Yaz, deniz, kum, güneş… Bebekli çocukluyuz da… Cildimizi güneş yanıklarından korumalıyız. Koruyucu kremler her yerde allahtan. Mahalle bakkalında bile iyi kötü bir losyon bulmak mümkün. Tam da Koray’a ne marka losyon, kaç faktör alayım diye düşünürken SPF 30 üzeri kremlerin kullanılmaması gerektiğini söyledi kimyager kuzenim. Hatta koruyucu losyonların formüllerin pek de masum olmadığını söyledi. Ardından bir kaç arkadaşımdan da duyunca buna benzer şeyler içime bir kurt düştü.

Bilmeyenler için bronzlaştırıcılar, güneşten koruyucu kremler ve bazen de cilt bakım kremlerinin üzerinde yazan SPF, Sun Protection Factor’ın kısaltması yani Güneşten Koruma Faktörü anlamına geliyor. UV ışınlarını filtre eden ve muhtemel zararlarını en aza indirmeye yardımcı olan kimyasal bir bileşen olan SPF içeren kremler güneşe karşı dayanıklılık süresini uzatıyor. Örnek vermek gerekirse çıplak tenle güneşe çıktığınızda 10 dakikada pembeleşip kızarmaya başlıyorsa cildiniz, SPF 6 ile bu süre 6 katına çıkıp, 10 dakika yerine 60 dakikada güneş etkisini gösterecektir.

SPF içeren ürünler bizi nasıl koruyor? Güneşten koruyucular ışınlarını emerek, yansıtarak veya dağıtarak güneş ışınlarının deriye ulaşmasını engelliyorlar.

Güzellik ve cilt uzmanları SPF içeren ürünlerin sadece yazın brozlaşmak için değil her zaman, her mevsimde kullanılması gerektiğini söylüyorlar. Çünkü güneş ışınları kışın da cilde zarar verebilecek kadar güçlü. UVA ışınları cildin derin tabakalarını etkiliyor ve uzun sürede kırışıklık ve elastikiyet kaybı olarak ciltte tahribat yaratıyor. UVB ışınları ise cilt yüzeyinde etkili oluyor ve uzun süre maruz kalındığında ciltte güneş yanıklarına sebep oluyor.

Aşağı yukarı etken maddeler aynı olduğundan, pahalı kremlerde ucuz koruyucular arasında pek de bir fark yoktur. Önemli olan tarihi geçmiş kremlerin kullanılmaması gerektiği. Son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin güneşten koruma etkisi azalmış hatta bitmiş olabilir.

Bebeklerin hassas ciltlerine çok dikkat etmeli uygun ürünler kullanmalıyız.

Her şey iyi güzel de bu kadar kimyasal bileşenin olduğu kremlerin cildimize zararı yok mu? (Kaynak: www.aolnews.com)

Güneşin zararlı ışınlarının cilt kanserine sebep olduğunu belirten dermatologlar, güneşten mümkün olduğunca korunmamız gerektiğini söylüyorlar(DI).  İyi de şimdi yeni bir araştırma daha çıktı ortaya: Meğer güneş masummuş, asıl koruyucu kremlermiş kanser yapan, cildi tahrip eden!!!

Amerika’da cilt kanseri vakalarında artış olduğu, buna karşın güneş ışınlarının daha yoğun geldiği tropik bölgelerde kanser vakalarının daha düşük olduğu ortaya çıkınca bilim adamları araştırmaya başlamışlar.

ARAŞTIRMA SONUCU:

Güneş ışığı kötü değil, hatta iyi. Güneş ışığı vitamin D oluşumu için en iyi ana kaynağımız ve MELANİN denilen maddeyi oluşturmaya yardımcı oluyor. MELANİN bizim kansere karşı doğal korumamız. MELANİN pigment olduğundan cildimizin ‘bronzlaşmasını/yanmasını’ sağlıyor. Güneş kremi kullanımı bu maddenin oluşumu ve cildimiz kendi korumasını engelliyor.

Güneş kremlerinde kullanılan beş* kimyasal madde, östrogen gibi davranıp, tümör büyümesine sebep oluyor, kanser hücrelerin yayılmasına neden oluyor.

*octyldimethyl-PABA(OD-PABA), benzophenone-3(Bp-3), homosalate(HMS), octyl-methoxycinnamate(OMC) ve 4-methy-benzylidene camphor(4-MBC).

Şok üstüne şok. Ben zaten anlayamıyorum. 20-30 senede bir araştırma sonuçları değişiyor. Bundan 20 sene önce sadece anne sütünün yeterli olmadığını iddia edip ek gıdalar, bebeğin mamalarla takviye edilmesi gerektiğini söylüyorlardı. Bugün ise tüm gerçekliğiyle ‘ilk 6 ay sadece anne sütü’ diye bas bas bağırıyorlar. ‘Güneşten korunun, kanser yapar, alın bu kremleri sürün’ dediler. Şimdi ‘yok öyle değilmiş. Tam tersiymiş’ diyorlar. Amerika’da SPF 30’un üstü, Avustralya’da ise SPF 45 üzeri ürünlerin kullanılmaması gerektiği yönünde uyarılar var.

Güneşte fazla kalınca ciltte yanıklar, alerjiler, lekelenmeler olduğu bir gerçek. Peki bunlardan doğal yöntemlerle korunamaz mıyız?

Kozmetik bilgime göre Lavanta yağının soğutucu etkisi yanık ciltlere iyi geliyor. Güneşe maruz kalan cilde uygulanacak Lavanta yağı damlatılmış Aloe Vera Jel cildin soğumasına yardımcı oluyor. Bunun dışında internette ev yapımı güneş koruyucu tarifleri buldum. İki tanesini buraya yazıyorum.

1. Doğal koruyucu losyon (kaynak: eHow.com)

  • Hindistan cevizi yağı
  • Sızma zeytinyağı
  • Aloe vera suyu
  • Ölmezçiçek (Helichrysum) yağı
  • Papatya yağı

En basit doğal koruyucu aloe vera ve hindistan cevizi yağının eşit ölçülerde karıştırılıp saatte bir sürülmesi.

Ölmezçiçeği olarak bilinen Helichrysum yağı etkili ancak yoğundur. Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağ ile karıştırılıp saatte bir sürülmesi tavsiye ediliyor. Tam tarif gerekirse: 4 damla ölmezçiçek yağı + 100 damla hindistan cevizi / zeytinyağı ile karıştırılmalı.

2. Güneş sonrası uygulanacak vücut spreyi (Kaynak:Safe Natural Cures)

60 ml demlenmiş yeşil çay + 60 ml Aloe Vera suyu + yarım çay kaşığı Lavanta. Tüm bu içerikleri sprey başlıklı bir şişeye koyup iyice karıştırın. Karışımı buzdolabında saklarsanız, ferahlatıcı etkisinden daha fazla yararlanırsınız.

Herkese sağlıklı günler!