Açıkçası ilk duyduğumda biraz duraksadım. Aynı cümle içinde ‘organik, deterjan, bor, bebek’ kelimeleri geçiyordu. Organik içeriklere takılmış biri olduğum için değil sadece doğruluğundan emin olmak istiyorum. Kullandığım ürünün içeriğini bilip seçimimi ona göre yapmayı tercih ediyorum. Çocukların çamaşırlarında yumuşatıcı kullanmadığım gibi deterjanı da mümkün olduğunca az tutuyorum ama tuvalet temizliğinde çamaşır suyundan vazgeçmem mümkün değil örneğin. Minoris’e de bu şekilde yaklaştım ama açıkçası merak ettim. Dener misin dediklerinde de kabul ettim. Hem etrafımda kullanan arkadaşlarım da vardı.

Bor denince insan bir şaşırıyor. Nereden akıllarına gelmiş diye düşündüm önce. Innopark Teknoloji Geliştirme Bölgesinde Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve BOREN (Ulusal Bor Araştırmaları Enstitüsü) ile birlikte geliştirilmeye devam edilen Türkiye’nin Bor içeren ilk yerli Organik temizlik ürünleri projesinin ilk ürünüymüş. Yeniler de gelecek demek ki. 

İlk olarak Minoris Baby’nin ambalajını çok beğendim ama çocuklar görünce ¨Ne bu, süt mü?¨ dediler. Acaba yanlış bir seçim mi olmuş?! Oysa özenle düşünüp tasarlanmış, doğa dostu %100 geri dönüşebilen karton ve aseptik torba ambalaj kullanılmış. Plastik sadece kapakta. Ben çok beğendim. Üstelik pratik de. 

Deterjanların organikliği tartışma konusu ama Minoris Baby uluslararası kuruluşlardan belgelerini almış bile. Ürün içeriğinin %77,95 oranında organik olduğu uluslararası akredite laboratuarlarda onaylanmış. Elbette hassas ciltler için dermatolojik olarak test edilmiş ve onaylanmış.  Sls, Sles, fosfat, optik ağartıcı, sentetik parfüm, boya, paraben içermiyor. Bu arada organik nedir, ne için vardır? kısmını da konuşmak lazım. Bir ürünün organikliği doğaya mümkün olan en az zararı vermesi açısından anlamlıdır. İlk hedef doğadır. O yüzden ambalajın karton olması, plastiğin kullanılmamış olması değerlidir benim için. 

Bor etkili bir leke çıkarıcıymış, ben bilmiyordum açıkçası. Ayrıca bilinen günlük bakteriler üzerinde %70 arındırma etkisi de varmış. Çamaşıra zarar vermeden temizleyen iyi bir dezenfektan deniyor bor maddesine kısacası. Kokusuz olmasını da sevdim sanirim. Ben zor lekeleri makineye atmadan önce hatta mümkünse kurumasına izin vermeden biraz sabun/deterjan/hatta bulaşık sabunu ile müdahale ederim. Şeftali, yağ lekelerine önden biraz Minoris Baby döküp makinede yıkadım sonuç mükemmel ve lekesizdi. Ön işlem yapmadan olmuyor mu? Ben işimi şansa bırakmak istemedim ve Alin’in boydan boya şeftali lekesi olan beyaz elbisesini bu şekilde temizledim. Yumuşatıcı kullanmadan çamaşırların son derece yumuşak olduğunu da yazmadan geçmeyeyim ayrıca.

Minoris Baby’ye www.minorisbaby.com‘dan ulaşabilir, instagram.com/minoris_organik hesabından da yenilikleri takip edebilirsiniz.

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

1 Comment

  1. ürünün organik sertifikası var mı? ben yok diye biliyorum nasıl arkasında duruyorsunuz? organik ve alerjik belgelerini görmeden?

Leave a Response