SlingoMOM tatilde yazıları başladı :) En iyi tatil anneanne-dede ile yapılandır, diyoruz ve her zamanki gibi Haziran ortası soluğu Alaçatı’da alıyoruz. Aslında biz sülalecek Çeşme’li sayılırız. Anne tarafının yarısı Ankara’da yaşar, diğer yarısı İzmir’de. Hal böyle olunca annemin tüm çocukluğu yazları kuzenleriyle Çeşme’de geçmiş. Bizim de neredeyse öyle oldu. Buraya gelen bir daha gelir, kopamaz. Hele ki kalabalık bir grup varsa şehir hayatına dönmek istemezsiniz. Gece hayatı eğlencelidir. Denizi harikadır üstelik her koyun denizi farklıdır ama Çeşme bir değişiktir. Bazıları Bodrum’u tercih eder. Yok, ben buradan aşağılara inemem. Çocuktan önce de üstelik.

Biliyorsunuz Çeşme’ye 70 km’lik genişçe bir otobandan ulaşıyorsunuz. Sağınızdaki yamaçta rüzgar güllerini gördünüz mü? Geldiniz sayılır. Birazdan Alaçatı kavşağı çıkacak karşınıza. Ilıca veya Alaçatı ise ilk durak, buradan girmekte fayda var. Doğrudan Çeşme merkeze, Altınyunus veya Boyalık tarafına gidiyorsanız kalan 10 km’lik yola devam edeceksiniz demektir.

Şimdi şu kelimeleri ezberleyin: Çeşme, Dalyanköy, Aya Yorgi, Boyalık, Ilıca, Şifne, Alaçatı, Altınkum, Dost Pide, Kırçiçeği, kumru, Reyhan Pastanesi, darı.

Nerede Kalınır?

Çeşme’de beş yıldızlı oteller, butik oteller, pansiyonlar ve apart oteller bolca var. Butik otellerin büyük bir bölümü Alaçatı’da bulunuyor ve malesef bunların çoğu da 7 yaş altını bazıları da 12 yaş altı çocukları kabul etmiyor. Bir nevi balayı otelleri kıvamındalar yani. İş stresinden kaçmış çiftler 3-4 gün hem eğlence hem de deniz havası için buraya kaçıyorlar ve anladığım-hak verdiğim kadarıyla sabahın altısında çocuk gürültüsüyle uyanmak istemiyorlar :)

Peki çocuklu ailelere kim kapılarını açıyor?

RADISSON Blu, Ilıca’da yer alıyor. Deniz kenarında. Büyük bir havuzu da var ancak en önemli özelliği harika bir SPA’ya sahip olması. Eğer çekirdek aile gidiyorsanız, çocuğu birbirinize satıp yarım gününüzü burada geçirebilirsiniz. Biz yaptık yani ben yaptım oradan biliyorum.
http://www.radissonblu.com/resort-cesme

Ilıca Hotel&Spa, yakın zamanda yenilendi. Çocuklar için bir çok alan ve aktivite var. Bu sene Aqua Toy City adlı havuz-kaydırak merkezi açıldı. Biz henüz gidemedik ama gidenler hafta sonu değil, hafta içi gidilmesi gerektiğini söylüyorlar.
http://www.ilicahotel.com

SailorsOtel Ev, ¨sakin bir mahallede, ailecek ve arkadaşlarla kalınacak kocaman bir ev. Yüksek bahçe duvarlarının içinde gizlenmiş, etrafı çepeçevre bahçeli. Gizli, gölgeli, çiçekli bir sürü köşe¨ diye yazıyor butik oteller rehberinde. Başka bir şey demeye gerek kalmıyor.  4 odalı evde mutfak, mangal, şömine, TV, bahçe keyfi var. Sailorsotel.com’a tıkladığınızda karşınıza bir sürü mekan çıkacak. Bizim favorimiz Sailors Bahçe idi çocuktan önce. Burası Alaçatı’nın hareketli sokaklarına yürüme mesafesinde sessiz bir vaha çünkü. Sahipleri İstanbul’lu bir çift. Gelip buraya yerleşmişler ve Alaçatı’ya bir çok mekan kazandırmışlar. 12 yaş altı çocuklar kabul edilmiyor hiç birinde, özellikle de Sailors Bahçe’de. O yüzden kalabalık bir grup olarak geliyorsanız SailorsOtel Ev’i düşünebilirsiniz.
http://www.sailorsotel.com

