Herkesin sevdiği şehirler vardır. Fırsat buldukça gittiği, gittiğinde de mutlaka uğradığı dükkanları, restoranları, sokakları olan. New York da öyle benim için. Zaten bir kere gidip de aklı kalmadan döneni görmedim. Seyahati ne kadar çok seversem seveyim en çok evime dönüşlere bayılırım ben aslında ama New York, dönüş yolunda bile ‘Bir daha ne zaman gelirim acaba’ diye plan yapılan bir şehir. İnsanı içine çekiyor. Nesi bu kadar güzel diye sorsanız tam olarak cevap veremem. Silüeti nefes kesiyor en başından.  Sonra yüzyıllık binaların arasında kendinizi film setinde sanıyorsunuz. Çocukluğumuzdan beri seyrettiğimiz filmlerden, dizilerden aklımıza kazınmış sokaklarda adım attıkça şehir kendine aşık ediyor.

New York ile ilgili binlerce fotoğraf, kaynak, blog, makale, köşe yazısı var ama bir de benden okuyun istedim. Ben öyle klasik nerede kalınır, ne yenir yazısı yazmayacağım. Şehri nasıl yaşıyorsak onu anlatacağım kısaca.

Manhattan adası şehrin kalbi. Herkes burada olmak, burada yaşamak istiyor. Fiziksel olarak çok büyük değilse de yapılacak şeylerin, gidilecek yerlerin sonu yok. Bana soracak olursanız

Central Park’ta bir günü geçirmeden,
Günde en az 60-70 blok yürümeden,
5.Cadde’nin (Sarp’ın deyimiyle Kill Zone) lüks mağazalarının vitrinlerine yapışmadan,
Yine 5.Cadde’deki FAO SCHWARZ adlı muhteşem oyuncak mağazasına girmeden,
Gökdelenlerin gölgesinde fotoğraf çektirmeden,
Alice’s Tea Cup‘ta ‘buttermilk scone’ eşliğinde kahvaltı etmeden,
Her ne kadar fazlaca turistik olmasına rağmen yine de Magnolia Bakery’e gidip cupcake ve en önemlisi Banana Pudding yemeden,
Metropolitan Müzesi’ni ziyaret etmeden,
Soho’daki kahve dükkanlarını keşfetmeden,
H & H Midtown Bagels‘ta bagel yemeden,
JG Melon‘da muhteşem bir hamburger ve gerçek New York Cheesecake yemeden,
Rockfeller binasının çatısına-Top Of The Rock– çıkıp New York’u tepeden seyretmeden dönmeyin derim. Empire State binası da diğer alternatif ama çok yüksek olduğu için görüntü aynı güzellikte değil. Bir de New York’a bakarken Empire State’i de görmek daha başka oluyor. Hangi gökdeleni seçerseniz seçin güneşin batmasına yakın çıkmaya çalışın. Karanlık basmadan şehir ışıklarını görmek muhteşem.

Biraz daha turistik gezmek isterseniz Time Square’i ziyaret etmek şart. Vaktiniz varsa Özgürlük Heykeli’ne de gidebilirsiniz ama havanın iyi olduğu zamanları tercih edin. Meraklısıysanız Soho’daki sanat galerilerini kaçırmayın.

jgmelonalicesteacuphttp://instagram.com/slingomomlibrarybirchcoffee

Çocuksuz gittiğimiz bu sefer kahvecileri keşfetmeye karar verdik ve bugüne kadar içtiğimiz en iyi kahvenin Soho yakınlarındaki Stumptown olduğuna karar verdik. Diğer sevdiklerimiz ise Birch Coffee ile Joe’s Coffee.

Çocuklara oyuncak almak için Time Square’deki Toys ”R” Us’a gidiyoruz. Bir girdik mi de 2 saat çıkamıyoruz.

New York’ta biz vaktimizi genelde Upper East Side denilen Central Park’ın Doğu yakasında kalan bölgede geçiriyoruz çünkü bütün arkadaşlarımız burada. Oysa şehrin Batı yakası da ayrı bir dünya. Daha dinamik, daha kalabalık, daha eğlenceli bile denebilir.

newyork-mylove
Aslında Manhattan da yetmez. Brooklyn ve Queens’e gitmeden New York tam olarak gezilmiş kabul edilmez ama sayısını bile bilmediğim New York seyahatlerinden herhangi birinde buralara tam olarak adım atmış sayılmam. Zaten bir sonraki sefer en az iki günümüzü Brooklyn’e ayıracağız diye söz verdik Sarp ile. Gerçi hep aynı şey oluyor biz bir türlü Manhattan’ından çıkamıyoruz ve uzaktan Queens’in fotoğraflarını çekiyoruz :)

superstep
#travelwithsuperstep