İlginç bir hikayesi olan doğa dostu ve tamamen doğal kişisel bakım ürünleri markasıdır Burt’s Bee. Adını arı üreticisi ve fotoğrafçı olan Burt Shavitz’ten alıyor. Elinde kalan fazla bal mumunu mum yapımı için kullanan Burt 1984 yılında bir grafik tasarımcısı olan Roxanne Quimby ile tanışır. Roxanne doğal içeriklerle kişisel bakım ürünleri geliştirmek istiyormuş. Böylece fikirler birleşmiş. Roxanne Burt’s Bees’in logosunda yine Burt’ün yüzünü kullanmış. Şirket bir kaç yıl önce Clorox firmasına satılmış.

Söylenen o ki şu anda ortaklıkları bitmiş de olsa, Burt’ün marka üzerinde hiç bir hakkı olmadığı söylense de şirket, ismi ve logoda yüzü kullanıldığı için her sene kendisine yüklü miktarda ödeme yapıyormuş.

İlk ve en ünlü ürünleri ise bal mumundan yapılmış olan %100 doğal koruyucu dudak kremi. Zaten Burt’s Bees denince akla gelen ilk şey de o sarı lip balm ambalajıdır.

Doğaya saygılı bir marka olan Burt’s Bee ürünlerinin hiç birinde paraben, sülfat, fatalat veya diğer petrokimyasallar bulunmuyor. Ve elbette en önemlisi hayvanlar üzerinde test edilmiyor.

Açıkçası ben de geçen seneye kadar Burt’s Bee’nin diğer ürünlerinden haberdar değildim. Dudak kremini sıkça kullanırım ama diğer cilt bakım ürünleriyle hiç ilgilenmemiştim. Meğer bizim mütevazi marka aslında oldukça iddialı ve etkili ürünlere sahipmiş.

Bir kere 200’den fazla çeşit var. Cilt bakımı, saç bakımı, el-ayak bakımı ve bebek cilt bakım ürünleri.

SlingoMOM’ın Kozmetikleri yazımda bahsetmiştim biraz. Papatya Özlü Temizleyici Krem, Kayısı Çekirdeği içeren Peeling Maske ve alkollü sivilce kurutucusunu kullanıyorum. İnanılmaz memnunum. Özellikle de alkollü kurutucudan.

 

Ayrıca saç bakım ürünlerini kullananlar da çok memnunmuş.

Bebek bakım ürünleri BABY BEE serisine ben bayıldım. Hele kayısılı yağına.

Burt’s Bee ürünleri Amerika’dan kolayca bulunabilen, fiyatları da oldukça uygun bir marka olmasına rağmen Türkiye’de Kanyon AVM’deki Harvey Nichols’ta satılıyor olmanın verdiği ekstra(!) maliyetlerden dolayı malesef iki katından pahalıya satılıyor.

Burtsbees.com