Alaçatı Beach Resort, tatil köyü aslında. Alaçatı’nın rüzgar sörfü yapılan köşesinde bulunuyor. Güzel bir mimarisi var. Su sporları, koşu, tenis, futbol, plaj voleybolu gibi spora ve eğlenceye yönelik düzenlemeler var. Zaman zaman konserler de düzenleniyor. Denizi soğuk ama insanı kendine getiriyor. Plajından yararlanmak için illa otel müşterisi olmanıza gerek yok. Ancak bu sene servisten biraz şikayet var. Belki de ben bu satırları yazarken toparlıyorlardır. Geçen sene her dakika buradaydık çünkü.
http://www.alacati.com

RÜZGARALTI. Burayı yeni keşfettik. Kahvaltı yapalım diye adımımızı attık ve bir cennet mekan ile karşılaştık. Ilıca- Alaçatı arasındaki Çamlık yolunun üzerinde ”Rüzgaraltı” tabelasını göreceksiniz. Güleryüzlü hizmet, enfes yiyecekler var. Dört  cepheden dev çam ağaçlarının çevrelediği bir otelmiş asıl. Konaklama için gitmiyorsanız bile kahvaltı için mutlaka uğrayın.
www.ruzgaralti.com

PLAJLAR

Alaçatı Beach Resort plajı

 

Ilıca plajı, Sheraton’ın iki yanındaki aralıklardan ulaşabilirsiniz. Uzun bir kum sahil. Adı üstünde ılık çoğu zaman dalgalı bir deniz. Üstelik de sığ bir deniz. Doya doya, kulaç ata ata yüzmek isterseniz bayağı bir ilerlemeniz gerekir. Çocuklu, bebekli aile için iyi bir mekan olabilir. Çocuklar kuma doyar. Hafta sonu yanlış bir seçim olur. En iyisi hafta içi sabah saatlerinde gitmek.

Boyalık, Ilıca’nın biraz ilerisinde bir koy. Denizi oldukça güzel. Genelde orada evleri olanlar gidiyor. 7800 adlı otel de burada.

Alaçatı‘nın deniz kenarında olmadığını bilmeyen bir sürü insan varmış. Eh, haklılar. Dünyaya rüzgar sörfü merkezi olarak tanıtılan bir köyün deniz kenarında olmaması nasıl bir şey ki?!?! Evet köy denizden uzak, çok değil ama yürüyerek ulaşmak pek akıl karı olmaz. Alaçatı Beach Resort ve Süzer otel burada. Bir de yeni yapılan Alaçatı Marina ve çevresindeki evler. Buranın esas özelliği rüzgar sörfü okulları. Yapmasanız bile seyretmeye gidebilirsiniz. Küçük küçük plajlarında güneşlenebilirsiniz. Dünya Şampiyonasına denk gelirseniz gidin derim. İzlemesi çok keyifli.

Babylon, Aya yorgi

Aya Yorgi. Ilıca’dan Çeşme’ye doğru giderken büyük Migros’u gördüğünüzde trafik ışıklarından sağa dönün ve Aya Yorgi tabelasını takip edin. Birazdan karşınıza Babylon çıkacak. Ondan sonra Sole Mare, Marakesh, Paparazzi ve bu sene isim değiştiren eski Shayna yeni KafePi sıralanmış durumda. Aya Yorgi küçük, masmavi bir koy. Deniz serin ama mükemmel. Bu beach-club tarzı mekanlarda tüm günü geçirebilirsiniz. Çocukla en çok rahat edilen yer Babylon. Hem daha geniş hem de denize sahilden giriyorsunuz. Diğerlerinde yapay iskele var ve suya atlamalısınız. Ancak kum yok Babylon‘da ki bence bu iyi bir şey. Deniz kenarı ince taşlarla düzenlenmiş. Zaten bu koyda kum yok. Ağaç gölgesinde çimlerin üzerinde güzel vakit geçirirsiniz. Hafta sonu en geç 11 gibi gidilmeli ki sahile yakın yastıklarda(!) yer bulun.

Fun Beach, Altınkum mevkiinde bulunan bu mekan daha çok KUM Beach adıyla biliniyor. El değiştirdi, yenilendi ama hala ‘Kum’ adından kurtulamadı. Çeşme merkeze gidin, denizi sağınıza alın ve gidin gidin gidin. Çok yakın değil ama vardığınızda uçsuz bucaksız kumdan bir sahil ile karşılaşacaksınız. Yaş ortalaması oldukça genç. Müzikler, aktiviteler de bir o kadar güzel. Ancak DENIZ SUYU ÇOOOOK SOĞUK. Uyarmadı demeyin. Yine de çocukla gittiğinizde rahat edebilirsiniz. Bütün gün deniz kenarında kumla oynayabilir, güzel yemekler yiyebilir miniğiniz. Belki bizimki gibi soğuk moğuk demez atlar suya :)
http://www.funbeachclub.com

YEME-İÇME

* Kumrucu Şevki veya Erol’da yiyebilirsiniz. ‘Yengen’ diyeceksiniz garsona. Geleni de üç lokmada bitireceksiniz.

