Sağlıklı bir cilt, insanı özellikle de kadını çok daha genç gösterir. Sağlıklı cildin ilk adımı ise temizlik ve nemlendirmedir. Ardından cilt kusurlarını kapatmak için uygulamalar yapılır. Ancak birçok kadın gerek alışkanlık gerek zamansızlık nedeniyle cildine ihtiyacı olan önemi vermez, veremez. Ben de onlardan biriyim aslında. Yüz kremi, göz kremi, sivilce kapatıcı, fondöten, pudra diye uzayıp giden uygulama listesinden hep kaçmışımdır. İşimi kolaylaştırmak için spf içeren nemlendirici ile likit fondöteni karıştırıp uygularım yüzüme. Diğerlerini ise ihtiyacıma göre kullanırım. Göz kremine öncelik vermem gerekiyor aslına bakarsanız ama o başka bir yazının konusu. Gelelim son zamanların popüler kremlerine.

BB Kremler

İlk olarak Alman bir dermatolog tarafından formüle edilen BB krem daha sonra Asya’ya sunuluyor ve uzun süre sadece Asya pazarında yer alıyor. O yüzden Alman köklerini çoğu kişi bilmiyor. Amerika ve Avrupa’da da 2011 yılından beri oldukça popüler. Peki nedir bu BB?
Bazı markalar Blemish Balm, bazıları ise Beauty Balm (Güzellik Merhemi)olarak kullanıyor. BB kremler; nemlendirme, SPF koruma, cildi yatıştırma ve iyileştirme özelliklerinin hepsini birden barındıran ürünlerdir. Renkli nemlendiricilerden bir adım önde diyebiliriz çünkü cildin yenilenmesini sağlamak için formüllere hyaluronik asit ve antioksidanlar da eklenmiş. Oldukça konsantre oldukları için avucunuzun içine alacağınız küçük bir miktar yeterli oluyor.

Piyasadaki en iyi BB krem hangisi? Açıkçası çok fazla marka denemedim. Çünkü biraz terddütlü yaklaştım olaya. Uzun süre masamın üzerinde durdu paketler. Yaz başında fondöten kullanmak istemediğim ama makyaj yapmam gereken bir günde denemeye karar verdim BB kremleri.

Clinique Age Defense BB Cream SPF 30, hafif kıvamlı bir fondöten olarak düşünebilirsiniz. Bunun yanı sıra kafein, E vitamini, yosun özlericlinique içerdiğinden yağlanmayı kontrol ediyor. Böylece makyaj çok daha uzun süre kalıcılığını koruyor. Göz altlarındaki mor halkaları veya akne yüzünden ciltte oluşan kızarıkları kapatmadığını belirtmem gerekiyor. Yine de renkli nemlendiricilere kıyasla çok daha iyi bir alternatif.

L’Oreal Skin Perfection BB Cream aslında büyük vaatleri olan bir ürün ancak kısa sürüyor bunlar. Yapısı ince, ciltte ağırlık hissi vermiyor. İlk sürdüğümde kapatıcılığı hoşuma gitmişti ama renklerini çok sevmediğimi söyleyeyim. Zaten bir süre sonra nemlendirme etkisi azalıyor. Kısaca cildiniz kuruysa hiçbir şekilde yetmiyor.

Bir de Garnier deneyecektim ama aşağı yukarı bütün BB kremlerin aynı olduğuna ve bu formülü sevmediğime karar verdim.

 

CC Kremler

Biraz kafa karıştırıyor aslında. BB’den sonra CC. İlk bakışta bir seviye üstü gibi algılansa da aslında hedeflenen özellik birbirlerinden farklı. CC kremler Color Correction‘ı temsil ediyor. Yani
renk eşitliği/ renk düzgünleştirici demek. Ciltteki renk bütünlüğünü sağlamayı hedefleyen bu ürünler BB kremlere göre cilt kusurlarını kapatmaya daha fazla yoğunlaşıyor. Üstelik yine BB’lere kıyasla daha ince yapıda formüle edilmiş. O yüzden cildiniz karma veya yağlı ise CC kremlerden biri tercih edebilirsiniz.

Darphine CC Cream SPF 35 cilde aydınlık kazandırma, cilt kusurlarını giderme, nemlendirme, cilt tonu eşitliği sağlama ve koruma özellikleri ile oldukça iddialı bir ürün. Kapatıcı özelliği gerçekten de iyi zaten diğer CC kremlere göre daha yoğun, fondöten kıvamında. İşte sanırım bu yüzden beklediğim hafiflik etkisi yok. Yine de iyi bir CC krem diyebilirim çünkü nemlendirme etkisini sevdim. Cildi makyaja hazırlıyor.chanel cc

Chanel, CC krem piyasasındaki en iddialı marka. Kalın ancak kolayca cilde dağıtılıp sürülebilen bir yapısı var. Cildi nemlendiriyor, aydınlık bir görünüm veriyor. Cildin renk tonunu düzeltiyor. Cilt rengi konusunda çok fazla sorun yaşamadığım için CC kremlerin yapısı ve nemlendirme işlevi daha fazla önem kazanıyor benim için. Hangi dergiyi açarsanız açın hepsi Chanel’i ilk sırada gösteriyor. Ancak kuru ciltler için kış aylarında yeterli olmayacaktır.

Aslında bu nemlendirme yetersizliği genel olarak BB ve CC kremlerin sorunu diye düşünüyorum. Yazın cildi yormamak için makyajı desteklemek, cilde güzel bir renk vermek aynı zamanda nemlendirmek için tercih edilebilirler ancak kuru ciltlerin kış aylarında önce nem serumu kullanıp üzerine BB veya CC sürmeleri daha iyi olur. Ben ise kuru cilde sahip bir kadın olarak yazın CC krem, kışın ise nemlendirici krem ile fondötenimi karıştırıp fırça ile yüzüme uygulamaya devam edeceğim.