Hafta sonu bahane, bizim aile tatilde…

Parisimiz gelmiş, gidelim bari dedik. Biz karı-koca belki 10 kere gitmişizdir de Koriş beyi de aldık yanımıza. Avrupa’da en iyi bildiğimiz şehir, otel senelerdir gittiğimiz otel, yemek yenecek yerler, alışveriş mekanları derken tüm liste Koriş ile gitmek için son derece uygundu. Biz de gittik.

Havaalanında Slingomuzu kullandık çünkü nerdeyse park alanında başlayan güvenlik kapılarından geçerken her sefer Koray’ı içinden çıkarıp, puseti katlamak x-ray’e koymak, sonra tekrar puseti açıp içine yerleştirmek oldukça zor. Zaten uçağın kapısında puseti tekrar katlayıp da görevlilere teslim ediyoruz. Sonuç çocuk da ben de daha yolculuk başlamadan yoruluyoruz. Geçen sene Slingo’yu yanlışlıkla bagaja koyup Koriş ve pusetiyle tek başıma İzmir seyahati yapınca Slingo’muzun değeri bir kez daha anlaşıldı. Bir kere kucağımdan hiç inmiyor. Güvenlikte x-ray’den geçmiyorum ve kadın görevli elle arama yapıyor. Puset kılıfından çıkmadan rahatça taşınıyor ve hatta direkt bagaja veriliyor. Uçakta yerimize oturana kadar Koray ile uğraşmak zorunda kalmıyorum zaten kendisi hayatından oldukça memnun etrafı seyrediyor, bana sataşıyor, babasına sesleniyor.

Paris’e inince ilk defa çocuklu olarak, pusetin ne kadar kötü bir seçim olduğunu gördük. Normalde pusetler uçağın kapısında teslim edilir. Hayır, Fransa’da bagaj ile birlikte alacakmışız. Bagajlarımız geldi, beklemeye başladık. Görevliye tekrar sorduk emin olmak için ”En son gelecek” dediler. Bu arada İstanbul uçağının bagajları bitti, bizim puset hala ortada yok. Uçaktan indikten tam 1,5 saat sonra bir görevli elinde pusetimiz ile çıkageldi. Söylene söylene hava alanından çıkıp tren istasyonuna gidelim dedik. Paris metroları ünlüdür. Şehir altında 7 kat şehir var. Her yere gidebilirsiniz. Trafik yok, rahat. Rahat da küçük çocukları olan aileler bazı yerlerde düşünülmüş bazılarında akıllarına bile gelmemiş bu insanların. Neden mi, bazı istasyonlarda bırakın asansörü yürüyen merdiven bile yok, merdivenler de o kadar dar ki iki kişi yan yana zor yürüyor. Pusetle ne yapacaktık ki??? Neyse ki bizim Slingo Hug’ımız vardı da kolayca seyahat ettik ama bir sürü çaresiz anne-çocuk gördük. Parisliler de alışmış bu duruma, herkes birbirine yardım ediyor, havalarda pusetler geziyordu.

Oteller de malum, yedi cüceler otelleri gibi. Four Seasons’da, Ritz’de kalmıyorsanız Paris’in diğer tüm butik otelleri aynı ebatlarda. İki kişinin kura çekerek bindiği asansörler, oda kapısının direkt yatağa açıldığı minik minik odalar. Koriş iki adımda odayı bitiriyordu.

Öyle böyle derken Paris bizimdi artık. Hava biraz soğuktu ama biz gezecektik. Mümkün olmadıkça metroya binmeyelim, yürüyelim dedik. Slingo hug yedekteydi. Koriş’in pusetine taktığımız  kürklü ”Bundle me” sayesinde -7 derecede,  montsuz sadece kazak ile tüm Paris’i gezdi. Herkese tavsiyem pusetin ayak kısmına takılan footmuff’lardan değil de bebeği tamamen içine oturtabileceğiniz çuval görünümlü battaniyeler kullanmanız.

Gündüzleri sokak sokak, cafe cafe gezdik. Sein Nehri kıyısında yürüdük. Koriş de pusetinin içinde sıcacık oturdu. Uyku saatlerinde de güzel güzel uyudu. Müzeleri biz daha önceki gelişlerimizde bitirmiştik. Aslında tekrar tekrar gidilir ama Koray zaten müze için çok küçü, onun anladığı yemek yemek. Bizim her yediğimizden yedi, hatta emziklerini şarap kadehlerimizin içine yanlışlıkla düşürmüş gibi yapıp  şaraplarımıza da ortak oldu. Akşamları bir saat geç yatsın 3 günden bir şey olmaz dedim. 7 yerine 8’de uyudu. İlk gece oteldeydik zaten tam saatinde yattı. İkinci ve üçüncü geceler dışarıda yemek yerken uyuya kaldı. Biz de bozmadık. 10 gibi odaya gidip direkt yatağına yatırdık. Uyanmadı bile. Sabah da her zamanki gibi 7.30 gibi uyandı. Böylece Koriş günlük uykularından eksik kalmadan Paris gezisini başarıyla tamamladı. Biz de mutlu mutlu evimize döndük.

