende vazelinin petrol urunu oldugunu biliuyorum. Kullanmaktan kacindigimiz seylerden biri. Burda bulanin yemis olabilirliginden bahsetmissiniz ama cikipta birileri yerse vay halinize..

 2. Vazelin Nedir? Vazelinin Faydaları ve Cilde Yararları

  Vazelin 15 20 karbonlu hidrokarbonlardan meydana gelen petrol türevi bir kremdir. Birbirine benzeyen yarı katı özellik gösteren birçok karışımın bir araya gelmesiyle oluşan vazelin tıp ve eczacılık alanında kullanılmaktadır.

  Bu yazımızda vazelin hakkında bilgi, vazelin faydaları, vazelin neden yapılır, vazelin nedir, vazelin nasıl yapılır, vazelin ne işe yarar, vazelinin içeriği, vazelinin kimyasal yapısı, vazelinin cilde faydaları, vazelinin zararı var mı, vazelinin zararları, hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

  Çok eski dönemlerden beri sıkça kullanılan, büyüklerimizin birçok sorunda tavsiye ettiği vazelin hakkında vazelin nedir, vazelinin faydaları, vazelin neden yapılır gibi sorular sıkça sorulmaktadır.

  Yukarıda vazelinin 15 20 karbonlu hidrokarbonlardan oluştuğunu söylemiştik. Vazelin suda çözünmeyen alkol, eter ve kloroformda yarı çözünen bir karışımdır. Ortalama erime noktası 38 ile 54 derece olarak bilinmektedir.

  Vazelin pansumanda koruyucu olarak, merhem ve kozmetik de ise sıvı yağ olarak kullanılmaktadır.

  Vazelin Faydaları, Vazelin Nedir, Vazelin Nasıl Yapılır,Vazelinin Kimyasal Yapısı, Vazelinin Cilde Faydaları, Vazelinin Zararı Varmı
  Vazelinin faydaları
  Vazelin faydaları arasında en çok bilinen nemlendirici özelliğidir. Ve en sık da nemlendirici olarak kullanılır. Vücudu dinlendiren ve nemlendiren bu karışım, vücudun ölü hücrelerden arındırılmasını da sağlamaktadır.

  Vazelinin içeriği ve vazelinin kimyasal yapısı
  Vazelinin içeriğinde çoğunlukla 25 karbondan yüksek hidrokarbonlar, petrol ve petrol türevleri yer almaktadır. Likit formda ise mineral oil ve parafin olarak bilinmektedir.

  Vazelinin cilde faydaları
  Vazelinin cilde faydaları arasında;

  Sert noktaları yumuşatması, makyajı temizlemesi, kaşların ehlileştirilmesi, ölü hücrelerin uzaklaştırılması, manikür etkisi göstermesi en önemli faydaları arasında sayılabilir.

  Vazelin cilt için çok bir nemlendiricidir. Kuru ciltlerde ellerin nemlendirilmesi için ellerinizi yıkadıktan sonra hafif ıslakken vazelin sürerseniz elinizin üzerindeki nemi hapsederek elinizin nemlenmesine olumlu bir katkı sağlamış olursunuz. El egzaması olanlarında ellerin kuru kalmaması için bu yöntem oldukça faydalıdır.

  Vazelinin zararı var mı? Vazelin hamilelikte kullanılır mı?
  Ciddi bir yan etkisi olduğu bilinmemekle birlikte hamilelik (gebelik) döneminde kullanılması tavsiye edilmemektedir. İçeriğinde yer alan petrol ve petrol türevleri gebelik döneminde yan etkiler yaratabilir. Ayrıca kullanmadan önce bir uzmandan yardım alınması yararlı olacaktır.

  Sifali.org tan alıntıdır

 3. Bebeğim 4 aylıkken yanaklarında ufak puturcükler olmuştu, doktor kullandığımız bebe şampuanından olabileceğini söyleyip bir formül verdi, eczacıya yaptırdık ..karışımı sorduğumda vaseline ve bir kaç kimyasal olduğunu öğrendim..ertesi gün hiç bir şey kalmamıştı..Hepimizin aklı, mantığı var değil mi ? Okuduklarınızın iyi yanını görüp faydalanmak yada faydalanmamak size kalmış ama üreten ve paylaşanların azıcık saygı ve kibarlığı hak ettiğini düşünüyorum..

 4. Herkesi memnun etmek çok zor İrem hanım..ve malesef hayatın olumlu yanına bakmak isteyenler de çok değil..Siz böyle şeylerden etkilenmeyin..Sizin takipçileriniz neyi yiyip neyi yememeleri gerektiğini bilen insanlar, üzülmeyin..

 5. Kaldı ki bakın, bebeğimi yıkadığım şampuanın içinde kimbilir hangi kimyasallar var ki, bebeğimin cildi tepki gösterdi..Peki ne yapmak lazım ? Bebeği birdaha yıkamamak mı ? Yoksa oturup şampuan yapmak mı ? Tabiki yıkıyorum ve hatta bazen jelibon yada Haribo denen o lastik kuvamlı şekerleri yemesine bile !! izin veriyorum..Organik bir dünya yok malesef ..Hepimiz dikkat ediyoruz ama nereye kadar ?? Ben biraz rahat olunması gerektiğine inanıyorum ..Yoksa organik diye diye etrafta ruh sağlıkları bozulmuş anneler ve yetiştirdikleri sorunlu nesiller olacak kanısındayım…

 6. Aynen Berrak Deniz hanım, rahat olmak lazım. Çocuklara gerçek olmayan bir dünya yaratmanın anlamı yok. Onu yedirme bunu giydirme, saçmalıktan başka bişey değil!!!

Leave a Response