Hamile kaldığınızı öğrendiğinizde hemen uzun bir liste belirir gözlerinizin önünde. Daha çok zaman var doğuma diyerek anlık şok atlatılır. Son aylarda o liste gerçeğe dönüşmeye başlar. Hayatınızda yapacağınız en eğlenceli alışveriş olur. Minyatür kıyafetler, renkli renkli neşeli ürünler, emzikler… listeye ekle de ekle.

Bebek doğmadan önce yapılan alışveriş ile bebek doğduktan sonra yapılan birbirinden o kadar farklı ki. Elbette beşik, biberon, kıyafet gibi mutlaka alınması gerekenlerden bahsetmiyorum.  Ben akla gelen ne varsa aldım. Gerçekten. Şimdi bir şey getirin aklınıza. İşte o var bende. Hamileliğimin son zamanlarını Amerika’da geçirip de sadece bebek ihtiyaçları için Akmerkez büyüklüğünde mağazaların olduğunu fark edince gerekli gereksiz her türlü malzeme şu anda bizim evde. İlk liste dediğim Hamileyken yaptığım alışveriş. 1 yaşına kadar oyuncak dışında Koray’a hiç bir şey almama gerek kalmadı. Zaten büyüyünce ve biz gezmeye devam ettikçe ihtiyaçlarımız değişti ve alışveriş listesi de yenilendi. Yeni liste bir dahaki yazını konusu…

Benim aldıklarımın bir kısmı Türkiye’de var, bir kısmı yok ama en azında fikir verebilir. İyi ki de almışım deyip de çevremde ne kadar hamile arkadaşım varsa onlara da önerdiğim ürünler aşağıda

Bakım ve Sağlık ürünleri:
Mustela Bebek bakım serisi
Lansinoh emziren anneler için göğüs ucu kremi: Saf lanolin sayesinde göğüs ucundaki çatlaklar ve yaralar kısa sürede yok oluyor. İlk günler çektiğim acı, gözlerimden yaş akarak emziriyordum Koray’ı. 1 hafta gibi kısa bir sürede ne ağrı kaldı, ne de sızı. Ben hamileliğimin son zamanlarında kullanmaya başlamıştım.
Lansinoh pişik kremi: Aslında orjinal lansinoh da pişik kremi olarak ideal bir ürün. Saf Lanolin var. Daha sonra biraz daha krem kıvamlı bir ürün çıkarttılar. Koray hiç pişik olmadı. Gerçi Koray her gün banyo yapıyor, altı her açıldığında yıkanıyor sonra da bol bol kremleniyor. Belki de kremin etkisinden değil de temiz ve kuru olduğu için pişik olmadı.
Palmer’s pişik kremi: Kakao kokusunu bayıldığım için almıştım. Yumuşacık bir krem.
Gerber Grins&Giggles: 0-2 yaş arası diş macunu ve parmak fırçası
Sween Cream: Mucize krem. İçinde balmumu varmış. Sanırım bundan kaynaklanıyor. Yara, morluk, çizik, yanık… aklınıza ne gelirse ciltteki hafif yaralanmalar, cilt bakımı, pişikler… bu krem her şeye iyi geliyor.

Mylicon Gas Relief: gazlı bebekler için rahatlatıcı damla
Little Remedies Little Noses: Minicik tıkalı burunları rahatlatan tuzlu su damla ve spreyi.
Hyland’s Teething Gel & Tablet: Koray’ın dişleri uzun süre konu oldu bizim ailede çünkü çok nazlandılar. 1.yaş doğum gününde henüz diş yoktu ağzında ama zaman zaman ağrısı olduğunu anlayabiliyordum. Sivri, tırtıklı ne varsa kaptığı gibi ağzına götürüp hırsla kaşıyordu damağını. Sonra uzun araştırmalarım sonucunda Hylands’i buldum. Diğerleri işe yaramıyordu çünkü. Hylands 5 dakika içinde etkisini gösteriyor. Gece yatarken de tabletleri veriyorum. Tablet denilen ilaç değil yutmuyor. Ağızda eriyen karpuz tadında tabletler, tüm diş etlerine ve damağına yayıldığından daha uzun süre etkili oluyor. Gece boyunca da en azından diş ağrısı hissetmeden uyuyor.
Summer Infant Diş bakım seti: Diş öncesi ve sonrası bakım için bir set. Diş kaşıma ürünü, diş aynası, fırçası…

