Alin’e tam 24 haftalık hamileydim İnci Candemir’in ¨670 gram ile hayata tutunmak¨ kitabı elime geçtiğinde. Neden nasıl başladım kitaba bilmiyorum. Normalde etkilenmemek için okumamayı tercih ederdim ama kapakta Can’ın fotoğrafını görünce dayanamayıp başlamıştım. Zaten birkaç saat içinde bitivermişti. Benim gözlerim dolu doluydu. Elimi karnıma götürdüm, ¨Sen rahatını bozma olur mu küçük kızım.¨ dedim. ¨Acele etme, daha çok büyüyeceksin.¨ Bir Umut Hikayesi diye yazısını yazmıştım hatta.

Zaten Alin’in gelmeye niyeti olmadığını 40 hafta dolup da hala hareketlenmediğinde anlamıştık. Ben tam zamanında 3500 gram bayağı büyük boy bir çocuk doğurmuştum. 2500 gramlık Koray’dan sonra bana bayağı büyük gelmişti. O bir kilo meğer ne kadar fark ediyormuş. Emmesi, uykusu, gazı her şeyi farklıydı. Daha kolaydı. Daha rahattık. İşte ben o lohusalık zamanımda bile arada sırada İnci’yi, Can’ı düşünürdüm. Kim bilir ne zorluydu yaşadıkları o süreç.

Sevgili İnci de bu tecrübelerini sadece kendine saklamak istememiş ve prematüre bebeklerin ailelerine destek olabilmek amacıyla 2012 yılında A.B.D Minnesota Üniversitesi’nde  “Prematüre Bebek Ebeveyn Danışmanlığı’’ eğitimi almış. Ardından da bebekleri prematüre olarak dünyaya gelen ailelere danışmanlık hizmeti vermek üzere 2013 yılında Türkiye’de mesleğin ilk ve tek temsilciliği olan PBED‘i kurmuş.

Tam olarak ne yapıyorsun? diye sorduğumda verdiği cevap umut doluydu elbette:

¨Karanlık bir noktadan başlayan annelik deneyimimi, yararları bilimsel olarak kanıtlanmış Prematüre Bebek Ebeveyn Danışmanlığı mesleği ile birleştirerek, bu zor yoldan geçen aileleri aydınlatıyorum.¨

Ben bu girişimi çok önemsiyorum çünkü prematüre bir bebek sahibi olmak bilinmezliklerle dolu olmalı. Hastanede doktorlar, hemşireler bebeğe odaklanmış, onu hayatta tutmaya çalışırken geride kalan anne babanın ne yaşadığı ile ilgilenmeleri mümkün olmuyor. Oysa o anne babanın da bebekleriyle birlikte savaşmak için umuda ihtiyacı var. Hamilelik ve doğum başlı başına bir yük ilen bir de erken sonlanan bir hamilelik anne için travma. İşte PBED yani  Prematüre Bebek Ebeveyn Danışmanlığı, bebekleri erken doğan ailelere destek sağlayan, prematüre bebek bakımı ve gelişimi hakkında bilgi veren bir eğitim programı. Ebeveynlerin sürece dahil edilerek bebeklerinin iyileşmesine ve gelişmesine katkı sağlanması amaçlanıyor. PBED erken doğum gerçekleştiği andan itibaren devreye giriyor ve bebek yoğun bakımda kaldığı sürece ebeveynin bilmesi ve yapması gerekenleri aktarıyor. Ayrıca hastaneden taburucu olan prematüre bebeğin evdeki bakımı ve gelişimi ile ilgili eğitim  de veriliyor.

PBED, aileleri yoğun bakım süreçine dahil etmeyi ve erken doğum ile kesintiye uğrayan anne – bebek ilişkisini sağlıklı bir sürece oturtmayı amaçlayan bir eğitim programı. İnci Candemir 24 haftalık prematüre bir bebeğin annesi olarak bu sisteme gönül vermiş ve ailelere ihtiyacı olan desteği vermek üzere hazır.

Detayları PBED.net adresinden alabilirsiniz. Aslında en iyisi “670 gr ile Hayata Tutunmak’’ ı okumak. Ne kadar önemli bir girişim olduğunu anlayacaksınız :)

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

Leave a Response