Pazartesi günü, 21 Mart’ta Amerikan Pediatri Derneği otomobil koltuklarıyla ilgili yeni bir tavsiye yayınladı. Buna göre çocuklar 2 yaşına kadar arka koltukta geriye dönük taşınmalı. Eskiden 1 yaşına kadar bu şekilde taşınması öneriliyordu. Ayrıca 12 yaşına kadar da bir yükselticiye (booster) oturmaları gerektiği de eklenmiş.

ride on iconDurum böyle olunca Haftanın Markası köşesini farklı bir çizgisi olan Amerikan CLEK‘e ayırdım. Clek, otomobil koltuğundan ziyade yükseltici(booster) modelleri olan bir marka. Ben Türkiye’de çok az arabada gördüm. Anne babalar çocukları 4-5 yaş yaşına gelince çoğunluklaotomobil koltuğundan arındırıyorlar hayatlarını ve çocuklarını arka koltukta emniyet kemeriyle sabitliyorlar. Ancak herhangi bir kaza anında emniyet kemeri çocuğun boynuna zarar verebilir. O yüzden çocuk emniyet kemeriyle güvenle seyahat edebilecek yaşa kadar yükseltici kullanılması gerekiyor.

Clek, %100 Kuzey Amerika üretimi olduğundan piyasadaki diğer markalara göre biraz daha pahalı ancak kalitesi konusunda tam garanti veriyor.

oobr, olli ve ozzi adlı üç modeli var.

oobr, 3 yaşından itibaren kullanılabilen sırt ve boyun desteği olan bir yükseltici. Çocuğunuz büyüyünca ancak hala yükseltici kullanması gereken yaştaysa sırt ve boyun kısmını çıkarabiliyorsunuz.

olli ve ozzi klasik yükselticiler. Otomobile latch sistemiyle sabitleniyor ve çocuğunuzun emniyet kemeriyle güvenle yolculuk etmesi sağlanıyor.