Oyuncak oyuncak… Oyun halısı dışında oyuncak almak gelmemiş aklımıza.. Meğer ses çıkaran, ışıklar saçan, hareketli eşyalara ilgisi oluyormuş bebeklerin. Bir süre sonra uzanmaya çalışacak, ağzına sokacak, diş etlerini kaşıyacak sonra da gerçekten oyuncak olacak Koray’ın elinde heba olacak… Katı gıdaya geçince alınması gerekenler var tabii. Hamileyken katı gıda dönemi çoook uzak geliyor insana. Oysa göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. Bir de kıyafet alışverişi oluyor sonradan.Küçücükken body, tulum iyi de emeklemeye ve ayaklanmaya başlayınca eşofman en çok giydikleri kıyafet oluyor. Küvet değişikliği, infrared termometre, slingolar… baktım liste iyice genişliyor ve karışıyor ben de bu sefer listeyi kategorize ettim.

OYUNCAKLAR

FP Konuşan köpek: Favori oyuncağımız. Köpekçiğimiz bayağı eziyet görüyor.
ELMO: Dans eden çılgın elmo’ya Koray’dan çok biz gülüyoruz.
PLAYSKOOL bisiklet-yürüteç: Klasik yürüteçlere karşı bir insan olarak bu tip oyuncaklar ayakta daha uzun süre kalmasını sağlar gibi gelmişti ama Koray pek sevmedi başlarda. Zaten sıralamaya başladığı hafta yürümeye de başladı. Biz de araba haline getirdik. Şimdi üzerine kendisi oturup ayaklarıyla ittirip evde geziyor.
PLAYSKOOL Yaramaz Toplar: Televizyondaki eğlenceli reklama bakarak aldık. Öyle web sitesinde yazdığı ve birkaç arkadaşımın dediği gibi saatlerce oyalanmıyor ama her gün mutlaka bir kere çalıştırıyor. Topların fırladığı yere de emziklerini tıkıştırıyor. Annesi imdadına yetişip emziklerini kurtarıyor tabi ki.
TINYLOVE Anakucağı oyuncağı: Otomobil koltuğuna veya ana kucaklarına kıskaçları sayesinde sinir krizi geçirmeden kolayca takılabiliyor. Bebek de uzun uzun oynuyor. Siz bebeğinizle birlikte yalnız başınıza araba kullanıyorsanız bu tip oyuncaklarla çok güzel oyalanıyor.
KİTAPLAR: Koray’ın kitaplarla bu kadar ilgili olduğuna inanamıyorum. Yarım saatten fazla kendi kendine oturuyor kitaplarının önüne sayfalarını çevire çevire kendi kendine konuşarak bakıyor. Ben de bulduğum renkli, sesli çeşit çeşit kitap alıyorum. Odasında şimdiden bir kütüphanesi var.


BESLENME

Anne sütünden katı gıdaya geçerken mutfağımızda işimi kolaylaştıracak araç gereçlere ihtiyacım olduğu ortaya çıktı. CAM RENDE‘de meyve püresi yapmak zaten doktorumuzdan tavsiye. Meğer çocuğu olan herkesin evinde cam rende olurmuş.

İlk katı gıdamız yoğurttu. Anne yoğurdu yapmak lazımdı. Şimdi tutturum tutturamam işimi garantiye alayım, bir yoğurt makinesi edineyim dedim. ARZUM Yoğurt Makinesini önerdiler.  Kapları da camdan. Fiyatı da uygun. Koray anne yoğurduna bayılıyor.

Sebze çorbası yapmak için mıncık mıncık tava, tencere kullanmak yerine taze taze öğünlük yemek hazırlamak için buharda pişirip blender yapan BEABA Babycook önermişti Merve arkadaşım. Süper diyebilirim. Hem yer de kaplamıyor. Her öğün taze yemek hazırlıyorum Koray’a. Sebzeleri buharda pişiriyorum. Suyunu da atmayıp çorbasına ekliyorum. BEABA’nın patenti ile Arçelik ve Beko aynı ürünü çok daha ucuz fiyata satmaya başladı. Bilginize.