 

 

 

Sassy çöp torbası:Bebek pudrası kokulu minik çöp torbaları bizim veletlerin mis kokulu kakalı bezlerini daha dayanılabilir hale getiriyor. Türkiye’de bu marka olmasa bile sanırım kokulu bez torbası gördüm.
American Red+ Emzik Termometre: Koray’ı gece uykusunda rahatsız etmeden ateşini kontrol etmek için en iyi yöntemdi. Ta ki Koray Luca’ya verene kadar. Artık Luca’nın ateşine bakıyoruz. *Luca bizim 4 yaşındaki Golden Retriever köpeğimiz :)
TEFAL Soğuk Buhar Makinesi: Koray doğdu günden beri burnu kolayca tıkanıyor. Acaba emzikle bir alakası var mı bilmiyorum. Buhar makinesi sayesinde geceleri çok rahat uyuyor. Gece yarısı burnu kuruduğundan ağzıyle nefes almak zorunda kalınca emziğini düşürüp uyanıyordu. Kuzenimden aldım ben makineyi. Daha doğrusu zorla verdi. ‘Ay ne gerek var’ diye ukalalık etmiştim ama meğer bayağı fark ediyormuş. Koray’ın ilk 3-4 ayı koymuştum sonra gerek yok diye kaldırmıştım aleti. Geçenlerde fark ettim gece yarısı uyanıyor, ya da ben kontrol etmeye gittiğimde uyuyor ama zor nefes alıyordu. Çıkardım yine. O günden beri o kadar rahat ki

Biberon, emzik…
Beslenme ürünleri diye geçiyor internette ama bizimki anne sütüyle beslendiği ve mama almadığında ben beslenme başlığını atamadım. Biberon, emzik, Sterilazatör, göğüs pompasını arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine AVENT aldım. Ancak Amerika’da BPA-

Free yani Bisfenol-A içermeyen plastikten yapılan AVENT’ler buldum. Türkiye’de henüz yok. Bunların şişesi sarımtrak. paketlerin üzerinde kocaman BPA-FREE yazıyor. Aslında bu başlı başına bir araştırma konusu. Bir sürü kaynak buldum konuyla ilgili. Kimyager kuzenimle konuştum neymiş bu Bisfenol-A diye. Detaylı bilgi Eyvah BPA’ konulu yazıda. Neyse AVENT’e dönersek. Sterilazatör kocaman şey yer kaplıyor diye mikrodalga için olanını da aldım.Çok pratik, her yere de taşınıyor. Gerçi duyan gören arkadaşlarım şüpheyle yaklaşıyor mikro dalga olayına ama ben mikrodalga ile ilgili ters bir duruma da rastlamadım. Amerika’daki arkadaşlarımız steril etme olayına karşı komik bir deyişten bahsettiler. Meğer Amerika’da ilk bebekte, biberonlar, emzikler kaynatılır da kaynatılır, mikroplar 3 kere öldürülürmüş. İkinci bebekte tüm malzemeler bulaşık makinesina atılırmış, üçüncü bebekte ise emzik yere düşünce yerden alınır, üflenir, hadi biraz silinir bebeğe verilirmiş. En az hasta bu 3.bebek olurmuş.


