Biz küçükken arabada arkada otururduk. Kardeşim de çok küçükken yine arkada annemin kucağında yolculuk ederdi. Biraz daha büyüdüğümüzde ise arka

koltuk yatak haline gelirdi. Sıkış tıkış, kavga dövüş giderdik ama çok eğlenirdik. Tabi annemle babam da bizim kavgalarımız ve şakalarımız arasında fenalık geçirirlerdi. Meğer tehlike ile burun buruna gidiyormuşuz şimdi düşününce. Koray’a hamile kalıp da alışveriş listelerini hazırlamaya başladığımda listede ilk sırada otomobil koltuğu vardı. Ana kucağı, port bebe ve pusete takılabilen pratik olanlarından aradım uzun süre. Neyse ki istediğim gibi bulmuştum. Alışveriş listelerim burada.

Otomobil koltukları grup grup. Kilo ve boya göre satın alınması gerekiyor. Çocuk oto güvenlik koltukları, otomobillerin kendi emniyet kemeri ile sabitlenebildiği gibi ISOFIX sistemiyle de sabitleniyor. Bize göre çocuğun otomobilde sıkı şekilde sabitlenmiş olarak seyahat etmesi, benim kucağımda seyahat etmesinden daha güvenli. Her ne kadar insan ‘ben sıkıca tutarım’ diye düşünse de ani bir frende insanın eli ayağı boşalabilir ve kucağınızdaki bebeğinizin güvenliğini sağlayamayabilirsiniz. İşin kötüsü Türkiye’de otomobillerde güvenlik koltuklarının kullanım oranı oldukça düşükmüş. Zaten yolda giderken sağınıza solunuza bir bakın, her 10 arabadan 6’sında koltuk yok. Benim tahminim bu oran kırsal kesimde ve doğuda daha da düşük.

İyi haber Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesinde çıkarılan yeni Trafik Yönetmeliği. 1 Haziran 2010’dan geçerli olacak ve cezai yaptırımları beraberinde getirecek. Boyu 135 santimetrenin, ağırlığı da 36 kilogramın altındaki (yaklaşık 12 yaş) çocukları kapsayan oto çocuk koltuğu bulundurma zorunluluğuna uymayanlar, trafik kontrollerinde 55 TL’den başlayan para cezalarını ödemek zorunda kalacak. Uygulama taksi, dolmuş, servis gibi şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığında kullanılan tüm araçları da kapsayacak.

Hürriyet.com’dan aldığım haberin bana göre çarpıcı kısımları –olduğu gibi aktarıyorum:

Ölümlü kazalar azalıyor.
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre, doğumdan itibaren çocuk oto güvenlik koltuğu kullanımının zorunlu olduğu gelişmiş ülkelerde trafik kazalarında çocuk ölüm oranı yüzde 3’lere gerilerken, yasal zorunluluk olmayan ülkelerde bu oran yüzde 46’lara kadar çıkıyormuş. Bu oto koltukları doğru kullanıldığı taktirde kaza sırasında ölümlerin yüzde 71 azalmasına yol açıyormuş üstelik. Oto çocuk koltuklarında fiyat, ürünün markasına, çarpışma testlerindeki güvenilirlik derecesine, kullanılan malzemenin kalitesine, Isofix (sabitleme yöntemi) standartlarına uygunluğuna göre değişiyor.

12 yaşına kadar 3 farklı koltuğa ihtiyaç duyuluyor

Bir bebek doğumundan itibaren 36 kilogram oluncaya kadar (12 yaş) 3 farklı oto güvenlik koltuğuna ihtiyaç duyuyor:

  • 9 aya kadar olan bebekleri kapsıyor. Bu koltukların otomobilin arka koltuğuna, bebeğin yüzü sürüş istikametinin tersine gelecek şekilde sabitleniyor.
  • 9 aylıktan 3.5 yaşa kadar kullanılan ikinci grup çocuk oto güvenlik koltukları ise sürüş istikametine doğru aracın koltuğuna yerleştirilmesi gerekiyor.
  • 3.5 yaş ile 12 yaş arası çocukların kullandığı güvenlik koltukları da çocuğun doğrudan aracın emniyet kemerlerine bağlanmasını sağlıyor.

Haberin tamamı: http://www.hurriyet.com.tr

Çocuk otomobil koltuklarından bahsedince ISOFIX’i geçmek olmaz!

ISOFIX nedir? International Standards Organisation FIX‘in kısaltılmışı.

Çocuk güvenlik koltuklarının, otomobilin emniyet kemerlerinin kullanılmadan sabitlenmesi sistemidir. Isofix koltuklar, otomobilin arka koltuklarında bulunan bağlama noktalarına geçirilen kıskaçlara sahiptir.  Güvenlik koltuğunu sabitlemenin en kolay ve en güvenli şekli olarak biliniyor. Şubat 2006’dan itibaren tüm yeni araçların bu sisteme standart olarak sahip olması gerekiyor. Bazı otomobil firmaları bu  yasadan çok önce bu sisteme sahip araba üretmekteymiş. Isofix’li ilk araba 1997 yılında lanse edilmiş. http://kidsincars.blogspot.com/search/label/LATCH

Isofix’li otomobil almak yetmiyor tabi ki. Güvenlik koltuğunun da isofix olması gerekiyor çünkü piyasada çok çeşitte koltuk var ve bunların çoğu otomobilin emniyet kemeri ile sabitleniyor. Emniyet kemeri ile de güvenli yolculuk etmek mümkün ancak her seferinde insan kontrol etme ihtiyacı hissediyor. Zaten Isofix’li koltukla karşılaşınca(!) aradaki farkı anlıyorsunuz.

http://www.britax.co.uk/safety-centre/what-is-isofix
http://www.childcarseats.org.uk/standards/isofix.htm

 

Çocuklarımızın güvenli şekilde yolculuk etmeleri, kaza durumunda en az hasarla sağ salim otomobilden çıkmaları en önemli konu. Güvenlik koltuklarının zorunlu hale getirilmesi ölümlerin büyük ölçüde azalmasını sağlayacak bundan eminim ancak biraz da şeytanın avukatlığını yapmak istiyorum. Şimdi bu otomobil koltuğu üreticilerinin tek derdi çocukların güvenliği mi? Daha fazla para kazanmak için bastırmadılar mı bu kanun çıksın diye? Hiç mi içlerinden geçirmediler, raporlar hazırlamadılar, kar-zarar tabloları hazırlamadılar? Bu kadar reklam kampanya sadec çocuklar için mi?

Yapılan araştırmalara göre güvenlik koltuklarının zorunlu hale gelmesi satışların 10 kat artması demekmiş. 1-2 değil yani 10 kat* Çocuklarımızı ilgilendiren her konuya bu kadar özenle yaklaşıyor mu bu üreticiler? O zaman neden hala BPA ve diğer kansorejen madde içeren biberon ve emzikleri satmaya devam ediyorlar?????

*http://www.hurriyet.com.tr