Büyükler gibi sofraya oturmadan önce mama sandalyesine ihtiyaç duyduk. Kuzenlerimin hediyesi FISHER PRICE Mama Sandalyesi mutfağımızda bayağı bir yer kaplıyor ama Koray’ın güvende olduğunu biliyorum. Ayaklarının geniş açısı sandalyenin dengede olmasını sağlıyor. Yani bebeğinizin azgınlığına mümkün olduğunca dayanıyor.

Mama sandalyesi iyi de pratik değil ve her yere taşınmıyor. Benim de imdadıma CHICCO Mr.Party yetişti. Her tür sandalyeye takılabilen mama koltuğu. Hem katlanabiliyor hem de yer kaplamadan (en azından otomobilde) kolayca taşınabiliyor.

Damlatmaz, fırlatsan akıtmaz biberonlara gerek oluyormuş meğer. Çünkü bilumum süt, su, portakal suyu damlacıkları koltuklarda, yerlerde, halılarda. Diğer biberonlarımız da AVENT olduğu için alışkanlıktan yine AVENT MAGIC CUP aldık. Koray sallayıp sallayıp içinden bir şey fışkırmadığını görünce her sefer çok sinirleniyor ama susadığından paşa paşa içiyor.

ARAÇ & GEREÇLER
Bebeği elimize alınca ne kadar minik olduğunu görünce nasıl yıkayacağız telaşına düştük. File üzerinde yıkamak çok itici geldi. Bebek suya girmeden nasıl banyodan keyif alır, suyun sıcaklığını hissetmeden nasıl gevşer ki? Üstelik daha da üşüyeceğinden suya girmekten korkacak bir süre sonra. Ben tam tersine sudan çıktı, suyun içinde kalsın diye düşündüğümden kafası hariç suya sokmak istiyordum. Ayaklı bir küvet verdi yine Merve arkadaşım ama ben bir de gidip MOTHERCARE‘den sünger almıştım. Bebek küvetinin içine konuyor. Gerçi ben bizim lavabonun içine yerleştirip yıkadım Koray’ı tam 2,5 ay. Sonra bildiğimiz bebek küvetlerine geçiş yaptık. 6 aylık olunca da yine Mothercare’de bulduğum AQUAPOD aldım. Arasına bebeği yerleştirdiğiniz, banyo küvetinin tabanına yapışan bir ürün. Bebek güvenle yıkanıyor. Siz de nasıl elimden kaydırmayacağım diye düşünmenize gerek kalmadan keyifle bebeğinizi yıkarsınız. Hem banyo saatleri biraz daha uzatıp oyun oynayabiliyorsunuz.

Banyoda oyuncaklar artmaya başlayınca, onları koyacak yere de ihtiyacınız oluyor. BOON kurbağa ve SASSY balık bizim banyolarımızı rengarenk neşeli mekanlara dönüştürdü bir anda.

Dijital termometre ararken yine bir MOTHERCARE ziyaretimizde dijital kulak termometresini bulduk. Birkaç saniye içinde kulaktan ateş ölçüyor. Normalde dijital kulak termometreleri, koltuk altı termometrelerine göre biraz yüksek değer verirmiş ancak bu aynı seviyede ölçüyor. Tarafımızdan denendi ve onaylandı.

Bebeğini arabaya otomobile atıp tek başına gezmeyi seven annelerin arabalarına ilk alamaları geren gereç bebek aynası. Bebeğiniz 1 yaşına kadar ters yönde olacağından birbirinizi nasıl göreceksiniz? Bebeğinizin tam karşısına koyacağınız ve açısını kendinize göre ayarlayacağınız EASY VIEW sayesinde.