Sıcaklıklar yükseliyor, Ege sahili bizi çağırıyor. Daha doğrusu anneanne-dede çağırıyor. Onlar nereye biz oraya elbette. Kalabalıkta daha kolay büyür çocuk derler ya… vallahi doğru. Zaten yalnız kalmak kimseye iyi gelmiyor. Arada kafa dinlemek için İstanbul’a 2 günlüğüne kaçtığım doğrudur ama sonuçta yazları anneanne, dede ve kuzenlerle koloni halinde yaşamak harika oluyor.

Çocukla tatile çıkarken nasıl hazırlık yapmalı? Valize ne koymalı? Çocuk büyüdükçe elbette değişiyor valizin içindekiler. Bir de biz uzun bir tatile çıkıyoruz. Daha doğrusu anneanne-dedeye sığınıyoruz o yüzden elime geleni alıyorum genelde :)

İlk yaz tatilimize çıktığımızda Koray 7 aylıktı. Bolca kıyafet almıştım. Ayrıca puset, ev tipi ana kucağı, Slingo, şişme havuzu ve katı gıdaya geçtiğimiz için de buharlı pişiriciyi taşımıştım.

Bir sonrakinde 1.5 yaşındaydı. Pusete ve Slingo’ya ek olarak mama sandalyesi girmişti listeye. IKEA Antilop alıp bu dertten de kurtulmuştum. Hem pratik, hem de ucuz bir çözümdü. Valize kolluk, deniz ayakkabısı, mayo ve deniz oyuncakları da girmişti. Ortalık şenleniyordu ancak valize sığamıyorduk. Oyuncaklar işgal etmişti hayatımızı.

Geçen yaz 2.5 yaşındaydı tatile gittiğimizde. Bezden kurtulduğu için lazımlık, adaptör gibi nesneler dahil oldu dünyamıza ve  bez, pişik kremi yerini renkli renkli sevimli külotlara bırakmıştı. Koray bütün bir yazı terlik ve deniz ayakkabılarıyla geçirdi. Yanımda götürdüğüm spor ayakkabılarını dolaptan çıkarmadık bile.

Pusetin yanında scooter ve bisiklet eklendiğini de söylemeden geçemeyeceğim. Gittikçe artan malzeme dikkatlerden kaçmıyor elbette. Şikayet etmiyorum aslında bisikleti, scooter taşımaktan. Sonuçta bu tatil onun rahatına göre düzenleniyor. Onun mutlu olması, bulunduğu durumdan zevk alması önemli benim için. Koray gibi hareketli bir çocuğun da enerjisini harcayacağı alanlara ihtiyacı var.

Ve…

Yarın yola çıkıyoruz. Valizleri hazırladım bitti bile. Ben Koray’ın kıyafetlerini toparlayıp yerleştirirken o da oyuncaklarını, kitaplarını koydu. Valizin yarısından çoğu oyuncak. Hangisini yanına alacağına karar vermediği için en sevdiklerini topladığı gibi attı içine.

 

Çocuğuyla ilk defa tatil gidecekler için önerim bir liste yapmaları. Listeyi yazarken unuttuklarınız da aklınıza geliyor üstelik. Kıyafet unutmak problem olmaz ama çocuğu oyalayacak malzemeleri evde bırakıp yola çıkmak herkes için yorucu oluyor. O yüzden listenin en üstünde kıyafet, bez değil oyuncak olmalı. Üstteki fotoğrafta gördüğünüz üzere olmazsa olmaz oyuncağımız hamur fabrikamız tüm haşmetiyle valizin yarısını kaplıyor. Çare yok götüreceğim. Koray istedi, kendi yerleştirdi. Zaten koyarken de ¨Bu benim valizim di mi anne?¨ diye sordu. ¨Evet çocuğum senin valizin ama ben karar vereceğim içindekilere¨ mi diyeceğim?!?

3.5 yaşında bir çocukla hayat kolay. Koray oldukça hatta çok hareketli bir çocuk olmasına rağmen beni yormuyor, üzmüyor. Uyumlu bir çocuk. Ben de onu mümkün olduğunca mutlu etmeye, rahat ettirmeye çalışıyorum. Arada Luca’nın üstüne çıktığında sesim yükseliyor sadece. Bugüne kadar zor mu geçti tatiller, illa 3 yaşı mı beklemek gerekiyor? Hayır elbette. Daha doğrusu çocuğa göre değişir ama 3 yaşta bariz bir değişim var. Büyüdüğünü kendi de fark ediyor çünkü. Kendinden küçüklere ‘bebek’ diyebilecek kıvama geliyor, kendine güveni sonsuz. Eğlenceli, ben çok eğleniyorum. Şimdi biraz da anne ve dede eğlensin, diyorum ve gidiyorum.

Yayınımıza Ege kıyılarından devam elbette…

 

*Yazmayı unuttuğum önemli bir diğer şey de ilaçlar ve ateş ölçer. Yazlığa da gitsek, otele de gitsek mutlaka ateş düşürücü ile ateş ölçer alıyorum.