* Darı yani mısır. Haşlanmış mısır ama bildiğiniz gibi değil. Süt tadında, yumuşacık. Bayılırız biz. Her yerde satılıyor. Alaçatı meydankiler de güzel ama asıl Ilıca plajda, ellerinde mavi kovalarıyla gezenlerden alacaksınız. Aya Yorgi’deki plajlarda da var ama en güzelleri Ilıca’da.

* Dost Pide’de bir sürü güzel yemek var ama siz yine de garsona ”EKREM” diyin. Önce bir gülecek size garson. Sonra isterseniz beyti kebap diyebilirsiniz. Garson içeriye ‘eko’ diye bağıracak. Döner seviyorsanız buna bayılacaksınız. Ne olduğunu yazmıyorum ve resim koymuyorum. Sürpriz olsun :) Koray’ın favorisidir. (ILICA)

* Kırçiçeği, çocuklu aileleri kapıda karşılar. Garsonlar çocuğu oturtur, sever, oyuncak getirirler. Çıtır kuşbaşı pide favori. (ILICA)

* Sakızlı lokma, Alaçatı meydanda bir amca yapıyor en güzel. Biraz huysuz bir ihtiyar ama biraz sohbet ederseniz en güzellerini verir.

* Reyhan Pastanesi. İzmir’den buraya. Bayılırız dondurmaya ama en çok profiterole. (ILICA)

Kahvaltı: Alaçatı’da bir sürü mekan var. İmren’e veya Agrilia’ya gidebilirsiniz. Sakızlar mevkii denen yerde Sakızlar restoranda kahvaltı herkesin dilindedir. Rüzgaraltı’nı da listeye ekleyin. Yine Çamlık Yolu üzerinde bir kaç yer var. Geçen sene ‘Demlik’ iyi idi. Bu sene bilmiyorum.

Ekleme: Geçen yaz yani 2011 yazında en fazla gittiğimiz kahvaltı mekanı Bardacık oldu. Alaçatı sörf merkezine giderken sağda kalıyor. Harika serpme kahvaltı var. 

Gece Klüpleri: Ünlü simaların sahneye çıktığı mekanları internetten bulabilirsiniz ama club müzik&içki diyorsanız Alaçatı merkezde House44 bu seneki tercihimiz oldu. Alaçatı Port’ta Deli Deli herkesin dilinde. Elbette gecenin bittiği yer: Aya Yorgi. Sole Mare, Paparazzi, Marakesh, Babylon. Gündüz plaj, gece klüp. Eğer ufaklığı bırakabilme şansınız varsa, en az bir gece buradaki mekanlardan birine gidin. Sole Mare’de Türkçe geceleri güzel oluyor. Babylon’da da Oldies But Goldies var. Cumartesi gece Aya Yorgi’ye girmek dert, çıkmak ayrı dert. Yemeğe de gidebilirsiniz buralara. Pazar akşamları Paparazzi’yi seviyoruz biz.

Zaten çocuklaysanız buraları plaj olarak geride bırakabilirsiniz.

 

Aklımdayken…

* ÇEŞME MARINA, geçen sene açıldı. Oldukça göz kamaştırıcı. Restoranlar var. Küçük butikler, d&r, Teknosa da var. Akşam üstü gitmek daha iyi bir fikir. Akşam çok kalabalık oluyor. Yemeğe gidilebilir. Babylon MONK hem restoran hem de ünlü cazcıların konser mekanı.

* Alaçatı pazarı. Pazar gezmeyi sevenler için müthiş bir curcuna. Cumartesi günlerinin eğlencesi. Sebze ve meveler görülmeye değer. Güzel plaj elbiseleri bulmak mümkün. Kocalar pek yanaşmaz, şkna kabiliyeti gerektirir. Öğlen sıcağına ve kalabalığına dikkat.

* Alaçatı Meydan’da Köşe Kahve‘de Portakallı Mereng ve Bitter Çikolatalı Truffle Tart tavsiye edilir.

