Hijyen hayatımızda ne kadar olmalı, bir sınır var mıdır, mikroplardan tamemn arınmalı mıyız gibi sorular var hep aklımda. Ben açıkçası kişisel temizlik konusunda dikkatli ancak takıntılı biri olmadığımı söyleyebilirim. Elimde devamlı hijyenik jellerle gezmiyorum anlayacağınız ancak hastalıkların ellerin iyi yıkanmasıyla önlenebileceğini de biliyorum.
Dettol’ün No-Touch‘ı el hijyenini bir üst aşamaya taşıyan yeni bir ürün. Sensörlü el yıkama sistemi Dettol No-Touch el hareketini algılıyor ve doğru miktarda Dettol antibakteriyel sıvı sabunu siz dokunmadan elinize otomatik olarak akıtıyor.Böylece siz hiç bir yere dokunmadan bakterilere karşı koruma sağlıyorsunuz.

Dettol oldukça köklü bir İngiliz firması. 1933 yılında medikal olarak kullanılmaya başlanmış. Rutin cerrahi prosedürler ve bebek doğumları boyunca cildin temizlenmesi ve dezenfeksiyonunda kullanılmış. Daha sonra ise kişisel bakım ürünleri geliştirilmiş.

Bakteriler, Mikroplar, Hijyen…

Dettol gibi ürünler kullanmak aşırı hijyenik olmak anlamına gelmiyor. Günlük yaşamımızda bazı bakterilere maruz kalmak, enfeksiyonlarla mücadele etmemize ve sağlıklı kalmamıza yardımcı olarak bağışıklık sistemimizi güçlendirmemizi sağlayabiliyor ancak diğer bakterilere maruz kalmak sağlığı tehdit edebilir. Dolayısıyla bu sorunları önleyecek iyi hijyen ve temizlik uygulamaları gereklidir.

Mikro-organizma örnekleri:

Bakteriler: Salmonella bakterileri gıda zehirlenmesine neden olabilir.

Virüsler: Rinovirüsler soğuk algınlıklarına neden olabilirler. Herpes simpleks uçuğa neden olur.

Mantar: Kandida iltihaba neden olabilir. Trikofiton ayak mantarına yol açabilir.

Parazitler: Giyardiya diyareye neden olabilir.

Bakteriler dört bir yanımızda yaşar – toprakta, havada, suda, gıdalarda, hayvanlarda, bitkilerde ve insanlarda. Her bakteri türünün hayatta kalmak için farklı gereksinimleri vardır. Virüsler büyümek ve çoğalmak için canlı bir organizmada (insan, hayvan veya bazı durumlarda bitki) bulunmalıdır. Bakteriler, belirli sıcaklık ve rutubete sahip olmaları kaydıyla hem bir organizma içinde hem de dışında büyüyebilir ve çoğalabilirler. Bazı bakteriler elverişsiz bir ortamda uzun süre yaşayabilecek koruyucu sporlar oluşturarak yaşamaları için elverişli koşulların oluşmasını bekleyebilirler. Evlerimizdeki bakterilerin ana kaynakları insanlar, evcil hayvanlar, gıdalar ve sudur.

 El Yıkama

El yıkama, ister evde ister evin dışında olun, bakterilerin yayılmasını önlemenin en etkili yöntemlerinden biri. Herhangi bir yere hatta bir kişiye dokunduğumuzda bakteri bulaştırabilir veya bakteri kapabiliriz. Sonrasında ağzımıza, gözümüze veya burnumuza dokunduğumuzda bakterilerin vücudumuza girmesi kolaylaşır. Yıkama birçok bakteriyi ellerimizden uzaklaştırır.

Dettol’ün web sitesinde çocuklar için bir bölüm var. Orada oyunlar, onları anlayacağı dilde açıklamalar bulunuyor. dettol.com.tr/kids

Detaylı bilgi: http://dettol.com.tr