Yurda oğlumuza döndük. Çok özledik. En çok da kokusunu…

En baştan başlayayım ben anlatmaya.

Sabah 6.00’dı gözümü açtığımda. Birazdan Koriş’e “Hoşçakal” diyerek çıkacağız evden. Benim içim pır pır ediyor, babasının surat bir karış. Anneanne dede 4 günlük maratona hazırlar. Koriş’e sütünü verdim. Öptüm öptüm. Tam kapıdan çıkacağım surat asılıp da ağlamaklı olunca babama “hadi siz de dışarı” dedim. “Bari bizi dışarıda yolcu edin.” Tahmin ettiğim gibi oldu. Sokağa çıkınca bakmadı bile arkamızdan. Araba hareket etti. Geride kalmıştı Koray. Dönüp bakamadım ama içim rahat. Onlardan başka kim daha iyi bakabilir ki üstelik?!?

Havaalanına vardığımızda Sarp ile ikimiz aynı anda birbirimize dönüp hadi arayalım dedik. Haberler iyi. Ağlamamış, komşu evin kedisi ile oynayıp, çatıda yuva yapmış olan güvercinlere bakmışlar. Biz daha fena olduk sanırım. Uçak havalandı. Artık daha bir rahatız. Bu tatil bana piyangodan çıktı. Sarp Koray’ı da götürmek istedi son ana kadar ama olmazdı. Çocuğu olan tek çift bizdik çünkü. Gruptan ayrı vakit geçirmek demekti bu. Eee o zaman arkadaşlarla tatile gitmeye ne gerek var?  Ne sabah kalkma vaktimiz uyardı ne da akşam yemekleri… Akşamın 8’inde odaya kapanmak istemiyordum. Çekirdek aile olarak veya çocuklu başka bir aile ile gitsek her şey daha kolay olurdu. Birbirimizi anlardık, sıkmazdık, öğle uykusu için gündüz programına ara verirdik, menüler, alışverişlerimiz, eğlence seçimlerimiz aynı olurdu. Çocuğu olmayan birinden sizi anlamasını beklemek hata olur. Onlar sizin ve daha önemlisi bebeğinizin rahatı için programlarını bile bozmaya kalkabilirler. Bu durumdan en çok siz rahatsız olursunuz. Kısaca herkesin de bildiği ve bu tatilde babamızın da öğrendiği gibi çocuklular çocuklularla gezmeli…

Bu ayrılığa nasıl hazırlandık?

Koray son günlerdeki favorisi Mickey Mouse ve onun Club House açılış müziği. Ben de DVD, Cd ne varsa aldım. Bir de Dalmaçyalılar tabi. Anneanne gece uyanırsa Koray’ı alıp anne-baba yatağında yatacaklar. Üzerimden çıkardığım pijama üstümü istedi annem Koriş’in yastığının yanına koymak için. Anne kokusunu alırmış mutlaka. Bunların dışında en sevdiği yiyecekler hazırlandı ve beş günlük aktivite taşan program yapıldı.

1. günün anneanne tarafından özeti: Koray bizden sonra Mickey Mouse seyrederek kahvaltısını yapmış, sonra sokağa çıkmışlar. Öğlen ıspanaklı tartını kocaman kocaman yemiş. Oyun falan derken her zamanki saatinda 19.15’te uyumuş bile. (Yemek yerken ben tv seyrettirmiyorum ama anneanne-dedeye ilk sefer için her türlü izin verildi)


1. günün anne tarafından özeti: Aklı oğlunda kalarak tatile başladı. Kendi kendine evi elli kere aramayacağına söz verdi. Rapor(!) almak için sabah ve akşam arama kararı aldı. 19.15’te uyudu mesajını alınca akşamı daha keyifli geçti. Uzun bir aradan sonra ilk defa çift olmuşlardı. Çok heyecanlıydı. Hayatının en güzel kırmızı şarabını içerek Koray’ı düşünerek Koraysız ilk gecesini atlattı.

1.günün baba tarafından özeti: Koriş ne yapıyor? Acaba ağladı mı arkamızdan? Nasıl uyuyacak? Getirsemiydik onu da? sorularıyla geçen uçak yolculuğu ve Koray’ın saatinde güzelce uyuduğu haberini aldıktan sonra derin bir OHHHH çekiş.