Hiç planımızda yokken bir anda çıktı Legoland. Meğer Ulm’e 20 dakikalık mesafedeymiş. Pazar günümüz de boş. Koray için biraz erken belki ama gidip görmeyi çok istedim. En kötü LEGO CITY’yi görüp Koriş’e oyuncak alırız diye düşündük.

Yorucu geçen Cumartesi’den sonra, Pazar gününü Koray’ı mutlu etmeye ayırdık. Akşam üstü uçak saatine kadar Legoland’e gidebileceğimizi öğrenince yola koyulduk. Malesef hava serin. 15 derece, oldukça bulutlu. Yağmur yağacak diye bekledik. 20 dakikalık araba yolculuğu dev Lego bloklarını görünce sona erdi. ‘Bu soğukta kim gider ki?’ dediğimiz Legoland’in otoparkında arabaya yer bulmak için 10 dakika dolandık. Gişe kuyruğundan hiç bahsetmiyorum.

Bu arada yol boyu uyuyan oğlum pusetsiz olduğumuz için kucağımda Slingo’sunun içinde uykusuna devam etmek zorunda kaldı. Zorunda kaldı ve de harika oldu çünkü 1 saat 10 dakika HUG’ın içinde, annesinin göğsünde mışıl mışıl uyudu. Biz de Legoland’i keşfe başladık. Küçük beyle ne yapabiliriz acaba? Aldık elimize Legoland haritasını. Baktık çok karışık, yürüye yürüye keşfetmeye karar verdik, sonra haritadan kontrol ettik.

Çoğu tematik parkta olduğu gibi Legoland’de de bazı oyuncaklara, hızlı trenlere 4 yaş altındakileri kabul etmiyorlar. Fakat Disneyland, Universal ve EuropaPark’tan farklı olarak küçük çocuklar için bir sürü oyun parkı vardı. Bu arada, benim en çok merak ettiğim MINILAND. Dünya şehirlerinin binlerce parça lego ile inşaa edilmiş hali. En küçük detayı görebiliyorsunuz. Berlin, Frankfurt, Münih başta olmak üzere İtalya, Hollanda ve İsviçre’den de mekanlar var.

Bizim gittiğimiz hafta Star Wars teması vardı. Her yerde insanın kulağını tırmalayan müziği çalıyordu ve kostümleriyle Star Wars kahramanları geziyordu. Hatta askerlerden bir tanesi Koray’ın karşısına geçti. Usulca elini uzattı. Bizimkisi şaşkın, ağzı bir karış kalakaldı sonra da arkasını döndüğü gibi uzaklaştı.

Koray’a da Miniland’i gösterelim istedik. Şehirlerdeki kamyonları, arabaları, helikopterleri kenarlarda bulunan düğmeler sayesinde hareket ettirmek mümkündü. Tam tahmin ettiğimiz gibi arka arkaya ilerlemeye başlayan kamyonları görünce, lego şehirlere dalmaya kalktı bizimki. İzin vermeyince de çok bozuldu.

Elbette 4 yaş ve üstü çocukların çok zevk alacağı bir park. Lego fabrikasından gramla mini lego parçalarını alabiliyorsunuz. Çalışma, deneme istasyonunda masalardaki hazır lego gruplarıyla oynuyor çocuklar. Suratlarındaki ifadelerden ne kadar zevk aldıkları anlaşılabiliyor. Bence Legoland eğlence ile birlikte öğretici özellikleri olan da bir park. Koray’ı biraz daha büyüdüğünde tekrar götürmek için söz verdik kendimize ve koca bir LEGO kutusu ile evimize döndük.