Yalın çizgilere sahip farklı, uzak doğulu bir markadan bahsetmek istiyorum.


Gerçi marka olmama amacıyla yola çıkılmış. Kaliteli ürünlere ulaşılabilir fiyatlarla sahip olunması için markalaşma sürecindeki harcamaların azaltılması gerektiğini savunan bambaşka bir zihniyet var Muji’nin ardında.  Zaten anlamı da Japonca “markasız kaliteli ürünler” anlamına gelen “Mujirushi Ryohin”in kısaltmasından geliyor.

Sade, işlevsel, çevre dostu, kaliteli ürünler.

Japonya dışında Çin, Hong Kong, Kore, Singapur, Tayvan, Tayland, Fransa, Almanya, İngiltere, İspanya, İrlanda, Norveç, İsveç, İtalya, Amerika, ve Türkiye’de mağazalara sahip.

1980 yılında kurulan ve ilk mağazası 1983 yılında açılan Muji gençlerin oldukça rağbet ettiği bir marka haline gelmiş kısa sürede. Ürün çeşitliliği de aynı oranda artmaya devam etmiş. Hatta ev dekorasyonu, mobilya, ofis ürünlerinin yanına 1999 yılında çocuk ürünlerini de eklemiş.

MUJI’nin ahşap ve bez oyuncaklarını görüp de almamak olmuyor. Ben Paris’te keşfetmiştim Muji’yi. Ofis aksesuarları ve kırtasiyelerine dadanmıştım. Mobilyalara ve diğer taşınması güç eşyalara bakar bakar dururdum. İstanbul’da Nişantaşı’nda açılan küçük mağazası ile bir kaç haftada bir mutlaka uğradığım yerlerden biri oldu. Hiç bir şey almasam da şöyle bir bakar çıkarım. Tasarım harikası ürünleri görmek hoşuma gidiyor. Yakın zamanda Bağdat Caddesinde ise ikinci mağazasını açtı.

*Tabi bu arada her ne kadar MUJI no-brand yani markasız ürün imajında diretse de artık bir marka olmuş durumda. Logonun fontu, şekli, ingilizce-japonca yazısı herkes tarafından biliniyor artık. Mağazaların konsepti de markanın karakteri haline gelmiş durumda. Bakalım daha ne kadar ‘biz marka değiliz’ diyecekler.

http://www.muji.com.
http://www.muji.com.tr/