Seyahatte:
MUTSY 4Rider puset: Devasa tekerlekleri ve görkemli görünüşüne tutulmuştum. Tamam sanırım ben biraz şekilciyim ama Mutsy gerçekten iyi bir puset. Tek sıkıntı biraz ağır ve iri olması. Tek hareketle katlanıyor ama katlandığında bile cüssesi yüzünden yer kaplıyor. Baston pusetler gibi varlığı yokluğu belli değil DEĞİL yani. ‘Ben burdayım’ diye bağırıyor. Ancak dedim ya kocaman tekerlekleri var. Her türlü arazide(!) kolayca ilerliyor. Maxi-Cosi otomobil koltuğu iki aparat sayesinde takılıyor. Böylece ilk 5-6 ay yani pusetin kendi koltuğunda rahatça kaymadan oturana kadar otomobil koltuğu hem port-bebe yerine geçiyor hem de ana kucağı yerine. Ayrıca dev port-bebelerden almaya gerek yok. Pusetin üzerinden alıp, otomobildeki yerine yerleştiriyordum. Pusetin kendi koltuğu da neredeyse dümdüz olduğundan Koray rahatça uzun süre uyuyabiliyor.
MAXI-COSI Otomobil koltuğu: 0-12 ay için olan bu aleti Mutsy ile olan uyumu için de çok seviyorum. Bebek son derece güvenli şekilde taşınabiliyor. 1 yaşında sonra bir büyük boya geçtik.
MACLAREN puset aksesuarı: MacLaren puset almadık ama aksesuarlarını aldık. Her türlü pusete kolayca takılan düzenleyici sayesinde biberon, çüzdan, telefon için bölmeler ile bebeğin eşyaları ve oyuncakları için filesi var.
JJCOLE Bundle Me: Amerika’dan aldığım en başarılı ürün heralde: Bebeği bu kürkün içine yerleştiriyorsunuz. Monta bile gerek yok. Bir bere yeter. Soğuk New York sokaklarında Koray kazak ile bu kürkün içinde pusetinde rahat rahat gezdi. Her türlü pusete ve anakucağına, otomobil koltuğuna uygun.
GRACO Pack’nPlay: Amerika’da doğum yapınca seyahat yatağı ihtiyacı ortaya çıktı. Ara bölmesi yeni doğan bebekler için ideal bir yatak ortamı oluşturuyor. Ancak ağır ve katlandığında çok yer kaplıyor. Arabanın bagajına GRACO yatak ve MUTSY puseti koyduğumuzda bagajın kapağını kapatabiliriz ancak.
FISHER PRICE Zen Bouncer: Ana kucağı deniliyor sanırım bu tip ürünlere ama bu daha çok bize mama koltuğu, oyun koltuğu, uykuya geçiş koltuğu oldu. 0-9 ay diyor kutusunun üzerinde. Tam da hakkını verdik. 9 ay Koray üzerinde yaşadı bunun. Üstelik o kadar pratik ki. Kolayca katlanıyor. Kumaşı çıkıyor ve çamaşır makinesine atılıyor, leke tutmuyor. En büyük özelliği üç seviyede titreşimi olması ve ZEN çağrışımı yapan müzikler çalıyor olması. Sevgili arkadaşlarımızın hediyesi.

Geriye kalanlar:
STOKKE Yatak: Doğal ahşaptan oluşu, bebek büyüdükçe yatağın da büyüyebilmesi ve şeklini çok beğendiğim için aldım. Daha doğrusu annem aldı.
JJCOLE Diaper Caddy: Bizim gibi çok geziyorsanız veya eviniz çok katlıysa, bezdi, kremiydi, emziğiydi derkeb dağılmamak için en iyisi tüm ürünlerin bir arada duracağı bir çanta veya benimki gibi şık bir çekmeceli, bölmeli kutu.
FISHER PRICE Rain Forest oyun halısı: Aslında jimnastik halısı diye geçiyor. Gerçekten de bebekler için oyundan çok spor oluyor. Oyuncaklara uzanmaya çalışırken kollarını ve ellerini kontrol etmeyi öğreniyor, yüz üstü durmayı ve ilerlemeyi öğreniyor. Kısacası hem kaslarını çalıştırıyor hem de beynini. En çok da ben rahatlamıştım. Koray’ı oyun halısına koyunca. Kucağımda gezdirmekten yorulduğum bir gün, ‘şunu bir açayım’ demiştim. 3 aylık civarındaydı. Başlarda yüz üstü durmaktan hoşlanmıyordu. Çünkü tepesinden sarkan oyuncaklarıu göremiyordu. Koray’ı halıya koyduğum gün resmen hayatım kurtuldu.
KIDDOPOTAMUS Swaddle me: Hazır Kundak battaniye. Henüz hamileyken ‘kesin kolik olur’ düşüncesiyle okuduğum kitaplardan aldığım fikirle satın aldığım bir başka ürün. Hem beebeğin bacakları ve kalçası sabitlenmiyor hem de kollarını iyice sıkıştırabiliyorsunuz.


Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

20 Comments

 1. merhaba 3 aylık bir kız çocuğum var.internette BPA sız biberon markalarını arıyordum.sizin siteyi tesadüfen gördüm.siz avent bpa free biberon bulmuşsunuz.Bana yardımcı olurmusunuz nerde bulabilirim.teşekkürler

  1. Gamze ,
   Ben Amerika’daydım bu bilgileri edindiğimde ve BPA’sız ne var, ne yok toplamıştım. Bildiğim kadarıyla artık Türkiye’de de satılıyor. JOKER’e baktınız mı?
   Sevgiler,
   irem

 2. merhaba,
  bu ürünlerin bir çoğu Amerika’dan sanıyorum. Türkiyedeki muadillerini de yazarsanız daha yardımcı olacak biz Türkiye deki anne adaylarına..
  teşekkürler,

 3. momma by tomy biberonları çok şirinmiş. tasarımı harika. ama türkiyede satan yer yok snrm :(

 4. merhaba,
  çok cafcaflı olmayan, pastel renklerle ve desen karmasasi olmayan karyola icin uyku setlerini nerede bulabilirim?
  izziwotnot tarzında…..

  1. Ben Koray’ın çoğu uyku setini IKEA’dan alıyorum. Bir de küçükken Stokke yatağına uygunları da Nest by Mozaik’ten alıyordum.

 5. merhabalar,
  yeni doğan biberon, emzik seçimi? kauçıuk uç mu yoksa slikon mu? nasıl temizlenmeli? kullanılan temizlik malzemesi? çamaşırları yıkarken kullanılması gereken deterjan? ve ayrıca bebek bakım ürünleri bübchen mi mustela mı daha iyi? konularında yardımcı olabilir misiniz?
  teşekkürler,

  1. Ece Merhaba,
   Slikon al mutlaka. Kauçuk emzikler bir süre sonra deforme oluyor. Slikonlarda böyle bir şey yaşamadık.
   Temizliğe gelince. Kirli emzik ve biberonları HacıŞakir’in sıvı sabunu ile temizliyorum. Sonra da sterilizatöre koyuyorum. Gerçi şu anda sterilizatörü haftada 2 falan yapıyorum:) Biberonları iyi temizlemen önemli. Süt bakteri üretir, onu önlemek amaç.
   Elektikli Sterilizatör alabiliyorsan iyi olur. Mikrodalga için olanları da var. 6 dakikada biberonlar, emzikler steril oluyor.
   Cilt bakımında ben Mustela kullanıyorum ve çok memnunum. Oğlum beyaz tenli ve oldukça da alerjik bir yapısı var. Hiç problem olmadı. Tabi bunda her gün yıkanmasının payı da var. Doğduğundan beri her gün yıkanır. 2,5 yaşında kendisi giriyor küvete akşamları :)
   Çamaşırlarını Dalin’in sıvı deterjan ve yumuşatıcısıyla yıkıyorum ilk günden beri. Bir de renkli-beyaz beraber atıp renk karışmasını önleyici kağıtlardan koyuyorum aralarına. Bugüne kadar çamaşırlarda sıkıntı yaşamadık.

