Evdeki içeriklerle cilt bakımı yapmayı seviyorum. Dediğim gibi kozmetiği de seviyorum ama elimin altındakileri kullanmak ayrı keyif. Sanırım hazırlama kısmından dolayı da ayrıca eğleniyorum. Bugün vereceğim birkaç tarif var. Hepsinde de kahve var. Kozmetik markaları, kafeini sıkılaştırma etkisi yüzünden cilt bakım ürünlerine de eklemeye başladılar. Biz de aynı etkiden yararlanabilmek için evde kendi maskemize ekliyoruz. Taze çekilmiş çekirdek kahve veya türk kahvesi kullanabilirsiniz. Biz kahve ile güne başlayan bir karı-koca olduğumuz için birkaç çeşit çekirdek kahve var. Filte kahve veya espresso makinesinde artan kahveyi soğuduktan sonra da kullandığım oluyor. Türk kahvesi telvesi de aynı etkiyi gösterecektir.

İlk reçete cildi yumuşatan ihtiyacı olan bakımı yapan bir cilt maskesi. Birkaç küçük değişiklikle hem kuru hem de yağlı ciltler için uygun hale gelebiliyor.

Malzemeler:

1 çay bardağı çekilmiş çekirdek kahve
1 çay bardağı kakao
1.5 çay bardağı süt
1 yemek kaşığı limon suyu (kuru ciltler limon yerine zeytinyağı veya sevdikleri başka bir yağ ekleyebilir)
1 yemek kaşığı bal (yağlı ve akne problemi olanların ise bal yerine ekstra limon suyu eklemeleri daha iyi olur)

Kahve ve kakaoyu bir kasede karıştırın. Ardından sütü yavaş yavaş ekleyerek karıştırın. Macun gibi cilde sürülecek bir kıvama gelince diğer malzemeleri ekleyin. Göz ve dudak çevrenize getirmeden tüm yüzünüze ve boynunuza kalın bir tabaka halinde sürün ve kuruyana kadar bekleyin. 20 dakika yeterli oluyor genelde. Daha sonra eksfoliyan etkisi sağlamak için de ılık suyla hafif masaj yaparak temizleyin. Kalan maskeyi buzdolabında 2-3 gün saklayabilirsiniz.

Aslında birçok reçete var birbirine benzeyen ama bence hem kıvam hem etki bakımından en iyisi bu. Deneyin fark edeceksiniz.

 

Göz çevresindeki koyu renk halkalar için

İnce çekilmiş kahve, biraz süt ve zeytinyağı ile sürülebilir bir kıvama gelinceye kadar karıştırın ve göz altlarınıza günde bir defa uygulayın. Kurumaya bırakın ve ardından durulayın.

coffeefacemask

Kahve & Ballı  Scrub Maske

Çok ince çekilmemiş kahve ve baldan eşit miktarda bir kapta karıştırın. Göz ve dudak çevrenize getirmeden yüzünüze sürün biraz bekledikten sonra cildi temizlemek için 2-3 dakika masaj yapın ve durulayın. Ardından nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.  Türk kahvesi telvesi de kullanabilirsiniz.