Günümüzün ambalaj harikası, göz alıcı renk ve çeşitteki kozmetik ürünleri ortaya çıkmadan çok önce de kadınlar doğal içeriklerle kendileri yaptıkları ürünlerle güzelleşiyorlardı. Hem ucuz hem kolay hem de mutfaklarda bulunan malzemelerle yapıldığı için de güvenli denilebilir. Yiyemediğimiz şeyi cildimize sürmeyelim diyorlar ya aromaterapi uzmanları, bu da öyle işte. Gerçi şimdi size vereceğim tarifleri de yiyemiyoruz çünkü içinde şeker var :D

Kozmetik ürünlerini evde yapmak gibi bir uğraşım yok şimdilik. Ben o janjanlı ambalajdaki maskara ve farları kullanmayı seviyorum. Cilt bakımı kremlerine de inancım var ama iş cilt temizliğine gelince evde birkaç malzeme ile yapılabilecekken para vermek gerçekten istemiyorum. Vermiyorum çoğu zaman. Ancak tatildeysek alıyorum scrub ürünlerini.

3 tane scrub reçetesi vereceğim. Biri yağlı ciltlerin kullanabileceği, arındırma özelliği daha fazla olan Limonlu&Ballı Scrub, diğeri hassas ciltler için Tarçınlı&Ballı Scrub ve benim en çok sevdiğim ise Vanilyalı El ve Vucüt Scrub’ı. Üçünün de içinde bal ve şeker var. Şeker yemiyoruz ama cildimize iyi geliyor. Özellikle de temizleme ve arındırmaya yardımcı oluyor. İlginç ;)

 

Limonlu & Ballı Yüz Scrub’ı

Bize gereken malzemeler: Bal, Beyaz Şeker, Limon suyu ve Zeytinyağı

Processed with Moldiv

Malzemelerin hepsinden eşit miktarda saklama kavanozuna koyun. Ben küçük bir kavanoz yapıyorum ki bittikçe taze taze yapayım. Eğer tek seferlik yapacaksanız her birinden bir çorba kaşığı yeterli gelir. Şekeri diğerlerine göre 1.5 kat fazla koyuyorum ben. Arındırma(exfoliyan) etkisi için siz oranını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Aroması biraz daha güçlü olsun diye de limon kabuklarını rendeliyorum, karıştırıyorum ve işte scrub hazır.

Processed with Moldiv

Cildinizi haftada iki veya üç kere bununla temizleyebilirsiniz. Limonun aydınlatıcı etkisinden daha fazla yararlanmak için tüm yüzünüze sürüp 5 dakika bekledikten sonra masaj yaparak soğuk suyla durulayabilirsiniz. Limon suyu gerçekten cilt temizliği için çok yararlı. C vitamini kaynağı, meyve asitleri ve anti-oksidanlar içeriyor. Renk açıcı, arındırıcı olarak kullanılıyor. Üstelik anti-bakteriyel olduğu için sivilcelenmeyi de önlemeye yardımcı. Bir de sararmış tırnaklarınızı limon suyunda bekleterek rengini düzeltebilirsiniz.

 

Tarçınlı&Ballı Scrub  

Bal, Şeker, Tarçın

cinnamon-scrub

Tarçının doğal bir dezenfektan ve anti-bakteriyel etkisini biliyoruz üstelik tanecikleri de exfoliyan etkisine sahip. Kurumuş, hassas ciltler için scrub hazırlarken tarçın iyi bir malzeme. Kılcal damarların hareketlenmesine yardımcı olduğunu unutmayalım. Dudaklar için daha sonra vereceğim reçetede bu etkisini göreceksiniz.

Çok katı olmayan bir bal buluyoruz ve kavanozumuzun 2/3’ünü dolduruyoruz. Daha sonra da kaşık kaşık şeker ekleyip karıştırıyoruz. Kuru ciltler daha hassas olacağından şeker miktarına dikkat etmek gerekiyor. Çok katı bir kıvam olmadan eklemeliyiz şekeri. Tarçını da unutmuyoruz ve karıştırıyoruz. Ballı scrub yarı akışkan olmalı, işte böyle:

cinnamon scrub

Sonra da yumuşak ve dairesel hareketlerde yüzümüze uyguluyoruz. Nemlendirme etkisi için yine biraz beklettikten sonra soğuk suyla duruluyoruz. Cildiniz gerçekten çok hassas ise kahverengi şeker de kullanabilirsiniz.

 

Vanilyalı El ve Vücut Scrub’ı

Şeker, Zeytinyağ, Bal ve vanilya (Bu reçetedeki beyaz şekeri kahverengi şekerle, zeytinyağını da badem yağı veya hindistan cevizi yağıyla değiştirebilirsiniz ayrıca.)

vanilla-sugar-hand-scrub

Oranlar şöyle: 2 bardak toz şeker, 1/2 bardak zeytinyağı, 1/4 bardak bal ve 1 tatlı kaşığı vanilya özütü. Ben vanilyalarımı taze tercih ediyorum, 1-2 vanilya çubuğu koyuyorum :)

vanilla-sugar-scrub

Hepsini tahta bir spatula veya kaşıkla karıştırdıktan sonra şekerlerin erimesini engellemek için biraz da ellerimi işin içine katıyorum. Vanilyaların tüm malzemeye yayıldığına emin olan kadar biraz mıncıklıyorum şekeri.

Processed with Moldiv

Kavanozlara paylaştırıp bir tane banyoya bir tane de mutfağa koyuyorum :) Sanırım en sevdiğim de bu.

sugar-scrub

Hediyelik bile olur bunlar.