İki çocukla olunca her şey değişiyor. Bazen daha zor bazen daha kolay ama eskisine göre kesin olarak farklı. İlk aylardaki o panik halinden; kime nasıl yetişeceğim, hangisiyle ilgileneceğim sorularıyla boğulmuş hayattan bir an önce kurtulmak gerekiyor. Hem de hemen. Yoksa anneyi bunalımlı, yorgun, bitkin, mutsuz ve hatta saldırgan bir ruh hali bekliyor. Ben ucundan döndüm sayılır, belki bir yoklamıştır beni de ama depresyona girmediğimi, ruh halimin o kadar aşağılara çekilmesine izin vermediğimi biliyorum. Çünkü daha soğuk kanlı oldum, daha pratiğim ve olayları biraz da gidişatına bıraktım. İki çocuklu hayatımı kolaylaştırmak, kendimi daha iyi hissetmek için yaptığım ve size de önereceğim birkaç şey var elbette:

1. Bir rutin oluşturun. Rutin denince benim aklıma önce ‘uyku öncesi rutini’ geliyor. Koray’da da Alin’de de yaptığım ilk şey olmuştur. Şimdi iki çocukla o rutini tüm eve ve zamanlara yaymak şart oldu yoksa stresten başı ağrıyor insanın. Örneğin, sabah kahvaltı saati her zaman aynı bizde. Hafta sonu gevşemiyoruz. Zaten biraz geciksek en azından bir tanesi huzursuzlanmaya başlıyor. Koray okulayken tek çocukla ilgilenmek kolay elbette. Daha sonra düzen devam ediyor. Yemek sonra biraz oyun, banyo, kitap ve uyku diye günü bitiriyoruz. Saatler konusunda hassasım sanırım. Düzen çocuk için de iyidir. Kendilerini güvende hissediyorlar, ne yapacaklarını ne olacağını biliyorlar çünkü. Ayrıca rutini  de ne olursa olsun bozmadığımız için düzen bozmaya kalkmıyorlar.

2. Daha basit, daha pratik daha sade bir ev. Koray ilk çocuk olunca hem ben hem de çevremdeki herkes bebekle ilgili ne varsa eve taşımışız resmen. Bir de tecrübesizlikten aldıklarımızın bir kısmını kullanamadık. Örneğin şimdi mama sandalyesini hiç çıkarmadım ortaya, oyuncakların çoğunu da  kaldırdım. Zaten Alin etrafıyla ilgilenmekten, çekmece karıştırmaktan daha çok keyif alıyor. Kız çocuk diye kıyafetlerine biraz daha özeniyorum ama kendimi çok da kaptırmıyorum açıkçası.

3. Yardım isteyin. Ailenizden, arkadaşlarınızdan, gerekirse komşularınızdan yardım isteyin. ‘Ben yaparım kimseye ihtiyacım yok’ demeyin. Her türlü yardıma ihtiyacımız var. Yardım istemek yetersiz olduğunuzu göstermez merak etmeyin.

4. Yemek konusunu çok dert etmeyin. Herkes benim gibi olmayabilir ama evdeki stresin kaynağı bizde genelde ‘ne yediler, ne yiyecekler, yine yemediler’ etrafında birikiyor. Açıkçası neyi seviyorlarsa onu yapmayı tercih ediyorum. Sonuca bakıyorum ben daha doğrusu. Sebze, et, meyve ve diğer gıdaları dengeli şekilde tüketmeleri önemli. Her sebzeyi yesin her meyvenin tadına baksın diye uğraşmıyorum.

Eminim ikiden fazla çocuğu olan annelerin söyleyeceği başka şeyler olacaktır ama diyebilirim ki gözünüzü korkutmasın iki çocuk. Kendinize güvenin, çocuklarınızı sevin, onlarla geçirdiğiniz her dakika için şükredin ve akışına bırakın hayatı.