Renk nedir?

¨Renk uyarıcıdır, sakinleştiricidir, etkileyicidir, dışavurumcudur, hayat doludur, semboliktir. Hayatın her yönünü kaplar, sıradanı güzelleştirir. Siyah-beyaz imgeler günün haberlerini getiriyorsa, renkler şiir yazar¨  demiş Renkleri Anlamak kitabının yazarı Linda Holtzschue.

Renk sadece gözümüzün gördüğü değil kısaca. Renkler insanların ruh hallerini etkiliyor. En azından kendimden biliyorum. Gözümü yoran renklerle boyanmış veya dekore edilmiş bir odada uzun süre kalamıyorum. Dikkatim dağılıyor ve huzursuzlanıyorum örneğin. Eminin herkesin kendini iyi hissettiği bir renk kombinasyonu vardır.

Filli Boya da buna benzer teorilerle yola çıkarak Uzman bir psikolog ile birlikte yaptığı araştırma ve çalışmalar sonucunda çocuklar üzerinde renklerin etkisini tam olarak ortaya koymuş ve yepyeni koleksiyonlar hazırlamış. Bebek, çocuk ve genç odaları ile anaokul, ilköğretim ve liselerdeki alanlarda renklerin psikolojik etkilerini ön plana çıkararak bu alanlara özel renk koleksiyonları çıkarmış.

Filli Boya’nın yaptığı çalışmaların sonuçlarını okuyunca benim en çok dikkatimi çeken; öğrenme güçlüğü çeken, otizm spektrum bozukluğu olan ve hiperaktif çocuklarda bile renklerin belli bir iyileştirici etkisi olduğu bilgisiydi. Doğru renk seçiminin çocukların beyin gelişimine, yaratıcılığına ve huzuruna çok büyük katkı sağladığını artık biliyoruz. Öyleyse yaşam alanlarımızı buna göre neden dekore etmeyelim?

Koray hareketli bir çocuk, onun dikkatini toplamasını destekleyecek, mümkünse sakinleşmesine yardımcı renklerle odasının boyanması gerekiyormuş. Ayrıca uyku da bir diğer önemli faktör. Araştırmalara göre bireylerin maviye boyanmış odada çok daha uzun süre uyudukları belirlenmiş. Mavi, huzur ve sakinlikle ilişkili bir renk. Sebebi de gözlerimizde saklı. Mavi renge hassas olan retinamızdaki özel reseptörler ki bunlara ganglion hücreleri deniyormuş, vücudumuzun 24 saatlik ritmini kontrol eden beynin ilgili bölümüne bilgi aktarmakla görevliymiş. İşte bu Ganglion hücreleri de mavi renk bilgisini alıp iletince kişinin kan basıncının ve nabzının düştüğü gözlemlenmiş. Pastel tonlardaki mavi renkleri düşünün. Gerçekten de huzur ve dinginlik hissi veriyor insana. Bunun yanı sıra koyu renk mavi çocukların kabus görmesine neden olabilirmiş ki Koray’ın ara ara kötü rüyalar görmesinin sebebi belki de koyu petrol yeşili-mavi karışımı perdeler olabilir. İçeriye ışık girmesin, uykuya hemen dalsın diye yaptırdığım perde gece uykularını bozulmasının sorumlusu olabilir.

Bebek odalarının rengi

En çok titizlik gösterdiğimiz dekorasyon alanlarından biri de bebek odalarıdır. Renk konusu onlar için belki daha da hassas çünkü ilk 6 ayda çok hızlı değişim gösterir bebekler. Rahatlatıcı bir ortam olmalı ancak beyinlerini uyaran, öğrenmelerine katkı sağlayacak da bir tarz seçilmeli. Bir diğer önemli bilgi de bebeklerin farklı renkleri ayırt edemedikleri. Bu minikler kontrastı ve farklı şekilleri ayırt edebilirler. ¨Yumuşak, sıcak seçilen duvar renkleri parlak renkli oyuncaklarla, yastıklarla, farklı aksesuarlarla birleştiğinde bebeğin öğrenmesine fayda sağlar¨ diyor Filli Boya ekibi.

Peki ya okullardaki renkler?

Filli Boya, çocuk odalarından sonra okullardaki renk etkisine de değinmiş. Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı işbirliği ile binlerce okul idarecisine dağıtılmak üzere hazırlanan kaynak kitapta Türkiye’de ilk kez renklerin öğrenme üzerindeki etkisi ve bu psikolojik etkilere göre tasarlanmış okul alanlarının nasıl boyanması gerektiği anlatılıyor.

Uzman Psikolog Ayben Ertem, öğretmen ile öğrencinin baktığı yönlerdeki renklerin performanslarını etkilediğini; renk seçimlerinin bunları dikkate alarak yapılması gerektiğini söylüyor. Örneğin öğretmenin baktığı yöndeki renklerin öğretme performansını etkilediğini; öğrencilerin karşısında duran tahtanın arkasındaki yüzeylerin renklerinin dikkati yoğunlaştırmada önem taşıdığını söylüyor.

Tüm bu yenilikçi yaklaşıma ek olarak Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile renkler ve etkileri konusunda güncel bilgilerin paylaşıldığı  www.renketkisi.com sitesi de hayata geçirilmiş. Web sitesinde renk üzerine Türkiye’de ve dünyada gerçekleştirilen makalelerin yanı sıra renk ve ışık arasında ilişki, dünyada renk konusunda yazılmış makaleler, yapılmış araştırmalar ve sonuçları, çocuklar ve renkler arasındaki güçlü bağ, rengin sağlığa etkisi ile dekorasyonda renk etkisi okuyucular ve merak edenler ile buluşturuyor.