Yine de evim evim güzel evim.

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

9 Comments

 1. Merhaba,
  Bu postta benim dikkatimi akşam 19:00’da uyuma çekti, onca şey arasında.. 5,5 haftalık bir bebeğim var ve uyku bizim içi hep sorun oldu..ki neredeyse hiç kolik sancısı çekmedik..gerçi Ferber’i biz de denedik ve fena sonuç almadık ama hala uykuya geçişler sıkıntılı..gece uyanmaları da mevcut az da olsa..Fakat en kritik sorun şu benim için; şimdiki uyku düzenini benim katı disiplinim(!) sayesinde sağladık, şundan neredeyse eminim ki azıcık koyversem, ne bileyim tatile çıksam, hergün pusette uyuyacağı şekilde dışarı çıkarsam bütün düzenimiz altüst olacak.. (bu arada uyku ile ilgili postlarınızı da okudum)
  1.Siz bunun nasıl üstesinden geldiniz?
  2.Tatilde “rutin” altüst oluyordur, buna rağmen Koray düzenini nasıl bozmadı:)?
  3.07:30-19:00 arasındaki uyuyorsa gündüz ne kadar uyuyor?
  4.Gece uyanmaları mevcut mu?
  Teşekkürler..

  1. Koray şu anda kendi kendine yatağında uyuyor ama sanmayın ki doğduğundan beri böyleydi. Bir kere Koray oldukça gazlı bir bebekti ve ilk 4 ay kucağımda veya memede uyudu. Baktım ki gaz sıkıntımız azaldı ve Koray kucakta rahat rahat uykuya geçemiyor, ben de bir gece koydum yatağa, hafifletilmiş Ferber yöntemini uyguladık. Buraya kadar her şey iyi. Ancak küçük bebeklerde 3 gün üst üste aynı şekilde davranıldığında buna hemen alıştıklarını, 21 günde ise bu alışkanlığın davranış haline geldiğini öğrendim. Bu pozitif veya negatif bir şey de olsa aynıymış.
   – Gelelim ev dışındaki düzene, dediğiniz gibi 3 gün pusette aynı saatte uykuya geçerse 4. gün yatağında uyutmakta zorlanıyordum. Ben de 3 gün kuralını uyguladım. Yani 3 gün üst üste aynı uyku saatinde ev dışında olmamaya özen gösterdim.
   Tatiller ise tamamen Koray’a göre düzenlendi 1 yaşına kadar. Yani bir başka eve de gitsek, otelde de kalsak, uyku saatlerinde odaya döndük. Buna akşam uykuları da dahil. 7 değil de 8 yaptık en geç uyku saatini.
   – Bence en önemlisi rutin. Koray doğduğundan beri uykuya hazırlığımız hiç değişmedi. Şu an 16 aylık, öğle uykusunda da, akşam uykusunda da yapılanlar aynı. Yemekten sonra birazcık oyun, yarım saatlik banyo-masaj-krem-masal rutininden sonra Mozart Cdmizi başlatıp yatağa gidiyoruz. Biraz pış pış, biraz kafasını okşamayla hemen uykuya geçiyor. Emziğin önemi ayrı bir konu :) ilk 4 ay yatağa yatırmıyordum, kucağımda hafif hafif sallıyordum uyuduğu zaman yatağına koyuyordum. Ben bebeğin kucakta olması taraftarıyım o yüzden ne kadar yorulsam da, gece 5 kere de kalksam şimdi iyi ki kucağımda uyutmuşum diyorum. İkimizin de ihtiyacı varmış bu bağımlılığa meğer :)
   Tatilde müzik cdmiz hep yanımızda oldu, kremlerimiz, şampuanlarımız ve masal kitaplarımızı bile taşıyorum her yere. Bebek düzen severmiş çünkü kendini güvende hissediyormuş böylece.
   – Koray doğduğu günden beri neredeyse günde toplam 3 saat bile uyumadı. 45’er dakika uykularla geçiriyorduk günü. Gece-gündüz ayrımını çabuk yapmış bir bebekti kendisi. Etrafımdaki arkadaşlarımından yarısı da aynı şeyden şikayetçiydi. Yani sizin bebeğiniz de az uyuyorsa çok endişelenmeyin, belki o da gündüz uykularını çok sevmeyen bebeklerden biridir. Bugün Koray gündüz bir kere ve en fazla 2 saat uyuyor, o da haftada 1:)) Genelde 1,5 saat uyuyor. Gece zaman zaman uyanıyor, suyunu içiyor kendi kendine hemen uyuyor. Bazen biberonunu bulamayınca ağlıyor, o zaman da ben yardımına koşuyorum.
   Bu arada ben Koray’ı gece yarısı uyandığı zamanlar haftada 1-2 kereyi geçmeyecek şekilde yanıma alıyorum. Sabaha kadar mışıl mışıl uyuyor, hem de daha geç kalkıyor. Merak etmeyin büyüdüğü zaman artık alışkanlıkları kolay kolay değişmez. Elbette her gece yanıma alsam, bir süre sonra yatağında uyumak istemez ama anne-babayla uyumaya da ihtiyacı var bence bebeklerin.
   – En son yurt dışı tatilimizde Koray tüm gündüz uykularını pusette geçirdi. Hem de uzun uzun uyudu. Evimize döndük, yatağına yatırdım. İtiraz bile etmedi. Yatağını bile özlemiş çünkü.
   Yardımcı olabilmişimdir umarım :)

