Oğlunun süt alerjisi olan Işıl, beklemediği bir anda çölyak teşhisi konan Sema, ve kendini bildi bileli yemek yemek ve yapmak için yaşayan Damla’nın tatlı (ve tuzlu) yolculuğunun hikayesi Semotti.

Böyle yazmışlar web sitelerine. Yolları mutfakta buluşan üç kadın glutensiz, sütsüz, gıda alerjileri ve özel diyetlere uygun pasta, ekmek, kraker, kek, kurabiye yapıyorlar. Bununla kalmamışlar. Sağlıklı atıştırmalıklara da el atmışlar ve şekersiz, doğal meyve kurusu ve katkısız granola yapıyorlar.

Sema glutensiz hayata alışmaya çalışınca fark etmiş ki marketlerdeki hazır ürünler tat, görüntü ve çeşit olarak yetersiz. Bunun üzerine glutensiz ve sütsüz yiyecekler üretip herkese ulaştırma fikri ortaya çıkmış. Bir sürü çölyak hastası insan var ama ulaşabilecekleri lezzetli veya değişik alternatifler yok. O yüzden Semotti’s ürünleri var.

Peki Gluten nedir?

Gluten, ekmeğe yumuşak ve esnek dokusunu veren bir çeşit buğday proteini. Buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahıllarda bulunuyor ve sekiz ana alerjik maddeden bir tanesi olan glutene karşı insan vücudunun gösterdiği hassasiyet, hazım zorluğu, şişkinlik gibi günlük  şikayetlerden, bir bağışıklık hastalığı olan çölyak’a kadar uzanıyormuş. Çölyak hastalığı gluten’e karşı vuducun verdiği en ağır tepkidir, tedavisi glutensiz bir diyettir.

Buğday, yulaf, çavdar, bulgur, irmik gibi tahıllar ve ana maddesi bu tahıllar olan ekmek, simit, pide, pizza, börek, makarna, kurabiye, kekler, pastalar gibi ünlü ve hamurlu gıdalar gluten içerir.

Glutensiz pastalar, sağlıklı atıştırmalıklar

Çevremizde süt alerjisi olan birçok bebek ve çocuk var. Onlar için harika görünümlü lezzetli kurabiyeler ve pastalar yaparak yola çıkmışlar. Sonra da ürünlerini genişletmişler. Şimdi Semotti’s glutensiz özel undan ekmek, pasta, kek, kurabiye, simit, çubuk kraker, pide ve pizza üretiyor. Üstelik sipariş üzerine değişik ürünleri glutensiz denemeye de hazırlar.

 semotti-firin semotti-mandalina

Semotti’s Kitchen’ın Sözü

Biz mutfağımızda her şeyin mutlaka en güzeli, en doğalı, en kalitelisi olsun diye uğraşıyoruz.

Elimizden geldiği kadar mevsimsel, yerel ve organik malzeme kullanıyoruz.

Katkı maddesi sevmiyoruz.

Besin değeri olmayan, işlenmiş, endüstriyel gıda malzemelerini kullanmıyoruz.

Kendimiz yemeyeceğimiz, çocuklarımıza yedirmeyeceğimiz maddeleri Semotti ürünlerine koymuyoruz.

Yerel çiftçiler ve tedarikçilerle çalışıyoruz.

İçine her şeyden çok sevgimizi katıyoruz.

semotti

Bu arada benim favorim kurutulmuş kabak. Bence muhteşem. Çocuklar da kurabiyelere bayıldılar tabi ki.

Detaylı bilgi ve sipariş için semottisbakery@gmail.com’dan kendilerine ulaşabilirsiniz.

www.semotti.com