Umarım yolu Çeşme’ye düşecekler için yardımcı olmuşumdur. Gidip de keşfettiğiniz yeni yerler olursa bana yazabilirsiniz. Bu arada Facebook ve Twitter’dan da ben yeni keşiflerimi bildireceğim :)

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

22 Comments

 1. uffffff çatladım desem çok mu dürüst olurum :)
  patladım ve de fena kıskandım :) biz halen minik canavarı bırakamıyoruz, sanıyorum seneye yaza… çok eğlen, benim yerime de eğlen…

 2. Gitmiş gibi oldum. Süper yazı. Ağustos tatilimiz için harika bir rehber oldu… Yine de, bu ofis ortamında kıskanmadım değil :)…

 3. İrem eline sağlık çok güzel bir liste. Benden de naçizane bir öneri bu sene Alaçatında Cadde 75’de kaldık ve inanılmaz memnun ayrıldık. Herkese gönül rahatlığı ile tavsiye ederim. Hatta ben Ekim’de oğlum aramıza katılınca Kasım’da 1 aylık bebeğimle bile bitmeyi düşünüyorum ;)

 4. Ne guzel yazmissin icim gitti :) Alacati gercekten cok keyifli cok guzel bi yer, umarim bu yaz biz de gidebiliriz.Bende alacati merkeze yakin olarak zeytin konak oteli onerebilirim,4 farkli konaktan olusuyor cok guzel tavsiye ederim siddetle :) Bir de arkadaslarimin kaldigi alacati merkezde padma hotel var resimlerden orasida cok guzel gorunuyordu ve memnun kalmislardi.Tabi alacatida kose kahvede portakalli merengi yemenizi onermedende gecemicem :)

  1. Esra,
   Padma çocuk kabul etmiyor. Zeytin Konak’ı biliyorum yani varlığından haberdarım ama bilgim yoktu :)
   Daha dün öğlen oradaydık. Köşe kahvede bitter çikolata truffle yedik. Dur bunları da ekleyeyim.
   Harikasın.

   1. bende senden ogrendim cogu yerin cocuk kabul etmedigini ve iyi de oldu:) sanki heryerde cocukla kalabilirmisim gibi geliyordu da:) neyse en azindan Zeytin Konak’in bir konaginda cocuklu aileler icin yer varmis bilgimize :)

 5. Sen varya sen harikasın. Ben gitmeden rehberimi yetiştirdin. Şimdi basıyorum uçakta 4 günlük programı yapıyorum. Teşekkür ederim :)

  1. Ezgi,
   Bekar veya en azından çocuksuz olduğunu var sayıyorum. Bu durumda beach olarak KafePi’yi tercih edebilirsin Babylon yerine :)

 6. o kadar gizel yazmissin ki insan kiskamiyor vallahi. İzindeyim bizim de rotsmiz cesmeydi. Lakin Altug da ben defena hastayiz. Bie an evvel toparlanip, insallah cesme’ e gekeceguz. Tavsiyelerin de cok ise yarayacak. Sana iyi tatiller:))

 7. Valla super olmus.Bizde esimle alacatıyı cok sevıyoruz.Ama cocukla nasıl olur diye dusunuyoduk.Ben hemen bi forward ediyim maili esime :))

 8. İremcim,

  Keşke bu dosya biz Süzer Sun Dreams’te yer ayırtmadan önce yetişseydi. Umarım orası da çocuklu aile için iyi olur.:) Ama olsun sizlere yakın olacağız, zaten çoğu zaman birarada oluruz.Biran önce buluşmak için can atıyoruz. 27 Ağustos’ta görüşürüz. Sevgiler,

 9. illaki okumadan gitmemek lazım. heryeri elimle koymuş gibi bulabilirim. iyi tatiller…

 10. Biz de onumuzdeki hafta gececegiz, Cesmeye 8-9 sene once gitmistim, Alacati benim icin bir ilk olacak. Biz bahsettigin otellerin disinda solto otelde kalacagiz, buldugum yerleri ben de paylasirim, senin paylasimlarin faydali oldu, deneyecegim, geri bildirim yaparim :-)

 11. biz ağustosta 8 ve 4 yaşında 2 afacanla gitmeyi planlıyoruz. radisson ve ılıca otel i kıyaslarsan hangisi dersin? mini club ekibi faaliyetleri hangisinde daha iyi? ki biz onları ablamız ile bırakıp gezebilelim senin listen ile:)

 12. Yazının üzerinden bayağı geçmiş, burada bulunması gerektiğini düşündüğüm bir mekanı ekleyeyim hemen. Geçen yıl Altınkum mevkinde açılan Flyinn Beach Club’a bu yıl Craft Çocuk Atölye’de eklenerek çocuklu aileler için ideal bir beach haline geldi. http://www.craftcocuk.com adresinden detaylar incelenebilir.

 13. Alaçatı gece hayatı ve meşhur Ege yemekleri ile biliniyor. Alaçatı beldesinin özel kültürü ile şekillenen eğlenceli havası ve yiyecek – içecek zenginliği sizleri bekliyor… Alaçatı’da ne yenir, ne içilir, hangi mekanlarda eğlenilir gibi sorularınız varsa doğru adrese geldiniz…

Leave a Response