   1. Çok teşekkürler..Hepsini dikkate alacağım.. bizde de kucakta uyutma durumu vardı fakat devamlı uyanınca (bazen 1 saatte 6 kez) benim için kucak o kadar cazip olmadı:(.. Bütün iskelet sistemimde ağrılar mevcut.. Şimdi de rutinimizde mevcut..kitap okuyorum (ama sanki bu uykusunu açıyor gibi geliyor, kitabı, resimleri görür görmez heyecan yapıyor..ve kaçınılmaz ağzına götürme, yeme isteği:)), kucağımda biraz ninnisini söyleyip yatağına bırakıyorum.. gündüz rutininde ne yapıyorsunuz?

    1. Gündüzlerimiz de aynı. Öğle yemeklerinde her tarafımız battığı için (kendi kendine yeme aşkı yüzünden) zorunlu olarak banyoya sokuyorum. Akşamki kadar uzatmadan ama. Sonra yine masaj-masal derken müziğimizi başlatıp iyi uykular öpücüğü ile yatırıyorum. Zaten o kadar yourgun oluyor ki, daha ben yatıramadan gözlerini kapatmış oluyor çoğunlukla. Bir de Koray doğduğundan beri karanlıkta uyuyan bir çocuk. Ben de gündüz uykularında da karartma yapıyorum odasında. Hem uykuya hemen geçiyor hem de daha uzun uyuyor. Masalı da çok uzun tutmuyorum. Atmasyon hikayeden sonra, karakterlere teker teker iyi uykular dileyip kapatıyoruz 3 dakikada. Dediğiniz gibi belki biraz uzatsak, bizimki de eğlenmeye başlayabilir.

     1. bir soru daha:))
      gayet minyon yapılı ve güçsüz ve çelimsizm.. (gerçi doğum sonrası kilolarıyla “hükümet gibi” ünvanını hakediyorum ama.. sling ile bebeğimi rahat taşıyabilir miyim? chicco’nun kangurusunu aldık ama ben kullanmadım, eşim için iyi oldu..

     2. Sling ile bebeğinizi rahatlıkla taşıyablirsiniz. Koray’ı hala çoğu zaman Slingo Hug ile taşıyorum. Kendisi de bayılıyor bu şekilde gezmeye.

 2. merhaba,
  emziren anneler deki mailinize istinaden yazınızı okudum.size birkaç sorum olucak.
  1-kızım yaklaşık 10kg ona uygun bir slingo önerebilirmisiniz?
  2-bahsettiğiniz bundle me’yi nerden temin edebiliriz?

  teşekkürler,

  1. Münevver,
   10 kg bir bebeği en iyi Slingo HUG taşır. Ağırlığın tüm üst bedene dengeli dağılması gerekiyor ki, taşıyıcının sırtı, beli, omuzları ağrımasın.
   Bundle me marka olarak Türkiye’de satılmıyor ama belki pusetinizin kendi markasına ait footmuff denilen bundleme tarzı ürünlerden bulabilirsiniz. BundleMe, JJcole markasının ürünü. Web sitesi http://jjcolecollections.com/
   Kolay gelsin,
   Irem

 3. Merhaba
  Paris gezisinin tarihi neydi? Mayıs sonu gitmeyi planlıyoruz oğlumuz12 aylık olacak. Hava şartları Nasıl okur acaba? Birde kaldığınız otel tavsiyelerini isimlerini alabiliri mıyım? Çok teşekkürler

Leave a Response