Çocukluğumu ve oyuncaklarımı düşününce aklıma iki tanesi gelir önce BARBIE ve LEGO. Büyüdüm, Barbie zamanım geçti ama LEGO’ya olan düşkünlüğüm arttı. Tek farkla: Lego blokları iyice küçüldü. Girintili-çıkıntılı yüzeyleri üst üste konduğunda birbirine geçirilerek hayal gücünüzün izin verdiği kadar oyuncak yapabiliyorsunuz. El-göz koordinasyonunu geliştiren, zekanın ön plana çıktığı başka bir dünyadır LEGO. Artık bir çok marka var oyuncak piyasında Lego’ya rakip. Amaç aynı ama LEGO’nun yeri ayrıdır bizim kuşak için çünkü tekti.

Bebeklikten başlayarak, tüm çocukluk döneminde oyuncak dolaplarında bir fenomen olarak yer alır. Hatta bir çok yetişkinin maket uçak gibi LEGO hobisi olmuştur. Minicik parçalarla, minyatür şehirler, Eiffel Kulesi hatta biraz daha ileri gidip gerçek boyutlarda arabalar bile inşaa edildi. Normalde 2 yaş civarı LEGO bloklarını önüne koyabiliyoruz çocuklarımızın. Daha öncesinde zaten pek bir anlam ifade etmiyormuş, ben denedim Koray’da.

Gelelim Danimarkalı LEGO’nun hikayesine…

LEGO Group 1932 yılında Kirk Kristiansen tarafından Danimarka Billund’da kurulmuş bir şirket. Çocukların yaratıcılıklarını geliştirmeye yönelik oyuncaklar, öğretici materyallerin üreticisidir.  Kirk Kristiansen’ın oğlu için yaptığı ilk bloklar tahtadanmış ve de bir ördek yapmış. Plastik parçalar 1949’da üretilmeye başlanmış. Oyun blokları o kadar meşhur oldu ki, şirketin adı oyuncak markasına verildi.  2000 yılında, çocukların zihinsel gelişimine ve yaratıcılıklarının gelişmesine katkısı nedeniyle “yüzyılın oyuncağı” seçilmiş.

Bugün her yaş grubuna yönelik LEGO sistemleri mevcut: Lego Baby, Lego Duplo, Lego City, Lego Creator, Lego System, Lego Technic, Lego Bionicle, Lego Belville .

http://www.lego.com/

LEGO Group bunlarla kalmayıp başta Billund şehri olmak üzere dünyanın başlıca şehirlerinde LEGOLAND® – LEGO diyarları yapmışlar. Tüm ailenin, her yaştan çocuğuyla eğlenceli saatler hatta günler geçirebileceği bir dünya.

http://www.legoland.com/