Yeniden bebek alışverişi diye bir başlık atmıştım önce ama anladım ki aslında esas önemli parça önce araba koltuğu sonra da puset. Araba koltuğu Koray’dan kalan pırıl pırıl Maxi-Cosi olduğu için bizim gündemimize hiçbir zaman girmedi. Esas sorun pusetti. Daha önceki bebek alışverişi listelerimi gördüyseniz bebekli hayata ilk başladığımızda hem rahatlığına hem de görüntüsüne tutulduğum Hollanda malı MUTSY diye bir puset satın aldığımızı okumuşsunuzdur. Dev havalı tekerlekleri, 180 derece yatan sırt kısmı, Maxi-Cosi araba koltuğu ile uyumlu olması, tek harekette kapanması gibi bir sürü artısı vardı pusetin ama iki de sorunu vardı: büyüktü, katlandığında da büyüktü. Dümdüz katlandığı halde inanılmaz yer kaplıyordu. Bir de ağırdı normal olarak fazlaydı. O cüsseye 4 kg olamazdı zaten. Sadece tekerleklerinin toplam ağırlığı 4 kg’ya yaklaşıyordu. Evet arazi aracı gibiydi, her yerde hem de her yerde kumda bile sorunsuzca ilerliyordu ama öyle her yere taşınmıyordu. Satın almadan önce bütün bunları bilmemize rağmen göz ardı ettik çünkü önemli olan bebeğin rahat etmesi, oto koltuğu ile uyumlu olmasıydı.

 

Ne var ki biz sık sık gezen bir aileyiz. Kısa, uzun fark etmez. Yollarda vaktimiz çok geçiyor. Metro, araba, uçak hayatımızda önemli bir yer tutuyor. Bu durumda ağır, hantal bir puset canımıza okuyordu. Benden çok Sarp çekti sıkıntıyı elbette. Aslınd çok severek kullandık Mutsy’i ama Koray yaklaşık 1 yaşındayken baston puset olarak tabir edilen küçük tekerlekli, hafif, tek hamleyle kapanan, kapandığında çok az yer kaplayan puset aldık. Kime sorsam ‘Maclaren Quest al’ dediği için ben de tercihimi o yönde kullandım. İyi ki de öyle yapmışım. Bizimle gezmediği yer kalmadı, hala sapasağlam, pırıl pırıl. Sırt kısmı tam yatmadığı için yeni doğanın taşınması için çok uygun değildi bizimki. Bebek 6-7 ay olduktan sonra kullanılması öneriliyordu. Baston puset hayatımıza girince Mutsy’yi sadece eve yakın mesafelerde, parka giderken kullanr olduk, Maclaren de arabanın bagajında kaldı hep.

Şimdi ikinci bebek geldi geliyor. Ben puset derdimin olmadığını düşünüyordum. Ta ki Mutsy’i kontrol edene kadar. Kırık bir parçası vardı. Tamir ettirmeyi unutmuştum. Türkiye’de servisi yokmuş, merkezle konuştum kırık parçayı göndereceklerini söylediler ama bir daha ses çıkmadı. Sonuç olarak ben elimde yeni doğana uygun olmayan bir baston puset, araba koltuğu ve Slingo ile kalakaldım. Sling ile idare etmeyi planlıyorum aslında ama ben slingleri pusete alternatif olarak düşünmedim hiçbir zaman. Birbirinin tamamlayıcısıdır. O yüzden uygun bir puset gerekiyordu bize. Meğer bu geçen 5 sene içinde Maclaren Quest modelinde bir yenilik yapmış ve sırt kısmını 175 derece yatar hale getirerek yenidoğan bebeklerin taşınmasını sağlamış. Önceleri uzak durdum ama baktım kullananlar pek memnun ben de aldım.

Oldukça rahat gözüken pusetin içine ne olur ne olmaz diye yeni doğan’ın sarsılmasını, savrulmasını engelleyen başına destek olan bir ürün aldım. Artık içim rahat. Olabilecek tek sıkıntı pusette uyuyakalan bebeğin araba koltuğuna aktarma sırasında uyanma riski veya tam tersi. Onu da göreceğiz.

İlk defa bebek arabası/puset alacaklar için birkaç öneride bulunacağım. Daha doğrusu kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

  • Gezmeyi seven bir aile misiniz?
  • Otomobiliniz var mı?
  • Otomobilinizin bagajının büyüklüğü hangi çeşit puset için uygun?
  • Eviniz nasıl? Asansörlü bir apartmanda mı oturuyorsunuz? Eğer ki asansörü olmayan ve çok katlı bir binadaysanız zaten mümkün olan en hafif puseti almalısınız.

Bana soracak olursanız travel set denilen port bebe, oto koltuğu ve pusetten oluşan seti almayın en mühimi. Daha doğrusu portbebeyi almayın. 1-2 ay kullanacağınız ve sonra nereye koyacağınızı bilemediğiniz bir ürün. Oto koltuğu ile birlikte satılan pusetler elbette kolaylık sağlıyor ama anlattığım gibi genelde ağır, katlandığında bile yer kaplayan pusetler oluyor ve otomobil bagajını nerdeyse kullanılamaz hale getiriyor. Baston puseti ise her ailenin edinmesi gerekiyor. Özellikle büyükşehirde yaşayan veya çok gezen ailelerin rahat edebileceği tek puset. Piyasada bir sürü marka var. Dikkat edilmesi gereken konu hafifliği olduğu kadar sağlamlığı. Bir de bazılarının üzerinde güneşlikleri olmuyor, o ufaklıklar güneşin altında kalıyorlar. Satın alırken güneşliğinin olup olmadığını kontrol etmekte fayda var.

Eğer otomobil kullanmıyorsanız veya eviniz yaşadığınız apartman uygunsa ve maddi olarak da sizi sarsmayacağını düşünüyorsanız o gösterişli büyük bebek arabalarından alabilirsiniz. Yok ama sık geziyoruz demeniz bile klasik pusetlerden uzak durmanız için yeterli. Aslında en iyisi bir arkadaşınızdan, tanıdığınızdan ödünç almak veya sağlam durumdaysa ikinci el satın almak. Çünkü puset, bebek alışverişi listesindeki en pahalı ve özellikle anneyi en çok düşündürten ürün.