   Sanırım henüz doğum yapmadın. Öyleyse sana tavsiyem, tüm bunları hiç dert etme.
   Emziğini steril etmene bile gerek yok. Sıcak suda yıka yeter. Biberonlar süt artıklarından iyi arındırılmalı.
   Cilt bakımı önce temizlikle başlıyor. Sonra da cildin kurumasını engelleyeceksin. Pudra hiç kullanmadım, doktorumuz da önermiyor. Elbette sen yine de doktoruna danışabilirsin.

   Keyfini çıkar.
   Sevgiler,

   irem

 6. bilgiler için çok teşekkürler, çok aydınlattı:) evet şu an 31 haftalık oldum…
  çamaşırlar için yumuşatıcı pek tavsiye edilmiyor ama dalin farklı mı?
  bir de bu renk ayırımı için kağıtlardan denemelik kullanmıştım bizim çamaşırlarımızda gayet başarılıydı ama markasını unuttum sanırım bir ürünün hediyesiydi o zaman..nerde bulunur?

  teşekkürler,
  ece

  1. Ece rica ederim.
   Evet Dalin farklı. OMO’nun falan da var yumuşatıcısı ama aynı değil. Dediğim gibi benim alerjik oğlumda hiç sorun yaşamıyoruz :)
   renk ayrımını sağlayan kağıtlar COLORmatik, Dr. Bişey :), dün gördüm KEEP color diye çıkmış. Fiyatlar birbirine yakın.
   Migros, Makro, Tansaş’ta buluyorum ben.

 7. zıbın, tulum, dış body arasındaki fark nedir? ayaksız dış body var mı?? hepsi ayaklı mı oluyor?

 8. Merhaba Ece,

  Ben 33 haftalık hamileyim. Bu siteyi daha dün keşfettim ve bütün listeler kısmını okudum kendimi alamadım. keşke çok daha önce bilseymişim. Epeydir bebek arabalarını araştırıyordum ve düne kadar Bugaboo Cameleon almayı düşünüyordum. Senin tavsiyen üzerine MUSTY bebek arabsına baktım ve şimdi aklım karıştı çünkü çok güzel bir video yapmışlar ve herşeyiyle süper görünüyor. Sen eminim bunu araştırmasını yapmışsındır, bugaboo’yla fiyat farkı dışında ne farkları var?

  1. Özlem,
   Pek bir farkı yok aslında. İkisi de büyük tekerlekli rahat arabalar. İkisi de baton puset değil ve kolayca katlansalar bile yer kaplıyorlar ki Mutsy, Bugaboo’ya göre iki kere daha kolay katlanıp açılıyor.

   1. Epeydir araştırıyorum, Mutsy Türkiye’de nerede satılıyor bir bilgin varmı? Ben hep online sitelerde görüyorum, satan bir mağaza yok mu?

 9. merhaba,
  bebek arabamıza aksesuar ararken sitenize denk geldim..türkiye’de satılmayan birkaç aksesuarı amerika’ya gidecek arkadaşıma aldırmak istiyorum..internet üzerinden satın alıp amerika adresi vererek getirteceğim bir alişveriş sitesi var mı bildiğiniz acaba?ya da ny da kendisinin gidip alabileceği bir mağaza?

 10. merhaba, ben sizin internet sitenizdeki ilk alışveriş listesini görmüş ve o an Amerika’da bulunan arkadaşıma bazı ürünleri siparş vermiştim. Ama şimdi bu ürünleri nasıl kullanacağımı bilemiyorum. ingilizcem de yeterli dğeil bu yüzden sizden yardım isteyeceğim :) bitanesi Little Remedies Little Noses ve bunun bir de spreyi var sterıle salıne nasal mist, diğeri Gerber Grins&Giggles: 0-2 yaş arası diş macunu ve parmak fırçası,ve son olarak orajel ınstant relief for teething pain.. sanıyorum bu son söylediğim diş çıkaracağı zaman ki ağrı için.. bu ürünler hakkında ve kullanılış ZAMAN ve biçimleri hakkında beni bilgilendirebiirseniz çok mutlu olurum. şimdiden teşekkürler..

Leave a Response