Otomobilde çocukların güvenlik koltuklarında seyahat etmesi kanunlaştı. Her ne kadar halen bazı ebeveynler durumun ciddiyetini anlayamamış olsalar da artık milletçe kullanmaya başladık. 150 cm’den kısa veya 36 kg’den hafif çocukların mutlaka ama mutlaka motorlu bir taşıt içindeyken uygun güvenlik koltuğunda oturması gerekiyor. Bu koltuklar oldukça da çeşitli. 1 yaşına kadar ayrı, 1-3 yaş arası ayrı koltuklar kullanılıyor ve bu her iki modelde de koltuğun kendi güvenlik kemerleri var. 3-4 yaştan itibaren ise ‘booster seat’ denilen, Türkçe’ye ancak ‘yükseltici koltuk’ olarak çevirebildiğim bir model tercih ediliyor. Bu koltuklarda otomobilin emniyet kemerleri kullanılıyor. Diğer bir deyişle, çocuğun emniyet kemerini güvenli şekilde kullanabilmesi için boyunu yükseltiyor. Bunlarda da birçok çeşit var. Sadece üstüne oturulan veya sırt ve kafalığı olanlar da mevcut. Biz de Koray’a 3 yaş sonrası için bunlardan birini aldık. Merak edenler buradan okuyabilirler.

 

Buraya kadar her şey iyi güzel de

Peki bu koltukları doğru kullanıyor muyuz?

Biliyor musunuz?

* 3-14 yaş arası çocuk ölümlerinin en büyük sebebi motorlu taşıt kazaları

* Uygun model ve doğru kullanım halinde, çocuk güvenlik koltuğunun kazalarda hayat kurtarma oranı %71

* Çocuk otomobil koltuklarının neredeyse %73’ü doğru takılmıyor.

* Motorlu taşıt kazalarında ölen 14 yaşın altındaki çocukların yarısından çoğunun ölüm sebebi koltukların doğru kullanılmamasından kaynaklanıyor.

 

Yükseltici Koltuklar, otomobile isofix ile bağlanıyor. Çocuk oturduktan sonra ise emniyet kemeri ile güvenliği sağlanıyor. Emniyet kemerinin nasıl takıldığını, çocuğun boynundan, göğsünden ve bacaklarının üzerinden nasıl geçtiği hayati önem taşıyor.

Alt kemer üst bacağın üzerinden geçmeli. Yani çocuğun koltuktan havalanmasını engelleyecek şekilde olmalı.  Göbek üzerinden geçmemesi gerekiyor. Dikkat!

Omuz üzerinden gelen kemerin de boyun ile omzun tam ortasından geçtiğine emin olun. Ne çocuğun boynuna çok yakın ne de omuzdan aşağıda durmaması gerekiyor. Dikkat!

Bu arada bahsetmeden geçemeyeceğim bir diğer nokta ise çocuğun son derece kolay şekilde bu emniyet kemerini açabildiği gerçeği. 3 yaşındaki bir velet tek bir hareketle kemerlerden kurtulabiliyor. Benim başıma geldi de oradan biliyorum. Yükseltici koltuğu kullanmaya başladığımız ilk günlerde hem de şehirlerarası yolda arkadan ‘tık’ diye bir ses geldi. Koray kemeri açmış ve yan koltuğa geçmeye çalışıyordu. Yemin ediyorum beynim uyuştu o halini görünce. Öyle bir bağırmıştım ki şimdi bile düşününce kendi sesim kulaklarımda. Sağa çektiğimde korkudan ve kızgınlıktan titriyordum. Koray ağlıyordu, ben ağlıyordum. O an aklıma bin tane kötü senaryo geldi. Sonra anlattım, uzun uzun, sakin sakin. Dinledi, anladı ve artık hiç ellemiyor. Yine de temkinli olmak lazım. Çocuk bu, güven olmaz.